or Connect
Mothering › Mothering Forums › Childhood and Beyond › Education › Learning at School › Paying for things at public schools
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Paying for things at public schools - Page 4

post #61 of 209
Quote:
Originally Posted by mamato2boys

Apparently my $$$ for kleenex is more impt. than the time I put into the public school??? Would my sons teacher be better off with 2 more boxes of kleenex rather than my volunteer time in the classroom? B/C I've never had one of his teachers tell me that.

How do you all suggest that I handle the ever growing list of supplies as I am apparently wrong for not bringing in kleenex and wrong for not buying name brand? I thought my compromise was a good one, we spend a bit less on supplies, I spend more time physically in the classroom helping.
I don't think it's an either-or situation. I'm sure teachers appreciate the time you spend volunteering. But volunteer time doesn't make up for needed supplies -- the kids still need crayons and the like. Perhaps you could offer to help the teacher organize a supply drive to help all parents who need it in lieu of sending in the items?

Many parents don't mind picking up an extra box of crayons or Kleenex if they can easily incorporate it into their budget, but teachers are often so pressed for time, they need help getting the word out to parents with letters/flyers, and organizing the supplies as they're donated, so that could be a big help.
post #62 of 209
Quote:
If a kid has a cold that is bad enough that they are using half a box in a class period they should not be at school that day.
then every kid with allergies would be out most of the spring. That's a lot of cases of educational neglect for the prosecutors office to weed through and DCS to investigate... needlessly, IMO... {I have yet to meet a truely allergic child, or adult, who is sick/runny/congested less than seven days out of the school year from that alone, let alone real illnesses}
post #63 of 209
as a child we always had to bring the two boxes of kleenex, 2 packages of manilla paper (man I wish I could find that stuff around here) and 2 packages of construction paper. the big sheets. I think that was it for classroom supplies. we had to supply a gym uniform (dark bottoms and light tops) and avrious other things (stuipid caculator. i refused to spend $100 for one unit in my math book. I just took a failing grade because thats stupid.)

but locker fees!!! come on.

and uniform coats! that is rediculous. our schools don't allow coats in the classrooms. period. so that would solve that problem. I don't know that you will be able to find a coat like that (although maybe carharts or someone who sells letter jackets) but if you are having trouble so is everyone else. chances are he won't need it for a while so you can let someone else do the leg work.

I guess it wouldn't bother me to bring kleenex even if my kids didn't use them. they are $.50 a box. the last thing I would want in public school is for my child to make a scene over something so small. at the same time if your child will not be using them I think it is fair that you don't send it in.

If your teachers are asking for name brands you may want to call and ask if they really want the name brands. I know one group of campanies run a program (I know it includes, mead, crayola, sharpie, post it and some more) run a program where if you ask for thier name brand stuff (you have a list to choose from ) they send the teacher an obscene amount of free school supplies. I forget how much but it was between $40-$80. just for using thier list maker. good stuff too. She may not really care about brand. She may have just been wanting the free stuss. and then again it may be a uniformity thing or everything may get pooled into classroom supplies.

Our public schools, local businesses and charities all work together to make sure school supplies is do-able. I could have bought everything on the list for each girl fo around $5 or $6 for my first grader and about $10 for my 4th grader. the schools ask for the cheap stuff specifically the crayons that are $.19, the paper that is $.20 and the notebooks and folders that are $.10, the markers that are $1 etc and those prices are for name brand! ). and surprisingly no classroom supplies (although those might get sent home on a classroom by classroom basis we homeschool so I don't know for sure). Then, the almost-local grocery store ran a super deal on really nice back packs loaded! with supplies (everything you would need for middle school on down and then some). it was $10 on its own or you could buy 5 items from a list (including $.99 chips) and get the backpack/suplies for $5. incredible deal. And if you still can't swing it, the local soup kitchen gives out new backpacks loaded with everything you need. kids preschool and up (and parents if they are in school), get to pick out the back pack of thier choice and you don't need a poor card or anything. there is no paperwork. If you need bad enough to ask for help then you need. end of story. (I love these people ). and because they rock, people love them and because people love them they will spend thier last dime to give to them and because of that they have never ever ever come up short.

private schools are a different matter entirely. they have to bring sharpies, post it notes, dry erase markers. but if you are paying $500 a month what is classroom supplies on top of it. in the end it is just all part of the tuition.
post #64 of 209
of course I wasn't suggesting that kids with allergies stay home all year...perhaps the parents of kids with allergies could bring in more than two boxes if they can afford to seeing that their kid alone can go through a box in 2 days.


I brought in the cheap non-branded tissue when my son was in K. It was sent home : with a note stating that the supply list specifically stated only kleenex brand, largest box b/c the generic tissues aren't soft enough. I know the kleenex brand are way more than 50 cents.

Perhaps I should have fully disclosed my "kleenex issue" before this got out of hand
post #65 of 209
i dont think this has gotten out of hand... i think its good dialogue! i love hearing the teacher's point of view on this thread as well as other parents!!!!! and i think its great that you volunteer at your chlids' school.

I just figure, its basically a free education for my kids'. So many children on this planet are not given this oppurtunity at all. and i've had to rob paul to pay peter before to get some needed items of pay for a field trip, but when i couldnt' do that and couldn't come up with money, other people gladly helped!

but i have to say, generic tissue hurts the nose, this is very very true!
post #66 of 209
Quote:
If your teachers are asking for name brands you may want to call and ask if they really want the name brands. I know one group of campanies run a program (I know it includes, mead, crayola, sharpie, post it and some more) run a program where if you ask for thier name brand stuff (you have a list to choose from ) they send the teacher an obscene amount of free school supplies. I forget how much but it was between $40-$80. just for using thier list maker. good stuff too. She may not really care about brand. She may have just been wanting the free stuss. and then again it may be a uniformity thing or everything may get pooled into classroom supplies.
I just wanted to point out that there is a good chance the teacher is trying to get free stuff to cover the kids who can't afford all of the supplies.
post #67 of 209
Quote:
Originally Posted by bobandjess99
wanted all the kids to bring in bottles of the HORRID, so bad for you im not even going to rant about it on here, since you guys all know!!!! waterless hand disinfectant stuff.
Still reading but.. is it really that bad for you? In general we dont use it, but after being out one day, with no where to wash hands, and DD eating lunch with the most disgusting hands I had ever seen, I bought some for the car for just such an occasion.

If there is a place to wash hands however, we have them wash their hands.
post #68 of 209
Aside from the crayon/Kleenex discussion, what about book fees? In Iowa (and probably other states, but I used to live in IA and have friends with kids there now so that's why it's coming to mind right now) you're required to pay for your child's textbooks when you register for classes. That can be several HUNDRED dollars depending on how many kids you have. And no, they don't get to keep the books at the end of the year. I understand asking parents to buy extra tissues or crayons and the like because budgets are strapped and teachers are having to buy their own supplies for classes, but textbooks?!
post #69 of 209
I just wanted to throw another persepctive in here. I'm not saying anyone on this thread is right or wrong in their opinions, but here's something to consider:

I did not grow up in the US. I attended "public school" in my home country. This public school had annual school fees of somewhere between 1k - 2k.

We had very strict uniform rules. The blazer (jacket) that was a COMPULSORY part of the uniform cost around 200. We had school year round so we had both summer and winter uniforms, as well as school swim suits, school gym outfits etc etc.

In addition to these costs, we also had to bring in supplies. Not quite as much as it seems some of you have had to buy, but we still had to supply all of our own paper, pens, pencils, crayons, glue, scissors, binders, rulers etc etc.

By my estimate, I beleive my parents spent approx 4,000 per year on each child. And this was 20 years ago. I can't imagine what the costs would be now. Remember, this was for PUBLIC schools.

Education is never free.
post #70 of 209
Quote:
Originally Posted by CallMeMommy
Aside from the crayon/Kleenex discussion, what about book fees? In Iowa (and probably other states, but I used to live in IA and have friends with kids there now so that's why it's coming to mind right now) you're required to pay for your child's textbooks when you register for classes. That can be several HUNDRED dollars depending on how many kids you have. And no, they don't get to keep the books at the end of the year. I understand asking parents to buy extra tissues or crayons and the like because budgets are strapped and teachers are having to buy their own supplies for classes, but textbooks?!
I have never had to pay for textbooks at a public school. My kids have attended in two different states.

That is ridiculous. What happens if you don't pay it? Do they kick your kids out of school?
post #71 of 209
Quote:
Originally Posted by Samjm
Education is never free.
No one said it was free. I think the complaint in the original post was that we ARE paying and being taxed for this so called "free education" yet there are not sending enough of that money to school.

And it is not just parents who are paying the taxes. My parents are also paying property taxes that go to the schools. My parents elderly neighbors are also paying taxes that are supposed to go to the schools. The problem is a lot of this money is wasted by administrators and does not trickle down to the classrooms where it belongs.

Here is one example of waste in our district. There is another town about 15-20 miles up the mountain that is part of our school district. The busses are stored here in our town. Previously the bus drivers that worked in the other town drove down in the mornings, got their bus, did their route and parked their bus somewhere up the mountain until it was time to pick the kids up again. At the end of they day they would bring the bus back.

For some reason last year the school district decided they could no longer do this. The bus drivers now had to pick up their busses in the morning, drive up the mountain to do their route, bring the bus back, take their own car home back up the mountain, bring their own back back down the mountain in the afternoon, take the bus back up do their route, drive back down, and take their cars home.

Can you imagine how much money is gas this waste??

And that is just one example.

Of course we aren't asked for all kinds of supplies either. But I know many people are sick to death of the fund raisers the schools have one on top of each other. I have simply stopped participating in the peddling of crappy cookie dough, and wrapping paper.
post #72 of 209
Quote:
Originally Posted by aniT
I have never had to pay for textbooks at a public school. My kids have attended in two different states.

That is ridiculous. What happens if you don't pay it? Do they kick your kids out of school?
in our district/county, they take you to court. So you get stuck with the textbook fees, computer use fees, etc. PLUS the cost of the court, their lawyer, your lawyer, and so forth. Plus intrest on the original fees. It rots... they can and do garnish your wages as well...
post #73 of 209
Quote:
Originally Posted by Kaitnbugsmom
in our district/county, they take you to court. So you get stuck with the textbook fees, computer use fees, etc. PLUS the cost of the court, their lawyer, your lawyer, and so forth. Plus intrest on the original fees. It rots... they can and do garnish your wages as well...
WTF?? Your school district, and the judges that allow this need a serious kick in the arse!

How is it they can legaly charge you for something and then keep it? If you pay for it it is yours.
post #74 of 209
Quote:
Originally Posted by lisalou
I just wanted to point out that there is a good chance the teacher is trying to get free stuff to cover the kids who can't afford all of the supplies.
Oh heavens, I didn't mean to imply she was doing it out of greed. So sorry if it came out that way. Its just that teachers do spend a lot of out of pocket and having everything in your desk covered is worth filling out that form (heck, I did it). regardless of who the supplies go to, $5-0 less out of pocket is always good. My point was to just call and check. she may not give two cents about brand name. she may have just been working the program.
post #75 of 209
Quote:
Originally Posted by mamato2boys
I brought in the cheap non-branded tissue when my son was in K. It was sent home : with a note stating that the supply list specifically stated only kleenex brand, largest box b/c the generic tissues aren't soft enough. I know the kleenex brand are way more than 50 cents.
well that is just picky. Even kleenex brand goes down pretty low here though. (but like I said, our stores work really hard to make it all affordable) usually a back to school pack with 3 boxes for $2-$3 with fun stuff on the box. (I was always embarrassed because my mom got plain boxes and you had to walk up to the front og the room and deposit your supplies when they called your name.)

and I agree, if you know your kid is the one with the runny nose (like my middle child, I am not judging) you should just volunteer to bring extra. if I was sending Lily to school I would send her with hankies which she prefers anyway, but supposing I was depending on tissue she would arrive with no less than 10 boxes. we have got to get to the root of her snot problems . . . .
post #76 of 209
Quote:
Originally Posted by CallMeMommy
what about book fees? . . . .you're required to pay for your child's textbooks. . .. can be several HUNDRED dollars depending on how many kids you have. And no, they don't get to keep the books at the end of the year.
darned if I am going to pay for books i don't get to keep. that is insane. I would seriously consider making other arrangements for my childs education.
post #77 of 209
Quote:
Originally Posted by aniT
WTF?? Your school district, and the judges that allow this need a serious kick in the arse!

How is it they can legaly charge you for something and then keep it? If you pay for it it is yours.
I guess because it's labeled "textbook rental fees" and on the form to sign your kids up for school it says "by completing this enrollement for, I/We agree to abide by the policies and principles of the GCSC community. We further agree to responibility for all fees and fines due on our student{s} behalf..." so it's a matter of contract violation more than anything, I guess
post #78 of 209
Quote:
Originally Posted by Kaitnbugsmom
I guess because it's labeled "textbook rental fees" and on the form to sign your kids up for school it says "by completing this enrollement for, I/We agree to abide by the policies and principles of the GCSC community. We further agree to responibility for all fees and fines due on our student{s} behalf..." so it's a matter of contract violation more than anything, I guess
But it is a contract you a virtually FORCED to sign. If you don't enroll your kids in school you will be arrested. If you do you are forced to sign the contract.
post #79 of 209
Quote:
Originally Posted by aniT
But it is a contract you a virtually FORCED to sign. If you don't enroll your kids in school you will be arrested. If you do you are forced to sign the contract.
How can a person be arrested for not enrolling their kids in school? This has me : /puzzled... Nobody forced me to enroll my kids in p.s. it just happens to be the best choice therapy wise for my 7 y/o and my 5 y/o wants to be like her sister and so forth [she's more interested in the playground, i think, but we'll see]
post #80 of 209
Quote:
Originally Posted by Kaitnbugsmom
How can a person be arrested for not enrolling their kids in school? This has me : /puzzled... Nobody forced me to enroll my kids in p.s. it just happens to be the best choice therapy wise for my 7 y/o and my 5 y/o wants to be like her sister and so forth [she's more interested in the playground, i think, but we'll see]
If you don't have them enrolled in SOME type of school, or be a registered HSer, you can be arrested. At least in the states I have lived in. You can also be fined huge amounts of money for each day your child is abcent.

There are plenty of Hsers in Oregon that are out of complance, I don't know what happens to them when they get caught but in California they would get in trouble.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Learning at School
Mothering › Mothering Forums › Childhood and Beyond › Education › Learning at School › Paying for things at public schools