or Connect
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › Nutrition and Good Eating › Traditional Foods › Price per gallon of raw honey?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Price per gallon of raw honey?

post #1 of 23
Thread Starter 
If you buy raw honey by the gallon, what price do you pay? (I know it's super expensive by the pound - I'd just like to know how much people are paying for bulk purchases.)

There's a local honey farm with truly raw honey - not heated above 100*F, only poured through a loose mesh filter to remove dead bugs. All the pollen is still in there. They quoted me $30/gallon or $25/gallon if I buy a 4-gallon bucket.

Another local seller offered me unheated/coarse strained honey for $40/gallon if I brought my own container. But I'm planning to buy from the first guy.
post #2 of 23
I don't know how many pounds of honey equals a pound but I get 3 pounds of honey for 13 dollars..so a little over 4$ a pound.
post #3 of 23
Thread Starter 
Well, reading the label of the Costco honey, it appears to be 6 lbs to the half gallon. So if my math is right, you're paying $52/gallon.
post #4 of 23
The best price I've found is $25 through a local buying club but I'm not sure it's truly raw. 100% guaranteed raw honey goes for $32+ gallon so it sounds like a good deal.
post #5 of 23
I pay $48 a gallon (plus shipping) for cold packed Honey Pacifica Sage honey.
post #6 of 23
Quote:
Originally Posted by Taedareth View Post
Well, reading the label of the Costco honey, it appears to be 6 lbs to the half gallon. So if my math is right, you're paying $52/gallon.
Yeah that seems about right. I'm sure there would be a discount for buying in bulk.
I have no idea how I would use 1 gallon of honey. Does honey expire?..
post #7 of 23
One gallon of honey is about $12 pounds. The price really varies for me depending on the type.
I can get bulk local raw fireweed honey for about $3.50 a pound, or $42 a gallon.
I can get wildflower or blackberry honey from a local beekeeper for $35 for a gallon (price may have gone up a bit since last spring, though.) I can get a gallon of orange blossom honey online for $46 plus shipping.
post #8 of 23
$17 for a gallon
post #9 of 23
I guess I pay about $44, at a local fruit stand they have quart size fo r$10.99
post #10 of 23
Thread Starter 
Honey doesn't expire. Someone on this forum mentioned that jars of honey found in Pharoh's tomb were still good.
post #11 of 23
Quote:
Originally Posted by MadameXCupcake View Post
Does honey expire?..
Not in your lifetime!
post #12 of 23
20.00 or so for a gallon of raw honey from my co-op. Been paying this price for 6+ years.

http://www.azurestandard.com/product.php?id=SW011
post #13 of 23
i pay 4$ a lb here in Mn at various places.
post #14 of 23
I paid $24/gal this year for local raw honey bought directly from the bee keeper.
post #15 of 23
I pay $10 for a half gallon of local raw honey at the farmers market.
post #16 of 23
I pay $50 a gallon for truly raw, organic, local honey and get to keep the really nice glass gallon jars as a bonus. I looked at glass jars to use as canisters, etc and they were like $15 each!
The beekeeper is very nice. He shows the kids around and lets them see and play with all the bee equipment. He has lived on this piece of his property his whole lofe- his dad built the house himself during the Depression. I like buying from a small, local beekeeper so I don't mind the slightly higher price. I think it's worth it to know where your food is really coming from.
post #17 of 23
Free when it's from your parent's hive!! They are bringing some today and we can't wait to try it! :Just wanted to brag!
post #18 of 23
Quote:
Originally Posted by columbusmomma View Post
Free when it's from your parent's hive!! They are bringing some today and we can't wait to try it! :Just wanted to brag!

lucky!
post #19 of 23
I just bought a 5 gallon bucket for $120.
post #20 of 23
Wow, I've got to shop around. I've been paying $22. per quart!
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Traditional Foods
Mothering › Mothering Forums › Natural Living › Nutrition and Good Eating › Traditional Foods › Price per gallon of raw honey?