Meals on the Cheap - under $2 meal ideas - Page 3 - Mothering Forums
Forum Jump: 
Reply
 
Thread Tools
#61 of 419 Old 02-07-2007, 07:45 AM
 
velochic's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: Dreaming of the Bavarian Alps
Posts: 8,413
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Are these meals you all are posting really for under $2? Most of them sound more expensive than that.
velochic is offline  
#62 of 419 Old 02-07-2007, 09:46 AM
 
Malva's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Canada
Posts: 1,705
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by velochic View Post
Are these meals you all are posting really for under $2? Most of them sound more expensive than that.
I agree, unless you have everything already in your pantry! A lot of the recipes call for broth, I do make my own chicken broth so it can be free but often I need to buy some and just one box is $3.50 (non organic)!
Malva is offline  
#63 of 419 Old 02-07-2007, 10:33 AM
 
Attila the Honey's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: swimming with sharks
Posts: 2,663
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Malva View Post
I agree, unless you have everything already in your pantry! A lot of the recipes call for broth, I do make my own chicken broth so it can be free but often I need to buy some and just one box is $3.50 (non organic)!
I am a vegetarian, and we always have broth because whenever I cook a vegetable, any kind, I put the cooking water into an ice cube tray and freeze it. When it's frozen I add it to my big bag of broth cubes. When it is all simmered together it makes a good vegetable broth, or at least close enough for my taste.

If for some reason I don't have broth, or I want to make a 'chicken style' broth I just fake it with water, salt, some liquid aminos and some chicken style herb/spice mix that I buy in bulk at our co-op. It might not be the real thing, but it tastes good and does the job.

IMO, $3.50 for broth is outrageous! I'd use salted water before I'd spend that.

None of the recipes seemed expensive to me. $2 or under? Well, that's going to vary by where you live, the type of stuff you buy, and how well stocked your pantry is, but they all seemed like if I made them at home I'd be able to make them for around or under $2/meal.

flowersforyou.gif

Attila the Honey is offline  
#64 of 419 Old 02-07-2007, 10:53 AM
 
my2girlz's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Twin Cities
Posts: 2,458
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
My kids love my dad's recipie for goulash. It's right around $2.

2 cups of cooked elbow noodles (I get a large box for .99 so I guess .25)
2 cans of tomato soup (.88)
1lb or less of hamburger (I buy in bulk at .99/lb so .99)
squirt of ketchup (.05)

cook noodles, brown hamburger, drain noodles, mix everything together and let simmer for 5-10 min.

So total is $2.17. This feeds 8-10.

SAHM to the munchkins (14.5, 11.5, 9.5, 3, and almost 2)
my2girlz is offline  
#65 of 419 Old 02-07-2007, 11:30 AM
 
Canadianmommax3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Canada
Posts: 2,937
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Large Can of Tomato Juice
elbow macaroni
shredded cheddar cheese

cook macaroni to almost done, drain, put back in pot and add the can of tomato juice, salt and pepper and shredded cheese. Bring to boil, once cheese is melted and macaroni is done enjoy.
My dh loves it!
Canadianmommax3 is offline  
#66 of 419 Old 02-07-2007, 12:31 PM
 
velochic's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: Dreaming of the Bavarian Alps
Posts: 8,413
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Attila the Honey View Post
None of the recipes seemed expensive to me. $2 or under? Well, that's going to vary by where you live, the type of stuff you buy, and how well stocked your pantry is, but they all seemed like if I made them at home I'd be able to make them for around or under $2/meal.
I looked more closely at the recipes in this thread. I live in the midwest US where it must be the cheapest place on earth to live. It's probably better to assume that these are inexpensive meals, but I don't think any of them come in under $2 (in case people are budgeting).

They're still great recipes. I just think that the title of the thread is misleading and people who are on tight budgets should allow some tolerance in final cost. Even if you start with dried beans as a main ingredient, you've blown half of your $2 budget.
velochic is offline  
#67 of 419 Old 02-07-2007, 04:54 PM
 
Attila the Honey's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: swimming with sharks
Posts: 2,663
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by velochic View Post
I looked more closely at the recipes in this thread. I live in the midwest US where it must be the cheapest place on earth to live. It's probably better to assume that these are inexpensive meals, but I don't think any of them come in under $2 (in case people are budgeting).

They're still great recipes. I just think that the title of the thread is misleading and people who are on tight budgets should allow some tolerance in final cost. Even if you start with dried beans as a main ingredient, you've blown half of your $2 budget.
I don't agree.

A 1lb bag of black beans is 79 cents at a regular old grocery store here, and a pot of black bean soup made from a 1lb bag of black beans is going to last my family 2 dinners and a lunch (3 people, so 9 meals total, I know this because I just lived it. We finished the last of it for lunch today!). The only thing I add to our black bean soup is vinegar, spices (bought in bulk, pennies), salt, a chopped carrot or two ($2/5lbs and I use maybe 1/10th - 20 cents?), a chopped onion (.99/3lbs and again, maybe 1/10th of the package - 10 cents?), a couple cloves of garlic (IIRC it's usually 3 heads of garlic for $1 and I used maybe 1/2 of one head- so 16 cents?).

So, let's err on the high side and say the entire pot cost me $2. Not likely that I spent 80 cents on a couple tablespoons of bulk spices, but for the sake of argument I will say $2. Then, you have to divide the $2 by 3 meals for a family of 3, or 9 meals total. Depending how you look at it that brings the total for that dinner to 22 cents - 66 cents.

Even with the plop of sour cream I like on top (15 serving/1.59 container and each person gets one serving on their bowl of soup - 10 cents) and with a cornbread on the side (from scratch, bulk ingredients) it doesn't come in over $2! Heck, I could add brown rice to the soup and still come in under $2, I bet.

Sure, it'd cost more than $2 to go get all the supplies from scratch if your pantry was bare, but it'd supply more than just one meal. These aren't necessarily meals that you could go to the store with your $2 and get the ingredients to prepare, but you could likely swing it if you went to the store with $14 and planned to eat the same 2-3 meals a couple days in a row for that week.

For "I only have 2 dollars and no supplies and need to make dinner" type meals? No name boxed mac and cheese? Canned tuna and a loaf of white bread? French toast made from a dozen eggs and a loaf of 50 cent white bread? That's all I can think of (and I wouldn't want to eat any of it!)

flowersforyou.gif

Attila the Honey is offline  
#68 of 419 Old 02-08-2007, 12:02 AM
 
wife&mommy's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,607
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
This is a great thread!!
I think our favorite is rice and beans or pancakes/eggs but they have already been mentioned.

We also eat potatoes/zucchini baked with parmesan cheese on top for a meal. Yummy!

Mama to (DS 7) and (DD 5), wife to DH

wife&mommy is offline  
#69 of 419 Old 02-09-2007, 02:41 AM
 
CeciMami's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Vegas baby, VEGAS!!!
Posts: 544
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
: subbing!

Me my DH 4.5 year old DS and who just arrived on the scene 6/10 Excited to be blogging! Decluttering in 2010: 2010 / 2010
CeciMami is offline  
#70 of 419 Old 02-09-2007, 06:44 PM
Red
 
Red's Avatar
 
Join Date: Feb 2002
Location: at my keyboard, writing my novel.
Posts: 4,500
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
For broth I either use homemade, a small can of the store brand (.50 cents) or a coupleof cups of water and a bullion cube. I've never paid $3.50 for a can of broth.

I use 3/4 of a lb of dried beans to make a BIG pot of chili. With a can of tomatoes at .99 (I get them for less on sale), a bit of chili powder, and an onion, it costs about $2. Since it feeds me, dh and two teens, twice it's actually a one dollar meal. So, I can add some cheese ($1.50 for 8 oz block) 1/2 a block is $.75.

Sushi: 10 sheets of nori, $1.99. I use 5 sheets and have enough leftover for one lunch. Rice costs $4.99 a bag and I can make 6 batches of sushi with it, so it's $.83. One carrot and 1/4 of a cuke...cukes are $.50 each....that's another $.13 and the carrot would be another $.10. I believe that's $2.06!

Soup? You can make a huge pot for under $2. Use the veggie scrapings, some garlic, a few bullion cubes if you want. Any less than spiffy veggies can go in for the broth too. Simmer all day. Strain, add salt, pepper, lots more garlic, a couple of carrots, a few potatoes or some uncooked rice, a stalk of celery, whatever you have.

Make a some homemade bread to go with it.

I haven't seen any recipes that wouldn't come in close to $2 in this thread, as long as you made most of it from scratch.


Only got $2 and need to buy a dinner? Oodles of noodles...$.16 so say two packages, buy two carrots from the bulk area, ask the produce manager if there's any damaged veggies out back for your rabbits.

Or buy a small bag of brown rice, and a bag of dried beans.

Or get a dozen eggs ($1.00), make a loaf of bread and have scrambled and toast. Or Pancakes. You can spread them with jelly, sprinkle them with sugar, put honey on them, etc.


But, trust me, I've frequently fed my family on $2 a night.
Red is offline  
#71 of 419 Old 02-09-2007, 07:38 PM
 
snowbunny's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: The Mountains
Posts: 1,593
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Mujadarrah

1 Large Yellow Onions ($.89)
2 T Olive Oil ($.38)
1 C Lentils ($.47)
1 C Brown Rice ($.23)
Salt and Pepper to Taste

Boil lentils until tender--about 45 minutes. Cook rice in a rice cooker until done--if you don't have a rice cooker, cook it as you normally would.

While rice and lentils are cooking, slice the onions very thin and then fry it in the oil until they're well-browned and slightly crispy on the edges. Drain lentils, serve over rice and top with fried onions.

If you have some tomatoes and parsley from your garden, it makes a nice addition. The cost estimate is based on prices in my area (100% organic, with everything purchased in bulk through our buying club except for the onions).

I blog traditional foods and Weston A Price at Nourished Kitchen. See my healthy recipes.
snowbunny is offline  
#72 of 419 Old 02-10-2007, 04:09 AM
 
theotherkenny's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 24
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
In my opinion, it's difficult to find the true price point of any recipe. It depends on family size, where you live, how many servings you can get, etc. I honestly don't think any of these recipes sound outrageous. To each their own...(Or whatever the old saying is, heh.)
theotherkenny is offline  
#73 of 419 Old 02-10-2007, 10:04 PM
 
deuxceleste's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Carrboro, NC
Posts: 1,596
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
No ideas at the moment, but I just wanted to thank you all!!

Back in the day when an ex and I were living together I would do just this! I'd go to the grocery store and challenge myself to make meals for (a little more than 2) $5 or less that would feed both of us. We had lovely pesto chicken pasta, breaded oven-"fried" chicken strips, and a google of others. I'm gonna keep my eye on this thread!
deuxceleste is offline  
#74 of 419 Old 02-11-2007, 01:35 AM
 
KathinJapan's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Morioka, Japan
Posts: 1,115
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I live in Japan, where food is expensive, so no way I could make any of these meals for the equal of $2, but TONS of good ideas.

Here is one for cheaper sushi.
Chirashi Zushi
make sushi rice
pile on a plate, on top add chopped cucumber, tomatoes, tuna, scrambled egg (broken up into chunks) etc.. anything you like. Use one sheet of nori and fold in half a few times and cut with kitchen shears into match strips. Drizzle with wasabi soysauce.
If nori is the expensive ingredient this should cut the cost down. This dish is very popular in Japan, and is traditionally served on Girl`s Day which is March 3rd.

Kathryn
KathinJapan is offline  
#75 of 419 Old 02-11-2007, 08:31 AM
 
Attila the Honey's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: swimming with sharks
Posts: 2,663
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I made Tamale Casserole last night, quick and easy and CHEAP.

First in a cast iron skillet I sauteed onions, garlic and a bell pepper in olive oil until soft. Then I added about 1/4 bag of frozen corn and maybe a cup of pinto beans from the freezer. I added some salt, pepper and chili powder and a small baggie of tomato paste from the freezer (maybe 2T) and some water and simmered until everything was warmed and mixed.

In the meantime I made a pot of cornmeal mush - 4C water and 1C of cornmeal, simmer until thick. I put half aside to warm up for breakfast today, the other half I salted and peppered and poured over the veggies in the skillet. I topped the cornmeal with 1/3 of a pound of shredded cheddar cheese and I stuck it in the oven until bubbly and the cheese was melted.

I was pleased because it used up one of my red peppers (I got 8 for $2 in the damaged produce bin, they were a little smooshed but very firm and fresh) and it used up one of my many baggies of leftover tomato paste. The 25 cent red pepper was probably the most expensive part of this meal, and we have enough leftover to eat for lunch today.

flowersforyou.gif

Attila the Honey is offline  
#76 of 419 Old 02-11-2007, 10:01 AM
 
***Heather***'s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Canada
Posts: 1,486
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
My FRUGAL meals (maybe not under $2, I never add them up )

Turkey bought on sale at Christmas time (I think it was 10lbs @ $.89/lb CAD...) I roasted it up the other day, saved the broth and divided it into 6 meals. Some meals had more meat, some less. With the meat I made:

-soup: broth, salt & pepper, basil, turkey, onion, carrot, cabbage, turnip, rice (this was a quick and easy meal, veggies were purchased on sale last fall, cut into soup sized bits and stored in freezer)

-turkey and biscuits: turkey, cubed potatoes, carrots, onion in creamy sauce (butter/flour/milk) with homemade biscuits

-turkey rice dish: turkey, rice, fresh mushrooms, green peppers, celery, onion with seasoning or can of mushroom soup.

-Turkey on tortilla with green peppers, bits of mozzarella cheese, mayo

-Turkey, mashed potatoes and veggie

-Turkey linguine: Cream of mushroom soup, green pepper, onion, fresh mushrooms, chunks of turkey breast.

Others:
-chili and cornbread (assorted dried beans, some hamburger meat, can of diced tomatoes, onion, green pepper, mushrooms, garlic) cornbread made from scratch

-Pancakes made from scratch and real homemade maple syrup!

-Pea soup made from scratch with onion, spices, and bits of ham or bacon

-Potato soup

-Cabbage rolls: mix hamburger meat, spices and rice (or oatmeal, crackers etc also works. can also use cubed potatoes) wrap in cabbage leaves, place in roast pan, cover with diced tomatoes and/or tomato juice. Bake in oven.

-Succotash: Our families version: Always starts off with can of corn, can of kidney beans then include some/all of following: onion, green pepper, diced tomato, other kinds of dried bean. Add milk and smidge of butter for broth, pour over buttered or toasted bread.

-Eggs in white sauce on toast (slice hard boiled eggs and add to white sauce made from flour/butter/milk, serve on toast)

-Spaghetti sauce: brown hamburger with onion, green pepper etc (whatever is on hand) add can of diced tomatoes and let simmer. To thicken sauce, mix 1t-1T flour in a glass with warm water, stir into sauce.

- a cheap meat and potatoes meal that's quick and easy: brown hamburger with onion and spices. Add water and flour to make gravy (mix 1t-1T flour in a glass with warm water, stir into sauce.) eat with mashed potatoes and veggie on the side.

*I never claimed my meals were healthy.
***Heather*** is offline  
#77 of 419 Old 02-11-2007, 11:08 PM
 
wife&mommy's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,607
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Heather, your meals sound great but I'm on weight watchers right now! LOL

Mama to (DS 7) and (DD 5), wife to DH

wife&mommy is offline  
#78 of 419 Old 02-11-2007, 11:59 PM
 
Babytime's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: New England
Posts: 1,019
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Egg bake -- a dozen eggs blended with a splash of milk, a handful of cheese and some diced peppers -- pour into a 13 x 9 and bake
Babytime is offline  
#79 of 419 Old 02-12-2007, 07:16 PM
 
SusannahM's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,156
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
French bread pizza

Loaf of French bread ($1)
2 small cans Tomato sauce spiced up to make pizza sauce ($.25/can = $.50)
8 oz bag shredded mozzarella cheese ($1.44)

Slice the loaf of French bread in 1/2 lengthwise. Spread on pizza sauce. Spread 1/2 of bag of mozzarella cheese on top. Put on other toppings that are desired (we use up our leftovers in this way). Cook in a 350 degree oven for 15 minutes.

1/2 of the French bread loaf makes enough for 2 small children and two adults. So, the ingredients listed make enough for 2 dinners. So, the total price for each dinner is $2.94/2 = $1.47.
SusannahM is offline  
#80 of 419 Old 02-12-2007, 07:20 PM
 
SusannahM's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,156
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I also wanted to mention this blog here, because he has some very good ideas for cheap meals. It's called Cheap Eats. Here's the link:

http://www.bloglander.com/cheapeats/
SusannahM is offline  
#81 of 419 Old 02-13-2007, 02:05 PM
 
kijip's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Seattle, WA
Posts: 1,585
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Potato Onion Omelet.

1 cooked potato, 6 eggs, 1/2 an onion. In most places that would be about $2 for a family of 4, especially if you buy things in bulk. We used to buy eggs by the 5 dozen so 6 eggs works out to be less than 75 cents. Now we buy them at the co-op organic but even all organic, this meal comes in under $4-5. Add a little teeny bit of cheese and it's the high life.

Katie, mama to one big boy (6/03) and one little boy (12/08).
It is never the wrong time to do the right thing.
kijip is offline  
#82 of 419 Old 02-13-2007, 02:37 PM
 
wife&mommy's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,607
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Oh what about french onion soup? We are having this tomorrow, its just onions, broth, cheese, and bread on top if you like.

Mama to (DS 7) and (DD 5), wife to DH

wife&mommy is offline  
#83 of 419 Old 02-13-2007, 03:43 PM
 
janerose's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: my little house in the woods
Posts: 1,918
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
:
janerose is offline  
#84 of 419 Old 02-13-2007, 03:43 PM
 
AngelBee's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: New Brighton, MN
Posts: 20,762
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
:

Mama to 9 so far:Mother of Joey (20), Dominick (13), Abigail (11), Angelo (8), Mylee (6), Delainey (3), Colton (2) and Baby 8 and Baby 9 coming sometime in July 2013.   If evolution were true, mothers would have three arms!

AngelBee is offline  
#85 of 419 Old 02-13-2007, 04:37 PM
 
MissLotus's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,212
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I just made a cheap recipe I got from a link off the Nutrition & Good Eating forum here at MDC....for Honey-Baked Lentils:


http://happyfoody.blogspot.com/2006/...d-lentils.html

It took maybe 3 minutes to put together...you don't even have to chop anything up! And I only baked mine about 35-40 minutes and it came out perfectly. It honestly is delicious!
MissLotus is offline  
#86 of 419 Old 02-14-2007, 01:52 AM
 
grniys's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: SoCal
Posts: 1,798
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Babytime View Post
Egg bake -- a dozen eggs blended with a splash of milk, a handful of cheese and some diced peppers -- pour into a 13 x 9 and bake
How long do you bake this and at what temperature?

SAHM to Ninja Boy (6) surf.gif and Monkey Man (4) carrot.gif.

grniys is offline  
#87 of 419 Old 02-14-2007, 09:24 AM
 
MomToKandE's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 3,093
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by rachelagain View Post
I'm not exactly sure if this is under $2-- but it's close!

Peanut Butter Chicken & Rice
Cook 2 cups of rice as directed (makes 4 cups)

Sauce:
1/4 c P.B.
2 T. soy sauce
2 tsp. vinegar
2 tsp. sugar
1/2 c. water
sprinkle on some garlic powder
Heat and stir w/ whisk until creamy.
Add cooked/diced chicken- mix in with the cooked rice- delicious!
I would use either 2 chicken breasts, or I normally cook a turkey, eat it one night and freeze the rest of the meat in ziploc bags, each bag probably equals 1 cup of meat.

We made this last night and it was a huge hit! I bet it would work with pasta or rice noodles too.

Mom to (5) (9)
MomToKandE is offline  
#88 of 419 Old 02-14-2007, 11:05 AM
 
Attila the Honey's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: swimming with sharks
Posts: 2,663
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
The peanut butter chicken recipe is very similar to something I make with tofu. I take firm tofu and freeze it, then thaw it and squeeze out the extra water and cut into cubes. I make that peanut butter sauce and toss the tofu in to coat it and spread it on a baking sheet and bake on 400 until browned and crispy.

It's really good!

flowersforyou.gif

Attila the Honey is offline  
#89 of 419 Old 02-14-2007, 04:20 PM
Red
 
Red's Avatar
 
Join Date: Feb 2002
Location: at my keyboard, writing my novel.
Posts: 4,500
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by deuxceleste View Post
No ideas at the moment, but I just wanted to thank you all!!

Back in the day when an ex and I were living together I would do just this! I'd go to the grocery store and challenge myself to make meals for (a little more than 2) $5 or less that would feed both of us. We had lovely pesto chicken pasta, breaded oven-"fried" chicken strips, and a google of others. I'm gonna keep my eye on this thread!
Well, you really ought to love this thread, cause it's about making the meal for $2 or less, not each persons portion!

Any recipe I put in will feed four for $2.00

I made peking ravioli th other night. I didn't think it would come in so cheaP! I mixed 3/4 of a lb of ground pork with a small head of cabbage, some mushrooms, and soy sauce, etc. I made the wrappers from scratch, which took FOREVER. (be warned) But it was simple. If anyone wants teh recipe, I'll post it. If you have small kids, you'd need help, or to use wonton wrapprs from the store. We ate them for two nights, had enough leftover to call "MooShu pork" last night.
Red is offline  
#90 of 419 Old 02-14-2007, 04:26 PM
Red
 
Red's Avatar
 
Join Date: Feb 2002
Location: at my keyboard, writing my novel.
Posts: 4,500
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Attila the Honey View Post
The peanut butter chicken recipe is very similar to something I make with tofu. I take firm tofu and freeze it, then thaw it and squeeze out the extra water and cut into cubes. I make that peanut butter sauce and toss the tofu in to coat it and spread it on a baking sheet and bake on 400 until browned and crispy.

It's really good!

That sounds great!
Red is offline  
Reply

Tags
Meal Planning , Frugality , Budget

Quick Reply
Message:
Drag and Drop File Upload
Drag files here to attach!
Upload Progress: 0
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Mothering Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



User Tag List

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off