What does the government want you to spend to eat each month??? - Page 3 - Mothering Forums

Forum Jump: 
Reply
 
Thread Tools
#61 of 93 Old 12-14-2008, 12:58 AM
 
fancyoats's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: RI
Posts: 1,030
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
for me, dh and almost 14 month old dd we calculated:
thrifty: $452
liberal: $877

i went grocery shopping today and spent $255, but that will last us 3 weeks approx, so we are a bit below the "thrifty" plan

ariana, mama to beautiful redheaded girls (oct 07) and (nov 10)

fancyoats is offline  
#62 of 93 Old 12-14-2008, 03:12 AM
 
MrsAprilMay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ohio
Posts: 787
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thrifty: $519
Liberal: $991

I can't even imagine spending that much. We must be super duper thrifty!
MrsAprilMay is offline  
#63 of 93 Old 12-14-2008, 04:27 AM
 
eccomama's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 510
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
it's just dd and I and i have noticed the prices in our area double over the last year!
when i dont have dd i spend about $50, with dd I spend $100 a week. we eat meat 2 times a week, some eves we have turkey sandwiches, some nights cheese sandwiches and soup. twice a month we do pizza slices and once a month we got to in-n-out burger. so nothing fancy...

single mama to DD 5.09
eccomama is offline  
#64 of 93 Old 12-14-2008, 05:02 AM
2xy
 
2xy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,162
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
For the four of us, according to the kids' ages we should be spending about $150/week on the "thrifty" plan....and that's about what we spend.

However, DH and I often eat at work. He works in a bar and I work at a restaurant, and we can both eat for free to an extent. So we'd probably be in the "low-cost" camp if we added those meals to our grocery bill.

Of course, only about a 1/4 of what we buy is organic, but most of what we buy is all-natural. Our milk is delivered weekly and doesn't bear the organic label, but the cow's are pasture fed and get to sleep on waterbeds!

I think people who spend a lot of money on groceries might not necessarily be buying filet mignon and shrimp. They might be buying lots of convenience foods, juice boxes, bottled water, etc. And, they might just consume more food than average.
2xy is offline  
#65 of 93 Old 12-16-2008, 06:07 PM
 
justmama's Avatar
 
Join Date: Dec 2002
Location: beginning anew
Posts: 5,814
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 12 Post(s)
$482.30 on the thrifty plan and we get $317.00 in food stamps so that is the entirety of what we spend.

treehugger.gifjog.gifgreenthumb.gifknit.gifnamaste.gif

justmama is offline  
#66 of 93 Old 12-16-2008, 06:28 PM
 
leximom's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: merced
Posts: 3,072
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
thrifty 476.4
liberal 750.8

I do spend about what the thrifty is projected at if you add in toiletries.
leximom is offline  
#67 of 93 Old 12-16-2008, 06:34 PM
 
BrooklynDoula's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: NYC
Posts: 4,873
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Luxury for us would be about 1050 and we spend about 700 on all organics plus all, the household stuff, beer, fancy cheese, etc.

Megan Davidson, Labor & Postpartum Doula, Breastfeeding Counselor, Anthropologist, Mom to August (9) and Clay (4), Partner to Shawn.

BrooklynDoula is offline  
#68 of 93 Old 12-16-2008, 08:26 PM
 
dsaucone's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: wayne county, New York
Posts: 1,018
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$106.10 weekly for thrifty
$204.30 weekly for liberal

We spend about $75 a week on everything including supplies for the cat, toilet paper, etc.

S-d D which made them three. M grew lonely, and now there's baby D.
"Who of you by worrying can add a single hour to his life?"
dsaucone is offline  
#69 of 93 Old 12-16-2008, 08:39 PM
 
Llyra's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: right here
Posts: 9,450
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Holy cow. If I spent that much, we'd be eating porterhouse steaks three days a week. Even the amount I calculated for "thrifty" is more than we spend.

me knit.gif, he bikenew.gif, my three reading.gif, sleepytime.gif, and fairy.gif-- and the one we lost angel2.gif
Llyra is offline  
#70 of 93 Old 12-16-2008, 09:30 PM
 
JamieCatheryn's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: SW Pa
Posts: 5,103
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 12 Post(s)
We're right on for thrifty, $106 a week. Liberal says $202, which is where I expect to hit or pass next week when I include an 18 person Christmas feast in the shopping.
JamieCatheryn is offline  
#71 of 93 Old 12-16-2008, 10:01 PM
 
BetsyS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: world of craziness
Posts: 5,387
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by CarsonBookworm View Post
DD and I are lactose intolerant and DH uses evaporated milk reconstituted to cook. Its a lot of monotony....same old same old. We all eat oatmeal and a small bowl of canned fruit for breakfast. DH makes his lunches for the week on Sunday (Brown rice with pepper, paprika and other spices mixed with cubed chicken) and puts them in the fridge, takes one container with him for lunch each workday. We drink water and herbal tea only. DD and I eat Steamed Baby Carrots or whatever veggie is on sale, Brown rice and 1/4 of a chicken breast each day for lunch. Dinner we eat a lot of soups, stews and casseroles for dinner. We follow a very strict meal plan. Nothing fancy.

I'd be glad to explain the price breakdown for our monthly shopping list, but give me some time to write it up.

When you eat like this, are you just counting down the days and weeks and months until you'll have more room in your budget for better food? Or are you happy with this?

I'm honestly quite curious.

I spend a lot of time and energy on our food budget, cause it's the place where I have the most lee-way. Normal months have a budget of $400. This month was $250, and next month will be $150. We're definitely looking forward to February.

When I was working, I spent what I wanted, and some months were in the $800 range for 2 people. I guess I don't understand the shock at how people could spend that much. It's not that hard.

And, no, it's not processed foods or steak every night. It's fresh breads, at least 2 vegetables with every meal, an appetizer once a week, a bottle of wine here or there, a fun meal of wings when you watch the game. That sort of stuff.
BetsyS is offline  
#72 of 93 Old 12-16-2008, 11:34 PM
 
joyluc's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: In a whirlwind
Posts: 362
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I try to spend $150 a week for the three of us - me, DH and 12 year old DS who is a bottomless pit. For that we get food (mostly not organic but RGBH free dairy and a fair amount of processed food), toiletries, cleaning supplies and miscellaneous (I shop at Meijer most often and they have everything). DH and I usually eat lunches out but otherwise we eat at home almost every night but Friday which is cheap good pizza at a New York style pizza place in Ohio!!

I should be trying harder than I am to be thrifty and we are at the Low Cost Plan level. DH would have a heart attack if I spent $223 a week (the Liberal Plan amount for us) and we would have so much food we would have even more struggles with our weight.

Married to the love of my life, mom to DS :
joyluc is offline  
#73 of 93 Old 12-17-2008, 12:32 AM
 
lactivistmama's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: California
Posts: 456
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We spend about $120 LESS than the thrifty plan..

"If we are to heal the planet, we must begin by healing birthing."
~Agnes Sallet Von Tannenberg
lactivistmama is offline  
#74 of 93 Old 12-17-2008, 12:40 PM
 
Valkyrie9's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Idaho
Posts: 2,171
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Jumpin' Jehosophat...ours is $426.60 on the thrifty side, $824.80 for the liberal end.

I don't budget, but I think if I added up the organic, free-range meat I buy, the organic, free-range milk and eggs, all the organic produce I buy at the farm and freeze, and then the stuff from the grocery...we might scratch the thrifty weekly budget. That's astonishing. I know Idaho has a lower cost of living, but can it be THAT much lower?
Valkyrie9 is offline  
#75 of 93 Old 12-17-2008, 03:54 PM
 
lmonter's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: My own private Idaho
Posts: 6,382
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Valkyrie9 View Post
Jumpin' Jehosophat...ours is $426.60 on the thrifty side, $824.80 for the liberal end.

I don't budget, but I think if I added up the organic, free-range meat I buy, the organic, free-range milk and eggs, all the organic produce I buy at the farm and freeze, and then the stuff from the grocery...we might scratch the thrifty weekly budget. That's astonishing. I know Idaho has a lower cost of living, but can it be THAT much lower?
It even depends on the region. There's no way at all I could do all free-range meat, milk and eggs for my family for even $200/mo, let alone any other produce and other pantry staples. Up here real estate is more profitable when you throw 8 houses on an acre and a half rather than gardening/growing on it. Heck, a half-gallon of raw goat's milk was $7 last I checked, and no raw cow milk to be seen within a 100 mile radius.

Wife to an amazing hubby, mother hen to four chicken3.gif 
(If you're curious, 2003, 2006, 2008, 2010, and yes, it's a busy house)
lmonter is offline  
#76 of 93 Old 12-18-2008, 01:07 AM
 
wifeandmom's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,539
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thrifty is $808.50 for our family.

Luxury (or whatever they called it) is $1573 for our family.
wifeandmom is offline  
#77 of 93 Old 12-18-2008, 08:33 AM
 
Poddi's Avatar
 
Join Date: Feb 2003
Location: BC, Canada
Posts: 1,927
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 1 Post(s)
We spend about $700 Cdn for a family of 5 per month. That include eating out. I think it's below the thrifty plan. This include some household items as well and an occasional book or toy. I think mostly our eating habits are naturally cheap. We mostly drink water, so we save money on more expensive drinks like pop, juice, beer, coffee...etc.

Mom to 2 beautiful autistic boys (12 & 11)  
Poddi is offline  
#78 of 93 Old 12-22-2008, 07:41 PM
 
Alyantavid's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 7,724
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
For us its $1016.10 and $527.10.

We eat mostly organic/local/grassfed, but it comes from a variety of sources. If we did have to buy everything, I could see it going close to $1000 a month.
Alyantavid is offline  
#79 of 93 Old 12-23-2008, 03:55 AM
 
kijip's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Seattle, WA
Posts: 1,585
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
431.30 for thrifty.

838.20 for liberal.

We are between liberal and thrifty ($500-700/month) and that is with mostly scratch cooking and a ton of bulk buying. We eat a lot of nice food, and mostly organic. We also eat meat a few times a week, which adds up, more so since it is organic. And we buy a lot of fish, which is expensive. And we generally have 5-10 servings of veggies and fruit each day. Not seeing how all that produce would be possible (esp on our small city townhouse postage stamp yard) on a much smaller budget.

Katie, mama to one big boy (6/03) and one little boy (12/08).
It is never the wrong time to do the right thing.
kijip is offline  
#80 of 93 Old 12-23-2008, 04:09 AM
 
kijip's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Seattle, WA
Posts: 1,585
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
These plans also reflect the basic food groups and nutrition. Make no mistake, I could feed my family on way less than I do but for some of the amounts people post, I can't see the meals being that balanced or nutrient rich.

Katie, mama to one big boy (6/03) and one little boy (12/08).
It is never the wrong time to do the right thing.
kijip is offline  
#81 of 93 Old 12-23-2008, 04:39 AM
 
DreamsInDigital's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 13,481
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
764.60 for the thrifty plan and 1431.90 for the liberal plan.

We actually spend about $500 a month.
DreamsInDigital is offline  
#82 of 93 Old 12-23-2008, 09:38 AM
 
BetsyS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: world of craziness
Posts: 5,387
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by kijip View Post
And we buy a lot of fish, which is expensive. And we generally have 5-10 servings of veggies and fruit each day. Not seeing how all that produce would be possible (esp on our small city townhouse postage stamp yard) on a much smaller budget.
At $400/month, for us, fish becomes a luxury. We eat canned salmon, canned tuna, catfish, and the occasional shrimp (like every 2-3 months). And, that's about it.

We put a priority on fruits and vegetables at that budget point, but not organic. I probably spend half that budget on vegetables and fruits. And, even then, I'd say it's 90% in season, and we garden, have a great local farmers' market, and my mom has a huge garden. Plus, in season, I buy huge amounts and preserve them.

I don't know if we eat larger than normal portions or what? Last week, I made a stew that served 5 portions. It included a pound of carrots, a pound of pearl onions, and a pound of mushrooms. That's probably about normal for us.

I struggle with getting as many vegetables/fruits as I want on a budget, as well.
BetsyS is offline  
#83 of 93 Old 12-23-2008, 10:02 AM
 
phathui5's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: Oregon
Posts: 17,474
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 1 Post(s)
I've never been able to figure ours' out using that. We have two adults and children who are 8, 5, 3, and 1.

Midwife (CPM, LDM) and homeschooling mama to:
13yo ds   10yo dd  8yo ds and 6yo ds and 1yo ds  
phathui5 is offline  
#84 of 93 Old 12-23-2008, 08:53 PM
 
amynbebes's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 413
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thrifty per month is 865.35

Liberal is 1666.80


Good gravy on both accounts. We spend an average of 500-550 per month

Amy - mom to Anna-Rebekah 14, Logan 13, Christian 8, Ethan 7 and Adan 07/15/08
amynbebes is offline  
#85 of 93 Old 12-23-2008, 09:01 PM
 
talk de jour's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Saint Louis, MO
Posts: 2,662
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$331.50 thrifty

$416.00 low cost

$509.30 moderate

$623.30 liberal

Umm... yeahh... we spend MAYBE 200 a month. Maybe 300 if we are doing crazy crazy stocking-up or something.

That includes the insane amounts of diet soda we are addicted to, too.

Did I mention there are only 2 of us??

babyf.gif

talk de jour is offline  
#86 of 93 Old 12-23-2008, 10:50 PM
 
homeschoolAK's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 125
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We are supposed to have a budget of 813.20 for the thrifty plan. I actually spend an average of 500-600 a month. There are 6 of us,my husband and I and our 4 children ages 4,6,8,8. I am also a SAHM and Homeschool so we have lunches and full breakfasts in that budget. I thought we eat very well with meat at almost every meal, and a balanced diet. I do wish we could have more fresh fruit though, most of what we eat is canned... but that is not in the budget. More fresh salad would also be nice...
homeschoolAK is offline  
#87 of 93 Old 12-24-2008, 12:29 PM
 
momma of monkeys's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Candyland
Posts: 1,533
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thrifty-553.00
Liberal-1185.70

I don't think I have EVER spent 1100 on groceries in a month....and I shop farmers markets as well as grocery stores. wow.

eta-I actually spend ave. 500, sometimes less, almost never more....

True Love is here....to stay!
momma of monkeys is offline  
#88 of 93 Old 12-25-2008, 08:44 PM
 
Shahbazin's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: San Diego, CA
Posts: 1,260
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We end up in the liberal plan for a family of 4 - but I cook a lot of stuff from our groceries for DH's 80 yr old parents who we live with, & that also includes cleaning stuff & having 2 toddlers in diapers (DH doesn't want to use cloth).
We mostly just get fresh & frozen fruits & veggies (organic where possible), flour, pasta, bread, ground turkey or beef (DH doesn't eat red meat), chicken, milk, butter, cheese, yogurt; some canned/jarred stuff (tomato sauce, spaghetti sauce, peanut butter), a few convenience things & snacks (cereal, grahm crackers, Ovaltine, boxed mac & cheese - 1 toddler loves it-, walnuts), coffee & tea, & DH does insist on drinking this one really expensive kind of juice We have a few chickens, so don't buy eggs.

I have no idea how most people posting are keeping their groceries down so low! We don't have a freezer, & I go to the local Vons.

: : SAHM to : (5/06), : (7/07) Plus : & a few
Shahbazin is offline  
#89 of 93 Old 12-26-2008, 07:59 AM
 
velochic's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: Dreaming of the Bavarian Alps
Posts: 8,413
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by CarsonBookworm View Post
$420.60 for the Thrifty Plan.....and we're eating on less than $150 a month these days for the three of us.
I had to do the math on this one. I would also be very interested in seeing a sample of what you can do on $150/month. Discounting the little one completely who probably still breastfeeds mostly or takes small bites from your plate, that translates to 83 cents per meal per person or less than $2.50/day. It's amazing and kudos to you for being able to pull this off. I know I couldn't.

We spend right at the moderate amount that is listed. On the low end, about $600 and the high end $1150. We spend somewhere in the middle. We have three adults, though, because my mother lives with us. Only 1 kiddo. I do buy bulk staples, but I love to cook and tend to use gourmet items like truffle oil, french cheeses, good olive oil, etc. We budget for it, though.
velochic is offline  
#90 of 93 Old 01-01-2009, 02:59 PM
 
velochic's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: Dreaming of the Bavarian Alps
Posts: 8,413
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Bump
velochic is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Drag and Drop File Upload
Drag files here to attach!
Upload Progress: 0
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Mothering Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



User Tag List

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off