or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › When did bread get to be $4.50 a loaf?!?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

When did bread get to be $4.50 a loaf?!? - Page 2

post #21 of 24

here the generic brand is 98 cents and the nice brand is $2.59

post #22 of 24
Thread Starter 

After all my griping, the better brand of bread went on sale this week 2-for-1 or $2.50 a loaf.  I bought 14 loaves and put them in the freezer.  

 

We don't normally eat a lot of bread and when we do, I usually make it.  But dh has been asking to have store bought bread in the house for quick sandwiches and it shouldn't be a big deal to keep bread in the house.  14 loaves ought to keep him fed for quite a while...long enough to wait for the next sale.  

post #23 of 24

That's my solution to rising prices too.  Buy things when they're on sale and stick in the pantry, fridge or freezer until the next sale, as much as possible.  I usually have 2-10lbs of butter in the freezer, 1-6 dozen eggs in the fridge at any given time, etc.  I'm not spending more on groceries, but prices have definitely gone up and I'm shopping more carefully.

post #24 of 24

I solved the high cost of bread problem.  We stopped eating it.  I stopped buy grains of all kinds, except for a few things here and there for the younger kids.  (does help fill in the gaps for growing kids).  We are taking advantage of all the lovely wild greens growing outside right now.  If we pick free dandelion greens to put in w/our store-bought romaine, the romaine goes much further.  There's also wild grape leaves to be found and frozen for later use.  lamb's quarters are good, too. 

 

I actually noticed that SEVERAL items I regularly buy were .10-.20 cheaper per item when I stocked up at Aldi recently.  I did not stop to ? it, I just loaded 2 carts and stocked my pantry.

 

Here we actually may have a chance for a fruit crop this year.  Yes, everything bloomed early, but then our trees got their leaves and we have gobs of baby peaches.  Of course, as mentioned previously, that could be wiped out w/one good wind storm.

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Frugality & Finances
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › When did bread get to be $4.50 a loaf?!?