or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › Cost of Groceries... Wow
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Cost of Groceries... Wow - Page 2

post #21 of 69
Quote:
Originally Posted by mom0810 View Post
I have been saying this on MDC for the last year. I used to be able to spend $600 a month. Maybe $800. But now it's up to $1200 for 4 of us. That's not including dog food, but it does include diapers, paper towels, and cleaning stuff.

Oh and I do shop at Jewel (used to be Albertson's, now owned by SuperValu).
I can see that happening very easily depending on your COL area and if you shop at Jewel, you live in the Chicagoland area and yes its expensive to live around here. Since Supervalu came in, I noticed Jewel's prices skyrocketed. I havent been in the store in over 6 mos. You should check out Caputos and Aldi if they are near you.

The only way for me to control our costs for food is to buy in bulk, stockpile and plan a heavily organized meal calendar. I also make 95% of our meals from scratch. the 5% is eating out (once a month if that) doing a happy meal treat here and there or snack type stuff. IRL, I know talking to other couples and parents we have the cheapest cost of living for meals than anyone. We used to be able to feed us for under $400 a month. Now its $500 on a good month and more like $550. That includes already fixed in costs even though its paid for- like our side of beef we bought at the beginning of the year. But it comes out to about $85 a month.
post #22 of 69
I used to be able to shop for all of us for around $400 a month, but then prices went up, and our daughter started eating real food. We spend $20 a week on milk, easily. Both my kids drink a ton of it. (That's non-organic, I can't afford organic.)

Now we're up to about $600 and it's killing us. I do buy some prepackaged and processed stuff, because I'm a really, really, really bad cook.
post #23 of 69
I've heard about Caputo's. The nearest one to us is about 1/2 hour and the nearest Trader Joe's is more. So I do shop at Jewel and it costs a lot.

I've really tried to keep the cost down, but I just can't. Can you imagine when my boys are teenagers? Yikes.
post #24 of 69
Quote:
Originally Posted by mom0810 View Post

I've really tried to keep the cost down, but I just can't. Can you imagine when my boys are teenagers? Yikes.
Same here. I think I spend $600/month on me and 1 preschooler, 1 toddler. But this is Hawaii, famous for its "$8 for a gallon of non-organic milk". (used to be $5, but you know)

Gas here is $2.59/gallon for regular. How is yours?

I'm checking out the USDA thrifty plan right now!
post #25 of 69
Quote:
Originally Posted by mom0810 View Post
I've heard about Caputo's. The nearest one to us is about 1/2 hour and the nearest Trader Joe's is more. So I do shop at Jewel and it costs a lot.

I've really tried to keep the cost down, but I just can't. Can you imagine when my boys are teenagers? Yikes.
My nearest Trader Joes is in another town, and I have to cross a toll bridge to get there I totally hear you on that! I do still go there sometimes though. I don't know if it is an option for you, but what I do is when I end up going that way for something else I will make a big stockup run. They sell a lot of basics that are way, way cheaper there than elsewhere. I usually end up buying about 10 cans of coconut milk, 10 cans of wild alaskan salmon, etc at a time and then it drastically lowers my cost on what would have been a prohibitively expensive item. I usually only go there every 1-2 months, but I would shop there more often if I could!
post #26 of 69
Quote:
Originally Posted by akichan View Post
Same here. I think I spend $600/month on me and 1 preschooler, 1 toddler. But this is Hawaii, famous for its "$8 for a gallon of non-organic milk". (used to be $5, but you know)

Gas here is $2.59/gallon for regular. How is yours?

I'm checking out the USDA thrifty plan right now!
Close to $3.00 now. We have the most expensive gas in the country now, according to our local news.
post #27 of 69
We have 7 people - and spend at least $1300/mo on food. Not including our CSA share and the 1/4 beef we bought a few weeks ago. I try to buy from our co-op (unfi)...its just hard to buy what we need for the month AND take advantage of the sales to stock up - not enough money to do that.

I would love to learn how to cut that amount down!
post #28 of 69
Quote:
Originally Posted by Krystal323 View Post
$1200 for four people?? that is like, more than we make per month :

we are over here trying to feed a family of 5 on under $350/month. I know someone who spends just under that per week.

No wonder i feel like we can't afford to eat that healthy!

/whine
I know that feeling. The only way I can feed us healthy is shopping sales and buying in bulk when things are on sale and using coupons and shopping at Aldi's. And after a few months when you get a stockpile of the basics like rice and oats and beans and pasta and such, you can use that money for fresh fruits and veggies. That's what I do anyway. We are extremely low income and my two older girls are starting to eat like crazy now that they are a little bigger so healthy food is hard to afford if I'm not watching every single penny.
post #29 of 69
i hear you. I keep thinking I should be able to keep our cost at $450 a month for 2 adults and a toddler but with me pregnant I just haven't been able to. All I want to eat is fresh wholesome fruits and veggies food which of course is great but expensive.
Hubby is a big eater not that you can tell by looking at him and I am dreading what will happen to our grocery budget when I have 2 teenage boys to feed as well.

I buy a lot of organic stables like grains and beans though a co-op which allows us to get organic for the price of regular. For the rest we mostly shop costco where we can get organic milk for decent price.
post #30 of 69
Someone suggested that I should be able to feed my family for $200 a month. Two adults and two children. Food. Diapers. Laundry soap. Dish soap. Shampoo. Toothpaste.

post #31 of 69
I'm glad to see this thread b/c I would read how some frugal mamas were spending $400 a month and I just wasn't getting it. I'm glad I'm not the only one spending $$$ trying to eat simple, healthy food. We went from $400-$600 to $700-$900. It seems like you either have to eat processed crap on sale or rice and beans. I spent $10 Thursday on blueberries and cherries (on sale) and they're already gone. How can I not want to buy my family fresh fruit??? If anything, I feel guilty b/c it's not organic.
post #32 of 69
Quote:
It seems like you either have to eat processed crap on sale or rice and beans.
yup. it's really frustrating when you've got to produce on credit --or not get anything beyond say, apples and lettuce.

i am looking forward to having more $$ soon--and o man, we are gonna make a stockpile in the pantry!
post #33 of 69
Quote:
Originally Posted by PenelopeJune View Post
We spend $20 a week on milk, easily. Both my kids drink a ton of it.
You know they aren't supposed to drink more than 24oz (3 8oz glasses) of cow's milk a day, right? Otherwise it can affect their ability to absorb iron like they need to. If they are drinking more than 3 glasses a day I would definitely cut back so that they are able to get enough iron in their body, and you can save some money at the same time.

I spend between $60-75 in a typical week for a family of 4, the baby obviously isn't eating solids yet but my DH eats 3 servings every meal and my 4 year old usually eats at least 2 servings. I make meals that are supposed to feed 6-7 people and there are never any leftovers. I've been using recipes mostly off of 5dollardinners.com which has cut my bill by a lot.. I used to spend $85-115 a week and now I can usually get out under $70. And we're not buying processed foods.. I make everything from scratch, including my own bread.
post #34 of 69
Quote:
Originally Posted by PenelopeJune View Post
Someone suggested that I should be able to feed my family for $200 a month. Two adults and two children. Food. Diapers. Laundry soap. Dish soap. Shampoo. Toothpaste.

I was able to do $200- 250/month for 2 adults & 1 toddler, including food & toiletries. (but not diapers, we had cloth) We ate a lot of beans and a lot of things over rice, and I didn't use shampoo. Even that way it was difficult! Lately I haven't been so good at sticking to it, and if we buy sposies or much fresh produce or meat that definitely hikes the price up.

eta: In order to eat for that little, I had to buy in bulk, prepare everything completely from scratch and not waste anything at all.
post #35 of 69
Thanks, SaraLe6, for that info. I actually didn't know that, but I don't believe they are drinking more than that anyway. Probably right up to the limit. I do think I'm going to cut them back, especially my 4 year old.

And I agree with you, hibana, that it can be done, but it would be a major stretch and be very, very bland. I think I might come up with a $200 food plan for this person and show them what it would be like.
post #36 of 69
Just as a reassurance of sorts, we don't drink any cow milk and are perfectly healthy...any nutrients found in cow milk can be found in other, often cheaper, foods. So if the milk is really a hardship, don't be afraid to cut it back out of health concerns.
post #37 of 69
Quote:
Originally Posted by PenelopeJune View Post
Someone suggested that I should be able to feed my family for $200 a month. Two adults and two children. Food. Diapers. Laundry soap. Dish soap. Shampoo. Toothpaste.

someone can't just toss out a nuymber like that.. loads of things effect that amount, namely where you are located compared to who suggested you spend only $200

We are a family of 5 (2 adults, a 10 yr old who eats like an adult, an almost 6 and 3 yr old) and we spend around $700 on just food... usually only $600 but i've been sick a lot so we have been eating more processed stuff DH can cook or ordering in
post #38 of 69
Philly area must be ultra cheap. I can easily spend $450/mo for 2 adults and four kids (but two are babies) without couponing or anything, and we eat meat/chicken/fish probably 5-6 times a week. We eat lots of fresh fruit and veggies, with a small amount of "processed stuff" which is generally a box or two of cookies from Trader Joes or some pita chips and hummous, etc. Not like, mac and cheese or hamburger helper. I just shop sales and know lots of everyday ways of saving money, but nothing groundbreaking.

Must just be a cheap area.
post #39 of 69
Quote:
Originally Posted by PenelopeJune View Post
Someone suggested that I should be able to feed my family for $200 a month. Two adults and two children. Food. Diapers. Laundry soap. Dish soap. Shampoo. Toothpaste.

Quote:
Originally Posted by KJoslyn78 View Post
someone can't just toss out a nuymber like that.. loads of things effect that amount, namely where you are located compared to who suggested you spend only $200
:

When we had 2 adults and 2 (young) kids, I rarely spent more than $150/month on food & other household goods. But that was 5+ years ago, in a lower COL area. We now have 2 adults & 4 kids, and I'm lucky if I can manage $600/month.
post #40 of 69
Nova Scotia, Canada. Food is nuts expensive. It's just me and the boys, and easy 600 a month. Fresh anything is unreal expensive. My kids love fresh fruit.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Frugality & Finances
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › Cost of Groceries... Wow