or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › Nutrition and Good Eating › Traditional Foods › Let's talk money...
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Let's talk money... - Page 3

post #41 of 56
Quote:
Originally Posted by saratc View Post
Nicolena's expenditures don't seem that outrageous. DH and I are spending $800 to $900 a month on average for just the 2 of us. This includes farmer's markets, mail order items such as raw honey, oils and herbs and any nutritional supplements. I think it varies a lot on location. One of my coworkers who live about 1 1/2 hours away from me in a much more rural area pays a lot less for everything including food and gas; even pet boarding is cheaper -- he paid $9 a day to board his dog, and where I am, it's $16 a day.

I'm in the DC metro area and currently paying $5.50 a dozen for pastured eggs at the farmer's market.

I *think* you could order from quail cove farms...their pastured eggs are $2.15 a dozen if you buy a case, and just a bit more if you don't. www.quailcovefarms.com
post #42 of 56
Thread Starter 
I vote this thread be made a sticky, or another thread started on "Budget NT" and made a sticky. I know it's an on-going concern of mine.
post #43 of 56
I think a "Budget NT" sticky would be a great idea, Sharondio!
post #44 of 56
i think a budget NT thread would be a great sticky--esp if we announced sales, maybe? because $1900 was NOT a typo, but i think it was a couple hundred higher than usual. and we get free veggies from my fil's garden sometimes. but we're selling our house and looking for some land so we, too, can grow the freshest for the cheapest.
post #45 of 56
Quote:
Originally Posted by momto l&a View Post
:

We pay 2.5 for a gallon of raw whole milk
We pay about 23 for a gallon or raw dark honey
Eggs are free range and if we bought them would be a 1 a doz but being they are our chickens who knows what they cost us
We buy grass fed beef burger for about 2 a lb

We live in Idaho but may be moving to California so I will be curious to see what the prices of stuff is there.

$2.50 for a gallon of raw milk? I'm jealous.

From what I've read, I think the answer to your curiosity can be summed up in two words. sticker.shock
post #46 of 56
Wow I don't feel alone anymore haha! We used to spend $50 a week for just my husband and I...and now I spend double that and I don't even buy ALL organic and raw. I wish I could affoard to go all out, but I feel good making the steps I have made to convert to NT. I buy raw milk (Trader Joe's non-homogonized Cream Top while Organic Pastures was on recall) but can't affoard $7.50 for 8oz of raw butter...especially since we eat more than that in just a week now. Instead I buy Organic Valley organic pasteurized cultured butter for $5.99/lb. I buy free range chicken, grass fed beef and the best eggs I can find.
I also found a list somewhere (need to find it again) in a magazine that claims that if you buy and eat this list of organic produce....you could manage to cut out around 90% of the pesticides consumed even if you ate an extensive list of non-organic produce because they aren't very heavily pesticided. I also buy Trader Joe's Greek Style whole milk yogurt and Ezekiel 4:9 bread since I work full-time and don't have time to make bread and yogurt.

Ahh well....I too am convinced it is worth it for our health and happiness and as more funds become available once we have our credit cards paid off I'll be going all out.
post #47 of 56
Nicolelynn, where do you get your free range chicken and your grass fed beef? Do you buy them locally in the Palm Desert area? We are out in Long Beach and are going to start buying only pastured chickens and grass-fed beef by the 1/4 steer. So far, though, it looks like I'm going to have to do mail-order, but if you get your things locally, it's not that far of a drive for us to do that one day - kind of like a little homeschooling field trip!
post #48 of 56
Quote:
Originally Posted by nicolelynn View Post
I also found a list somewhere (need to find it again) in a magazine that claims that if you buy and eat this list of organic produce....you could manage to cut out around 90% of the pesticides consumed even if you ate an extensive list of non-organic produce because they aren't very heavily pesticided. I also buy Trader Joe's Greek Style whole milk yogurt and Ezekiel 4:9 bread since I work full-time and don't have time to make bread and yogurt.

Ahh well....I too am convinced it is worth it for our health and happiness and as more funds become available once we have our credit cards paid off I'll be going all out.
Ohh..do find that article. I would like to get pastured chickens when we can afford it . We have 2 house payments right now, but hopefully someone will buy our old house soon.
post #49 of 56
Speaking of saving money in the long run, my grandpa got really sick last year and and was in the hospital for 8 days. He told me today that he got the bill for $113,000, no joke! Thankfully for him his insurance covers all of it. Then something else happened and there was another bill for $50,000. So, yeah, I think I'll spend more now and avoid that later.
post #50 of 56
Quote:
Originally Posted by saratc View Post
I'm in the DC metro area and currently paying $5.50 a dozen for pastured eggs at the farmer's market.
I'm in the DC metro area too (eastern Loudoun), and I get my eggs from Salatins--farm delivery once every 5-6 weeks. I'm paying about $3/doz. altho' usually I get medium eggs, which are about $1.75.
post #51 of 56
I found this shoppers guide to pesticides in produce. I printed it off and carry it in my purse. I looked up the complete list that ranked about 50 fruits and veggies and I listed a few more on my guide that I printed out.

Hope I can post this link: http://www.foodnews.org/walletguide.php

I hope this helps!
post #52 of 56
Quote:
Originally Posted by Bekka View Post
I'm in the DC metro area too (eastern Loudoun), and I get my eggs from Salatins--farm delivery once every 5-6 weeks. I'm paying about $3/doz. altho' usually I get medium eggs, which are about $1.75.
How do I get in touch with Salatins? Do they have a website? I'm in Ashburn so they *should* deliver to me if they deliver to you.
post #53 of 56
They do have a website. It's at www.polyfacefarms.com

I've only ever read about Polyface Farm/Joel Salatin in books discussing his farming methods, etc. There's a picture of him on the website - it's not what I pictured in my mind. Isn't it funny how that works?
post #54 of 56
Thanks for the link HOLLIQ!
post #55 of 56
we spend a lot on food...I'd hate to say maybe 1,600 on up to 3,000 a month on food and supplements...some days every two days we would spend $150. For eight people. I seriously need to budget shop. I just paid $3.50 a lb for organic apples, but if I drove 40 minutes over I could pay 99 cents a lb for organic apples. Dh could pick the less expensive organic apples on his way home from work. He volunteered do the shopping on his way home like this to save. $6 a gal for raw goat milk, $28 a gal for raw honey. I quit buying the free range eggs to save, and just get the store bought ones now. We don't even eat organic meat, but 20% the time. We had an opprotunity to get 1/4 an organic beef and didn't have the cash for it at the time. Yesterday purchased non organic strawberries for $4 and two artichokes for $4 each. $3.50 for two organic cucumbers. $5.00 for a container of grape juice or cider. I would save money if we would eat with the seasons, so we hope to start doing that more. A few days ago...I just bought lots of squash. I don't even know the names of them...the store didn't even know the names of them. We're getting replacement windows on Monday and I have to get smarter about buying food like some of you are doing, buying online and using CSA's and co ops and things. I bought a gallon of coconut oil and got a gallon free...but unfortunately I got the tropical traditions and I think they are the expenisve one.
post #56 of 56
Kerrygold is around $5.00 here- I think I've only found it at Whole Foods. I get Straus (it's grassfed) organic butter instead, since it's the same price and originates closer to home. Yeah, I sure miss not having the competition of Trader Joes here.

-Kelly

Quote:
Originally Posted by azdesertrn View Post
What is the normal price near you? At Trader Joe's here I think it is always $2.49. (I just looked a a receipt to double check) but I think it is usually $3.49 at a few other local stores.
Just curious.

Kaye
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Traditional Foods
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › Nutrition and Good Eating › Traditional Foods › Let's talk money...