or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › Does anyone want to track their September food spending together?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Does anyone want to track their September food spending together? - Page 5

post #81 of 195
We pay taxes on food too.

I did some shopping this weekend and now I need to sit down and figure out how much I spent. I'm too lazy to dig up the receipts right now.
post #82 of 195
: We're up to $130 already! But some of that includes stocking up on a few things (ok, well, not so much the olives in herbs ) when we passed a Whole Foods on the way home from MIL's yesterday, and it also includes $15 on "party" food we bought for everyone yesterday too. Blech. I just paid all the bills, and .

(sigh)
post #83 of 195
Okay guys you want the good news or the bad news.

The bad news is that we spent $40 on food during our date on Friday.

But since then we spent $18 at the farmer's market. Corn, watermelon, milk, bacon, onions, and we brought home 10 lbs of tomatos from the farmer that run our CSA (they were included in our annual share prince)

On Sunday DH picked a bunch of apples from an abandoned farmstead when he was hunting and we made pie and applesauce for free. Much tastier than the game he was hunting for .

Yesterday I bought a latte $4 and a pint of ice cream (for the pie) $2.
post #84 of 195
Quote:
Originally Posted by mnnice
On Sunday DH picked a bunch of apples from an abandoned farmstead when he was hunting and we made pie and applesauce for free. Much tastier than the game he was hunting for .
Hooray for foraging My dh and I love wild foods. I don't really know if abandoned orchards count as "wild" foods, but we used to get tons of apples at them when we lived in Wisconsin. I just spent 2.50 on a bag of apples that dh could have gotten for free in about five minutes on his way home from work.

OK, I love this idea. Count me in! So far our spending this month is $46.78. I am including household stuff in my "grocery" spending. (yay! for my Diva Cup)
post #85 of 195
I spent $41.15 at Whole Foods yesterday. That puts me at $105.54.
post #86 of 195
Quote:
Is there no income tax in Tennessee?
No income tax--just a really high sales tax and fairly high property taxes. There was some discussion earlier this year about reducing the grocery tax and upping the cigarette tax (we have one of the lowest of those in the nation!) but nothing came of it.

I'm tempted to leave the sales tax out of my calculations, but one of my sneakiest, self-defeating budget strategies is to convince myself that all sorts of things "don't count" and then to wonder where all the money went.
post #87 of 195
Rowdypea--

We are in WI and this part of the state had a good year for apples.
post #88 of 195
1
post #89 of 195
I'm new on the boards here.Our gardens were wrecked by storms and crickers this year so I'm going to have to buy a lot of things I don't normally buy so we had to refigure our budget. Can I join the grocery tracker club?
post #90 of 195
OMG!! I am soooo excited!! I haven't really joined you officially until today. I thought, well that I would at least give it a try since I had some extra time today and I needed to go to the grocery store.
I started by making a list of what I needed. Then realized that I was trying to fix supper in my head. So, I made a menu for the next two weeks. With leftovers only 1 night from chili.
Well, I went to Wal-Mart first to get what I could in their limited food section (we must have the last unSuper Wal-Mart around! everyone else has one with grocery store in it). Grabbed a couple of things and when I went to write my check I remembered that I had a gift card w/ $10. So, I only spent $7.35 for 10 items. Then off to Kroger's. I did my WIC first, which saved me $18.23 & $18.62 with 15 items!! Then my regular shopping which is usually around $120 per week. I wrote $100 on my paper in bold print so that I wouldn't buy anything unneeded and not on my list.
Are you ready for this?!!!!

For a family of 5 for 2 weeks I only spent....


$43.52 !!!!!! Are you kidding me!!!!! : That was for 27 items!!!!
I'm blown away! This came to a grand total of: $50.87!!!! For us!!!

If you guys need a testimonial for anyone, I'm your gal!! (I really thought that you guys were kinda full of it! But, I couldn't be happier tonight!!!! )
post #91 of 195
Quote:
Originally Posted by IamPink
(I really thought that you guys were kinda full of it! But, I couldn't be happier tonight!!!! )
This made me laugh out loud. I thought it couldn't be done either, but we are successfully eating for $48 this week (family of four). Funny how your perspective can change. I was actually thinking that I have close to $100 to spend next week for food and my first thought was "Whoa, that is a lot of money"

To be fair -- dh is out buying milk right now, so our bill this week will be $50.

And welcome and well done.
post #92 of 195
So far I'm at 82.87 and I think we can get through until Sunday with what's on hand.

I seriously spent $15.50 (hopefully I won't need more before the week is up) on milk so far this week : DH & love it and drink it daily along with each eating cereal. DD enjoys it as well, though she really has only added maybe another gallon a week if that. I'm not sure how we can cut that down. I will only buy our local "family farms milk" in which all farms are committed to being rBst (growth hormone) free. So that is something that is really going to be a fixed number around here. The other alternative is our local organic raw milk, but that is $5/gal : so that is going in the wrong direction.

I don't know how some of you do it. I baked all kinds of peach baked goods (our tree has gone ape sh*t! LOL) and I even baked some great zucchini bread, but the dogs got that and ate the entire loaf minus one slice I was able to taste before they got ahold of it :

Winter is around the corner and soon it'll be time for some good ol crocks of chili, beef stew etc...those are always economical.

So far on the menu this week its been lasagna, bbq chicken and meatloaf. Lots of leftovers floating around too, so that'll be good for work lunches.
post #93 of 195
I'm in! I've been tracking it this month and looking for a thread just lke this!

So far, I've spent almost exactly $200. We're emptying out the freezer, (we raise pigs and it's almost 'time'. ) There are 4 of us, dh, me and twin 16yoDD. Do you KNOW how much tthey eat???

We were out of everythign today. I needed olive oil, $22 ofr either 3 liters or a gallon, TP and paper towels for the month, 25 lbs of flour, a pound of shrimp.

My total will include all paper products, organic produce if it's not much more than regular. Dh and DD's take their lunches every day. I need to bake bread!

The menu this week will be sushi (hence the shrimp, which I will get 3 sinners out of.,) Turkey from the freezer.....3 dinners, 3 lunches, and tehn I'll be BEGGING them to eat it! Tacos using up beef from the freezer and taco shells I bought over the summer, with salsa from the garden, was tonight and enough for lunches tomorrow. Pesto from the basil and dried tomatoes from the garden, that's why I needed all that oil! (I'll be putting some up for the winter.) And Buffalo chicken. Also, oatmeal cookies, chocolate chip cookies, brownies to send to DD18, who just went to college, etc.

I guess the question is....how long before I need to shop again!?
post #94 of 195
Quote:
Originally Posted by Red

The menu this week will be sushi (hence the shrimp, which I will get 3 sinners out of.,)
was the "three sinners" a typo?

seriously, though, I want to eat at your house this week. You just reminded me to bake some cookies for my family tomorrow.
post #95 of 195
Eggland$ Be$t Eggs (2 dozen, on sale and with coupon)
Organic chicken broth (2 cartons)
Org. soy milk
Bananas
Org. broccoli
Org. onions (3 lbs)
Glue stick

Total: $17

Org. chocolate soy milk
Tortilla chips
Org. salsa
Org. mustard

Total: $7

Total so far for Sept: $24
post #96 of 195
Quote:
Originally Posted by Rowdypea
was the "three sinners" a typo?

Ohhh! Ok, 3 dinners! (Glad there aren't any sinners in the freezer!)

Tonight we're having quiche, with our own tomaotes, eggs and zuke. Store bought cheese, making the crust.

DD asked for choclate chip cookies. YUM!
post #97 of 195
So far this month:
food 88.19
pet food 10.11
other 37.57

total $135.87
coupons $26.75
new total $109.12
mail in rebate $10
total actually spent $99.12

This is for 2 adults and 3 young kids. 2 of which do not eat much (3 year old and one of the twins) and require special foods. The 3 year old does having a feeding tube.
post #98 of 195
Quote:
Originally Posted by Red
Ohhh! Ok, 3 dinners! (Glad there aren't any sinners in the freezer!)
sorry to be a smart alec, but that seriously made me laugh out loud last night. It was my cheap thrill for the night I guess
post #99 of 195
OK, I lost before I even started : I went shopping this morning.

The grand total was $493 for 12 people. I'll still have to go back for milk and eggs throughout the month and they had to order my flour.

$275 at Dollar General for dry goods
$228 at Jubilee for meats and cold stuffs (They had a sale on beef - $1.99 lb but were out of the chicken I usually pay .48 lb for)
$30 at the Farm market for produce I didn't plant this year
-$40 coupons ($20 doubled)

:
post #100 of 195
Mom sent me $20 birthday money, which arrived yesterday. I spent it as follows:
At Trader Joe's:
1 jar sunflower seed butter (TJ's dropped the price by a dollar!)
1 loaf bread
1 jug Dynamo plus Calcium TJ's Juice (I have a cold)
1/2 gallon Westsoy soymilk
Total: $10.75

At Little Caesar's:
1 Large Hot n Ready Cheese Pizza
Total: $5 + tax

The remaining $3 was spent on gas.

This brings my total food expenditure for the month to about $20
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Frugality & Finances
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › The Mindful Home › Frugality & Finances › Does anyone want to track their September food spending together?