or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › Nutrition and Good Eating › Meal Planning › okay I have to brag...
New Posts  All Forums:Forum Nav:

okay I have to brag...

post #1 of 8
Thread Starter 
Dh and I were just talking about our groceries and he informed me that I have only spen 150.00 for nearly a month!! WOO HOO!!! this is the best I have ever done. Normally by this time of the month I am up to $300. I have to say it is partially thanks to you guys, I read a bunch of posts and was able to use a lot of the ideas you guuys had from meal planning. I also have at the very least another weeks worth of dinners. Man that makes me feel good.
post #2 of 8
that's WONDERFUL!!!!!!
Good for you!
post #3 of 8
Great job! That is inspirational!
post #4 of 8

can u share?

Wow that is great
Can u share what you prepare for meals so I can get some inspiration too?
I have 4 kids though so I know I won't get away with that amount, lol. And, 2 of em are big ol teenage boys. For god's sake, when did they get to be my height??? (5'10"!) Who are these men in my house, lol!
post #5 of 8
Thread Starter 

Sure thing!

What really helped me last month was to make a list of all the dinners we wanted to eat.
This is our list:
Pizza, spagetti, stroganoff, baked chicken, chicken stir fry, chicken enchiladas, hamburgers, chicken noodle soup, stew, tacos, chicken dumplings, calazones, grilled fish, ham fried rice, meat loaf, chicken cordon blue, open faced sandwiches, and chicken pot pie. (wow we eat a lot of chicken!) As the week goes if I see another recipe I want to try then I throw it in.

So I made a list of everything that i needed to make the meals and went to the store. Instead of buying small packs of meat, I buy family packs. Chicken packs have at least 10 breasts in them, hamburger with four quarters, ect. I also bought a whole chicken. I dont chop the middle of the store unless I need something like olives or spagetti sauce. Stick to the outside, you will save a lot of money there. I also buy from the bulk bins, I can get whole wheat pasta for 30-70 cents a pound instead of 2.00 on the isles. I get a lot of frozen veggies and fruits and use those when I can but also get a lot of fresh greens, potatoes, and carrots.

One thing that made a big differance is I no longer buy boxed cereal. I saved nearly 20 on that alone. Instead I make granola with dried cranberries, apricots, and raisins.

When I get home I divide all the meat into individual meal sized packs, which cuts down on waste. I boil the whole chicken and seperate all the meat into 2 cup portions and froze. From that (which cost 3.00) I get 4 different meals, noodle soup, enchiladas, fajitas, and pot pie.

I think the trick is to plan before you leave home, it definatly made a big difference for me. HTH.
post #6 of 8
Wow, that's great. And thanks for sharing your tips. I'll have to look into making some changes myself.
post #7 of 8
YIPP that's about what/how i save so much also!!!
post #8 of 8
Great job!
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Meal Planning
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › Nutrition and Good Eating › Meal Planning › okay I have to brag...