or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › Does anyone want to track their September food spending together?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Does anyone want to track their September food spending together? - Page 8

post #141 of 195
Quote:
Originally Posted by Amys1st
So now that we are almost mid month, what has anyone learned??
That I needlessly spend way too much on groceries. especially frozen foods and things I can make from scratch for pennies.
post #142 of 195
Quote:
Originally Posted by Red

phroggies, you need a few pasta meals or rice and bean burritos!
Sob! Believe it or not, last night we had bean burritos--with homemade refried beans and homemade tortillas. And tonight we had a tomato/yogurt cheese frittata (with, might I add, homemade yogurt cheese from homemade yogurt). And tomorrow we're having pasta with a cauliflower sauce (okay, I didn't make the pasta or the cauliflower). We have several meatless cooked-from-scratch meals a week, and yet. . . .

I know that part of this really is because I pay extra for the local free-range stuff--the eggs for the frittata, for instance, are $4.00 a carton. But still. . . again, gah. And sob.

Quote:
Originally Posted by Amys1st
So now that we are almost mid month, what has anyone learned??
That I spend more than anyone I know on groceries? That I shouldn't have people over to eat, ever?

Okay, seriously, I'm looking at our menu plan and I think the Once a Month thing is going to kick in starting next week. There are actually very few items I need to buy for the rest of the month. I don't know if I can make my goal, but it might be somewhere in the ballpark--and I wouldn't have known I had to try so hard if I hadn't started tracking. So it's all good. I'll just keep telling myself that.
post #143 of 195
Quote:
Originally Posted by phroggies
local free-range stuff--the eggs for the frittata, for instance, are $4.00 a carton. .

Holy Moly! I charge $2.50 a dozen! (organic free-range, and pretty colors!)

I'll have to see what others charge around here.

And next time you DO have company for dinner, I hope it's ME! YUM!
post #144 of 195
I have learned that my DH is a HUGE EXPENSE!!! ...I have also gone through the pantry more and made due with what was in there vs running to the store for a couple of items to fix a dinner....AMAZING what you can do when you are FORCED to be creative...we must do this again in FEB and see if I can continue with DH home, of course after a few months of MRE's even pantry cleanout night should look good!!!

By the way, I pay $2/doz for free range eggs in pretty colors....Im in Central, West Illinois.

Susan
post #145 of 195
I just learned that I have 50€ for the rest of the month for groceries. I think I can do it, I just need to plan out my meals. Let's find out.
post #146 of 195
For me, when the gas prices started to climb I could not justify running out to get a few things. I make fewer trips to conserve so I was stocking up a bit. I guess it became habit since we are in the "frugal" range for groceries.

I am also doing a pantry challenge right now to declutter it so that could be helping. But I am still buying all of our fresh items too so who knows.
post #147 of 195
Here here on the gas prices...when I would "run out" for a few things, it was on foot or bike...and exercise...so THAT was another reason to go out...to get exercise...Now that it's fall I can make Lentil Stew and all kinds of great stuff like that and make my own breads to go with it so that and the colder temps will seriously cut down on the "extra" trips!!!

Going to the Commissary today, but that is because it is Wed!!! Wed is Comsry day...it's just a few miles past where I drop off Zac for his Boys Outdoor Adventure club, so little bit and I do the grocery shpping while Zac is off hiking in the woods and playing with non poisonous snakes!!! then pick him up on the way home...YAY...two trips in one!!!

So, to cut a long story short, I'll have a lovely little total to give you all by this evening!!!
post #148 of 195
Ran out of bread, milk and diapers. Sense I am only counting my grocery money and not the other then I have to add .50 for bread and 1.76 for tea bags.. sent my neighbor to the store since she was going anyway!! She did get the wrong tea bags (the kind that I buy is .99) so I am a little irked about that, but it wasn't my gas.
So, that puts me up to $53.10 for the month!
I'm loving this!!!!!!
post #149 of 195
subbing
post #150 of 195
okay, I keep seeing that everywhere.. what does *subbing* mean?
post #151 of 195
It means that you don't want to lose track of a thread. If you subscribe to a thread you get email notifications when a new response has been entered.
post #152 of 195
mom2olivia, I live in Wendell! Hi, neighbor!
post #153 of 195
OK, my first post for the month...just went to the store and spent 75.58 at the co-op, 20.00 at the grocery and tomorrow 5.00 at the farmers market.
So that is $100.58 for the month...and that's it until October...We'll see...
post #154 of 195
Well, we have spent $275 so far this month (that includes toothpaste, detergent, bags, etc.) We had a few meals paid for by my mom visiting from out of town & she bought diapers too Our fridge is packed, should last us a while, maybe just have to get some produce next week. The week after that we are going out of town for a few days, so I need to have enough for that.

Coffee really adds up, doesn't it! A few coffees out & about 1lb a week at home ($9/lb for organic) I'm facing the fact that I need to only drink it once a week or so. I know DH won't quit, but if I do that will help!!
post #155 of 195
Thread Starter 
I forgot to list the $30 we spent on dinner sat. night. I need to go back and total myself for the month now. And I spent $2 at the zoo yesterday for a bottle of water. I packed lunch, but forgot a drink for me!

eta: I'm at $368 for the month. That includes a stock up trip during super double coupon week. So, that's ok for me. I shouldn't have to buy anything but perishables for the rest of the month. Although my grandparents are coming for a few days the last week, so I could possibly need some more meat, but I bet I could make due.
post #156 of 195
I'm at $80 for eating out and $125 for grocery/farmer's market.

Okay so finially eating at home has passed eating out I'm trying not to feel too guility about it since DH and I have had two enjoyable dates which we had mutually agreed that we needed to do more often.

Other things I've learned are that we spend a lot on organic dairy and coffee beans. Anybody try roasting their own coffee beans? Does it save money or do people just do it because then enjoy freshly roasted beans?
post #157 of 195
Quote:
Originally Posted by Red
mom2olivia, I live in Wendell! Hi, neighbor!
Hey there, nice to "meet" someone in my area.
post #158 of 195
Quote:
Originally Posted by mnnice
Anybody try roasting their own coffee beans? Does it save money or do people just do it because then enjoy freshly roasted beans?
We do it and have for about 18 mos now. As you can see from my siggy, we are coffee snobs. We buy whole green beans from Deans beans and then roast it weekly. It takes about 30 minutes total to roast the beans and it is fresher. We grind the beans seconds before we make the coffee whether its espresso or drip.

To roast the beans we use a popcorn maker that you crank. The first one was free and the second one dd1 snagged at a garage sale brand new. She walked up to it and said- "Look Daddy a coffee roaster!" $1. She also plays making coffee!

You might try coffee geek or home barista. Their websites are the mdc of the coffee world.
post #159 of 195
I am a borderline coffee geek and DH is definitely. There are two place in town that roast their beans. He really only likes one of them and he specifically asks for the freshest beans and goes when he knows they have roasted. He also enjoy DIY aspects of cooking and preserving foods. I think maybe we should try it.
post #160 of 195
mnnice-LMK if you have any questions!
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Frugality & Finances
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › Does anyone want to track their September food spending together?