or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Gardening › Do you sell your home canned goods?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Do you sell your home canned goods?

post #1 of 6
Thread Starter 

If you sell your home canned goods- be it to friends or whatever- what do you charge? I find it hard to factor in all my costs as some of it comes to me for free (like apples from someone else's yard). I find the time to be the largest investment when it comes to gardening and preserving.

 

I ask because I want to be able to offer my excess to friends and family at a very low rate to just help off-set some of the expense and time and to have some sort of value placed on my goods. I use my goods as barter so a true "retail" price would be nice to have in mind as well.

post #2 of 6
A lot of homemade jam around here sells for about $3.50 if sold directly by the maker. Sometimes my husband gets paid in jam for fixing the neighbour's' computers (or home made wine, and last time it was cucumbers!) so I know what you mean with the bartering!
post #3 of 6

$5-7 here in the city - and sometimes more for unusual ones.

 

ETA - those prices are for pints. Quarts can fetch around $12-15 at our farmers market. 


Edited by kitchensqueen - 10/3/11 at 4:03pm
post #4 of 6

Oh, I realized I didn't define size in my post.  That's $3.50 for the 250ml jars.  Taller jars go for more.

post #5 of 6
Thread Starter 

Thanks everyone! Helpful and it made me really value the work I've put in.

post #6 of 6
Quote:
Originally Posted by Liea View Post

If you sell your home canned goods- be it to friends or whatever- what do you charge? I find it hard to factor in all my costs as some of it comes to me for free (like apples from someone else's yard). I find the time to be the largest investment when it comes to gardening and preserving.

 

I ask because I want to be able to offer my excess to friends and family at a very low rate to just help off-set some of the expense and time and to have some sort of value placed on my goods. I use my goods as barter so a true "retail" price would be nice to have in mind as well.

I can't.  Maybe once the kids are grown and out of the house, but not right now.  In today's prices, if I were to sell them, I'd need at least $9/quart for peaches or applesauce or pears (maybe more depending on the current lid prices - I've been switching over to Tattlers) and $7-$8/pint of things.  $10/pint for huckleberry goods if I went picking myself.
 

 

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Gardening
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Gardening › Do you sell your home canned goods?