What do you spend on groceries and other questions... - Page 2 - Mothering Forums

Forum Jump: 
 
Thread Tools
Old 09-26-2010, 02:04 AM
 
phathui5's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: Oregon
Posts: 17,019
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 1 Post(s)
We budget $150 a week for groceries for our family of 6 (me, dh, 9yo, 7yo, 5yo and 3yo).

We drink water if we're thirsty. I buy one half-gallon of almond milk a week, which we use for cereal and cooking.

Breakfast is milk and cereal or oatmeal, or sandwich and fruit if we have somewhere to run to in the morning.

Lunch is simple, sometimes sandwiches. Stuff like fruit, cheese, carrots with hummus or peanut butter and apples.

We have meat with dinner two or three nights a week. When I buy meat, I stick with organic, so it isn't something that we eat every day.

Midwife (CPM, LDM) and homeschooling mama to:
14yo ds   11yo dd  9yo ds and 7yo ds and 2yo ds  
phathui5 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
Old 09-26-2010, 03:01 AM
 
ikesmom's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,168
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I think a lot of this depends on what we consider a meal or what we are willing to do to stretch things. How many times we eat out too.

We usually spend $100-$120 per week on groceries and toiletries. It depends on how much meat we are buying. We are a family of 6, but we don't all eat every meal together. Our teen girls don't eat at our house everyday..some times it is only breakfast..then other days all 3 meals.

We have been really tight on money lately so we spend less. I am not seeing the bargins that were available a few weeks/months ago.

Now I spend $75 to $85 and we are eating whatever is on sale. I will serve rice and potatoes in the same meal if we have left overs to fill a plate and not waste things. We are eating bologna instead of ham if it isn't a good deal. We are using the cheap bread We are only doing chicken and pork if it is on sale..mostly chicken and I stretch it. Lots of beans and rice too.

We are managing on this budget ,but it doesn't feel great..stressful. I think that many people would feel bad for us if they knew how skimpy we have become..as I was a foodie snob not long ago. We also eat a lot of the same thing if that is what was the bargin buster at the store..example; peaches..I will serve them different ways , but try to use them a lot since they will spoil quickly.
ikesmom is offline  
Old 09-26-2010, 12:56 PM
 
Jenn_M's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iowa
Posts: 539
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
My grocery/household budget is $600/month. That's for 2 adults and 2 children.

Prices from central Iowa...
1 gallon of org milk ?? I'm guessing $5-6
1 gallon of non-org milk $2.79
5 lb bag org carrots ?? conventional $2.50
bulk rice 1 lb bag, $.89
1 lb butter reg. $2.59 org. around $5
wild caught Alaskan salmon $14.99, occasionally on sale for less
org/free range eggs $2.50

Jenn: WOHM to a big girl (7/03), a medium girl (8/07), and a little girl (12/10)
Jenn_M is offline  
Old 09-26-2010, 04:11 PM
 
kijip's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Seattle, WA
Posts: 1,544
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by greeny View Post
We live in a suburb just outside of Chicago.

We have recently decided to work HARD to pay off debt. Our goal is to spend no more than $100/month on groceries. Obviously, organics won't be bought often for the time being, but I just discovered our local Aldi has some good stuff, like frozen wild caught salmon for $3.99/lb. Some other stuff that looks good too.
That is 66 cents per day per person. That is not going to work as a fish eating omnivore unless you have a pretty full pantry or are getting food for free somewhere. You could do oatmeal and grains on that but that budget is approaching a starvation diet in the USA.

Katie, mama to one big boy (6/03) and one little boy (12/08).
It is never the wrong time to do the right thing.
kijip is offline  
Old 09-26-2010, 04:17 PM
 
SubliminalDarkness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Outside of Augusta, GA
Posts: 1,409
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by kijip View Post
That is 66 cents per day per person. That is not going to work as a fish eating omnivore unless you have a pretty full pantry or are getting food for free somewhere. You could do oatmeal and grains on that but that budget is approaching a starvation diet in the USA.
Agreed! Somehow this slipped past me the first time and I thought it read $100 per week. Even one pound of salmon would take up a HUGE portion of a $25 a week budget. That's more than a days' worth of food budget.
SubliminalDarkness is offline  
Old 09-27-2010, 12:19 AM
 
lotus.blossom's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Maine!
Posts: 4,396
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I bet that $100/month was a typo. I didn't notice that either at first. You could eat a whole lot of Ramen noodles and koolaid on that budget!

mama to L (4) and G (1.5)
lotus.blossom is offline  
Old 09-27-2010, 03:22 AM
 
kijip's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Seattle, WA
Posts: 1,544
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by lotus.blossom View Post
I bet that $100/month was a typo. I didn't notice that either at first. You could eat a whole lot of Ramen noodles and koolaid on that budget!
I hope so! But I have too often read of families actually angling for budgets that are far too low. Which, growing up poor and on food assistance I don't understand. Thankfully, I am super comfy now money wise. But even if I was not, I would feed my family first, period.

Katie, mama to one big boy (6/03) and one little boy (12/08).
It is never the wrong time to do the right thing.
kijip is offline  
Old 09-27-2010, 11:48 AM
 
SubliminalDarkness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Outside of Augusta, GA
Posts: 1,409
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by kijip View Post
I hope so! But I have too often read of families actually angling for budgets that are far too low. Which, growing up poor and on food assistance I don't understand. Thankfully, I am super comfy now money wise. But even if I was not, I would feed my family first, period.
Unless it was $100/month on top of food stamp money? I don't know. Wish that poster would come back and clarify!
SubliminalDarkness is offline  
Old 09-28-2010, 05:11 AM
 
inthezoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: between the river and the mountain
Posts: 670
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
In my area, I have not found any stores that stack coupons. Many coupons and sales have limits that don't allow for stocking up.

We eat strictly organic and use organic personal care items too (toothpaste, shampoo, deodorant and the like) Something else that brings our grocery bill above average is that we are gluten, dairy and soy free due to food sensitivities. We feel strongly that feeding our family the best we can is the most important investment we can make for our children's lives in the long run.

I buy most of our groceries from Azurestandard.com and I buy it bulk. I buy most of our supplements and toiletries from Frontier Wholesale. This one was more difficult because the minimum to get free shipping is high so I have had to time my orders to about 6 months worth of supplies at a time so it takes some saving up. Some things buy from Amazon such as powdered rice milk, gluten free pretzels, yummy earth suckers and kippers because the case price is hugely cheaper on subscription.

I grew up very poor and my mother shared her worry of whether or not we could afford our next meal with us children and that caused me to have a deep need to stock pile food and toilet paper

We do buy organic produce from the store as needed and belong to a local gleaning organization to supplement our produce bill. I buy my eggs, organic and farm fresh from a friend for $2 a dozen.

My estimate is that we spend about $900 a month on food for 5 of us and I am trying to bring that down. This month was hard because our stove broke and we had a week of eating out more than usual. I'm working on tracking all our expenses more closely than I have been and trying to avoid sending dh to the store for this or that on the way home which is what really breaks the bank.

belly.gif to  jumpers.giflol.gif wonderful people with  baby.gif on the way!

inthezoo is offline  
Old 09-28-2010, 09:44 AM
 
OkiMom's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,391
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Our food budget is between 300-400 a month for our family of 4 (me, DH, DD1 3 and DD2 1). We don't eat organic its to expensive and somewhat hard to come by. I do cook a lot from scratch. I wish we had the opportunity to get some items at least organic but cost isn't going to happen so I just do what I can. As long as everyone has a full belly that is my most important concern. The budget includes all household/personal supplies including the razors my husband needs for work and any extra things he might have to get for training. We eat all our meals at home and I pack lunches for my husband so he isn't tempted to eat lunch out.

Costs here(these are approx. I didn't want to pull out my old receipts and check them):
1 gallon of org milk ?? No idea, conventional milk is around 3ish for a half gallon. They don't sale gallons over here.
5 lb bag org carrots No idea, they don't have them. its about 1.00-1.25 for a 1 lb bag of regular carrots.. usually i can get baby carrots for .99 for a pound so I get those when I want carrots (cheaper and already precut for me)
bulk rice 1 lb bag, around 1.00 I think.. I don't get 1 lb bags very often, I usually will get the 15 lb bag.
1 lb butter reg. probably 2.50, organic you can't get. Last time they had it here I don't remember the price but I remember thinking "who the heck can afford that"
wild caught Alaskan salmon again can't get over here. regular salmon frozen is around 8ish for 8 ounces I think. Id have to look. I get my fish out in town but we never get Salmon. I can get some nice freshly caught fish at the fish market for cheaper than I can buy in the commissary, I just don't know very much Japanese and have to be careful not to get the wrong stuff.
org/free range eggs Can't get them in the commissary, regular eggs in the commissary is around 2ish for a dozen. If I want to take a drive I can go to the egg shop out in town and get I think 2 dozen free range eggs for around 400 yen (like 5.50 or so)

inthezoo- My family wasn't poor but my parents couldn't manage money so there were times we didn't have food in the cupboard and didn't have money to buy food. I hated the nagging hungry feeling growing up, or not having food to take the school and having to lie to the teacher and say you forgot the lunch your parents packed. I like to have a stockpile of food around as well. I get panicky if I open the freezer/fridge/pantry and there isn't at least a weeks worth of good meals and several weeks worth of ok meals at any given times. It use to drive my husband nuts until he realized how important it was to me and now he will suggest going to the store for things if he realizes we are starting to get low. I don't stockpile TP though, maybe its because I always get the big packs and those take us like 2-3 months to go through so it feels like I'm stockpiling!

~Heather~ Mama to Miss E (1/07), Miss A (11/08), Mr.T (2/11) and Miss A (10/12) Expecting our newest blessing sometime late Sept/early Oct.. Wife to my Marine since 11/2005
OkiMom is offline  
 
User Tag List

Thread Tools


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off