How much is your monthly grocery budget? - Mothering Forums

Forum Jump: 
Reply
 
Thread Tools
#1 of 80 Old 08-21-2008, 04:49 PM - Thread Starter
kmc
 
kmc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 9
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I'm just curious how much other people are able to get by on. Two years ago our budget was $500 and it's up to $800 now (and I'm thinking about increasing it because we keep going over!). Part of it is the cost of living and part is my two growing boys ages 5 and 2. We're a family of five, but my five-month-old daughter is nursing exclusively.

I spend about $300 at Costco and $500 at our local HEB supermarket. Also, I try to buy organic when it's available, but would love to do even more. It's just so costly!
kmc is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
#2 of 80 Old 08-21-2008, 04:58 PM
 
Vancouver Mommy's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Vancouver, BC
Posts: 1,618
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I've been thinking of tracking our grocery spending again to get a more realistic picture. I did it a couple of years ago, but I'm sure we've gone up considerably since then. I expect we spend about $600, but I fear it's more like $750.

Diane, SAHM to DD (June 05) and DS (April 07).
::::
Vancouver Mommy is online now  
#3 of 80 Old 08-21-2008, 05:00 PM
 
Scribe's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Probably at the thrift store
Posts: 3,806
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$400-$500 for two people.
Scribe is offline  
#4 of 80 Old 08-21-2008, 05:01 PM
 
hanno's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Lansing, MI
Posts: 3,490
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
About $400 for 2 adults and 1 toddler who all eat organic and vegan.
hanno is offline  
#5 of 80 Old 08-21-2008, 05:03 PM
 
DisplacedYooper's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 351
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$75/week for food = $250/month for food
$50/month for alcohol
$70/month for eating out

So our total budget is $370/month. We are myself, my husband, and a 19 month old. We cook almost entirely from scratch (well, we buy dried pasta and such and some canned foods like tomatoes) Meat is often an ingredient rather than the main focus of the meal.

We are flexible about this and will spend more if there is a good sale on freezable/storable stuff. Also, we'll probably spend a little more in the winter, since we're doing pretty well out of our garden right now (although I'm getting a little sick of green beans *every day*) but we try to eat seasonally so it shouldn't be too much more. We are trying to rein back our food expenses too!

Note: The above is our reined back budget! I don't think we could go much lower without going onto beans and rice full time....
DisplacedYooper is offline  
#6 of 80 Old 08-21-2008, 05:04 PM
 
mar123's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 572
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$800 a month for a family of 5- includes a 12 y.o. ds, 10 y.o. dd, and 8 y.o. dd. That also includes laundry items, cleaning supplies, pet food.
mar123 is offline  
#7 of 80 Old 08-21-2008, 05:06 PM
 
phathui5's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: Oregon
Posts: 17,019
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 1 Post(s)
$600 a month for six people.

Midwife (CPM, LDM) and homeschooling mama to:
14yo ds   11yo dd  9yo ds and 7yo ds and 2yo ds  
phathui5 is offline  
#8 of 80 Old 08-21-2008, 05:09 PM
 
rainbowmoon's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vermont
Posts: 10,800
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$500+ for 3.

(this includes dog food, trash bags and laundry soap)


what are you guys eating with larger families/lower budget?

Blissful Mama to DD-(5), DS-(6) and someone new due in November!
rainbowmoon is offline  
#9 of 80 Old 08-21-2008, 05:12 PM
 
lunamama's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: Wild Rivers Coast
Posts: 218
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
TOO MUCH!!!!
I would say we average around $1000 a month for food. We do eat about 90% organic and I do stock up when there are sales BUT...I need to figure this out this winter and fall. I need to figure it out soon! I would like to get the average down to about $600 because then we would be within our budget but, it is really difficult with 3 growing kids.
lunamama is offline  
#10 of 80 Old 08-21-2008, 05:21 PM
 
Alyantavid's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 7,595
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
It was $500 but I've got back around $400 now. There's 4 of us, me, dh, 6 year old boy and 2 year old boy. That includes household things as well.
Alyantavid is offline  
#11 of 80 Old 08-21-2008, 05:22 PM
 
Sharlla's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Springfield Mo
Posts: 11,638
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 4 Post(s)
I try to keep it under $250 a month (food only)

Unassisted birthing, atheist, poly, bi WOHM to 4 wonderful, smart homeschooling kids Wes (14) Seth (7) Pandora Moonlilly (2) and Nevermore Stargazer (11/2012)  Married to awesome SAH DH.

Sharlla is offline  
#12 of 80 Old 08-21-2008, 05:32 PM
 
Caneel's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Small town in a rural area
Posts: 3,835
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Food only - $750 to $800 for me, DH and a nearly 3 year old.

I buy some organics (both meat and produce), stuff from the local farm stands, no junk or snack food and almost no packaged food.

DH is a bottomless pit at home as he generally doesn't eat during the day.

We certainly could spend less but attempts (mine) at doing so were squashed.

Mom to DS, born fall 05 after ,,, wife/best friend to DH We have
Caneel is offline  
#13 of 80 Old 08-21-2008, 05:41 PM
Banned
 
llamalluv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Southwest Chicago suburbs
Posts: 2,550
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
2 people, including all the 'grocery store stuff' (tp, shampoo, etc) $200/month, or about $50/week.

That does not include our $100/month on dining out.

We do not eat organic, and we (read, I) eat too much chocolate.
llamalluv is offline  
#14 of 80 Old 08-21-2008, 05:43 PM
 
1growingsprout's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,666
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Dont ask....
1growingsprout is offline  
#15 of 80 Old 08-21-2008, 05:45 PM
 
dancebaraka's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: Athens, GA
Posts: 1,761
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Between 400-600 a month for us 3. A bit spendy but we love wine and buy local and organics. This also includes eating out which is fairly reasonable around here. We got lunch today for 6.50 for two and it was lovely

Grace Comes.

dancebaraka is offline  
#16 of 80 Old 08-21-2008, 06:08 PM
 
Jilian's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 12,040
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Holy moly! Ours is $400 and that is for 2 adults, a 5 yr old and a 15 month old. I'm still nursing. I use coupons as much as possible (I research AFullCup and print out the internet printable coupons that are matched up with our local grocery store's ads). We only eat organic for the dirty dozen items. We do organic milk and sometimes meats too. This also includes cat food, paper towels, and toilitries for the house. I rarely go over but we do a lot of cooking from scratch so that helps. This includes stocking up on sale items.

Zen doula-mama to my spirited DS1 (2/03), my CHD (TAPVR) warrior DS2 (6/07) & a gentle baby girl (8/09)
Jilian is offline  
#17 of 80 Old 08-21-2008, 06:28 PM
 
MtBikeLover's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Chicago Burbs
Posts: 1,627
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We track our expenditures and every month the total food budget ends up around $1,100. This includes snacks, groceries, restaurants, etc.

This is for a family of 4.
MtBikeLover is offline  
#18 of 80 Old 08-21-2008, 06:37 PM
 
CameronsMama's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oregon
Posts: 1,394
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We spend $400/mo for 2 adults and 1 toddler. This includes dog food, toiletries, etc.

MJ~ Proud mom to DS (4)
CameronsMama is offline  
#19 of 80 Old 08-21-2008, 06:46 PM
 
beachmommy5's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Not Elevated
Posts: 139
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
My budget is $70 per week for groceries which includes pet food and toiletries. We eat out maybe once or twice a month. We are a family of 4, me, dh, ds who is 4yrs and dd who is 1 month (she is ebf). We don't eat all organic but I severly limit processed foods and cook most stuff from scratch.

vbac.gif WAH momma nak.gif  to DS '04 blahblah.gif  DD '08 energy.gif  DS '10 hammer.gif surprise! 3rdtri.gif  

beachmommy5 is offline  
#20 of 80 Old 08-21-2008, 06:49 PM
 
4evermom's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: PA
Posts: 8,752
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 4 Post(s)
$600/month for family of 3 is a comfortable yet mindful amount for us (it's really easy to spend much more and hard to spend much less) for everything we get from the grocery store (toiletries, etc). We get the dirty dozen organics. We don't eat out but might order pizza once a month.

Mom to unschooling 4everboy since 8/01
4evermom is offline  
#21 of 80 Old 08-21-2008, 06:50 PM
 
tresleo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,577
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
My husband starts a new job in a few weeks, so I've been thinking about budgeting $1000/mo for 8 people (three adults, five kids). That's for co-op, produce stands, Whole Foods and eating out (usually just ordering in - chinese, pizza). Doesn't include CSA for the year - which is around $800 for next year.
tresleo is offline  
#22 of 80 Old 08-21-2008, 06:51 PM
 
dolcedaze's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Northern NY
Posts: 278
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We budget $80 a week on groceries and $50 a month to eat out, about half organic, and about 75% local organic produce when it's in season.

But this month, I have a rocking coupon overage deal in the works, and will be able to spend about $90 for the MONTH to get $500 in groceries and 380 travel sized bottles of shampoo (for donation). :
dolcedaze is offline  
#23 of 80 Old 08-21-2008, 07:33 PM
 
lovelysunlight's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 108
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We are a family of 3 (DD is almost 11 months) and I spend about $70 on the 1st and 15th (DH is military & those are paydays), with about $15 spent twice a month in between the paydays for fresh produce. So, $170ish a month -- never over $200, though. We only eat out once or maybe twice per month. I cook 95% from scratch, but we don't eat much organic.

We cannot afford to go with more if I stay at home...and honestly, if I plan right, we don't need to.

mama to sara faith -- 9.2007 and june claire -- 4.2010 (born at 27 weeks)
four angels watching over us -- 4.2003, 3.2004, 2.2009, 9.2009
lovelysunlight is offline  
#24 of 80 Old 08-21-2008, 07:59 PM
 
KaraBoo's Avatar
 
Join Date: Nov 2001
Location: Alb-uh-kirk-ee
Posts: 4,481
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
It varies from 400 to 600, depending on whether or not we have guests.

Family of three people and two cats. And a lot of guests! Seriously, people visit us a lot.
KaraBoo is offline  
#25 of 80 Old 08-21-2008, 08:11 PM
 
Collinsky's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: On a flat Earth, circled by the Sun
Posts: 2,673
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$140-180 a week, 2 adults + bf baby, 3 kids 5 and under

~ Colleen ~ Joyful Unschooling Pagan mama to hearts.gifenergy.gifsuperhero.gifjog.gif and babyf.gif
"When I'm sad, I stop being sad and be AWESOME instead."
Collinsky is offline  
#26 of 80 Old 08-21-2008, 08:17 PM
 
westernskies's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 495
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$125 a week for a family of 8. We cook from scratch and stock up on loss leaders and "shop" and make menus from our pantry. I used to coupon and our budget was a lot less, but I just don't have the time anymore. We do eat a lot of organics, fresh fruits & veggies, etc... Whatever is on sale, comes home with us!
westernskies is offline  
#27 of 80 Old 08-21-2008, 08:56 PM
 
Pancakes's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Clearwaterish, FL
Posts: 782
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Family of 5, three being adults and last month for food only I spent 596.00. We rarely eat out and I make everyone's lunches.

I stockpile and am almost to the point of only replenishing the pile and purchasing perishables.
Pancakes is offline  
#28 of 80 Old 08-21-2008, 09:34 PM
 
Magpie1972's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Valrico, Florida
Posts: 216
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Oh my. We spend a good solid 1K for 6 peeps. And I cook from scratch. I never knew there was any other way. I'd love to know how we could diminish that number, though.

Jennifer
Valrico, FL
Magpie1972 is offline  
#29 of 80 Old 08-21-2008, 09:42 PM
 
rainbowmoon's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vermont
Posts: 10,800
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Magpie1972 View Post
Oh my. We spend a good solid 1K for 6 peeps. And I cook from scratch. I never knew there was any other way. I'd love to know how we could diminish that number, though.
I know me too! please post your menus mamas! (Westernskies especially! )

we eat 3 meals a day at home + 2 snacks. and there are 3 of us. it is seriously $500 per month at least! (Unless my pantry/freezer is stocked) we eat beans almost every day for at least one meal. no meat. we eat out once a month for $10-20. we don't eat exclusively organic and I cook from scratch. I don't buy a ton of extras (extras for us is crackers,pickles, good cheese, gourmet olives,etc) I wish I could use coupons but I never see any for things we use. oh I bet I could find pickle/cracker ones huh!?! (Seriously my kids eat a jar of pickles in a week if I let them)

Blissful Mama to DD-(5), DS-(6) and someone new due in November!
rainbowmoon is offline  
#30 of 80 Old 08-21-2008, 09:52 PM
 
inquisitive momma's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 16
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We spend around $300 for a family of 8, dh, myself,18yob,14yob,12yob,8yog,6yob, and a mainly bf baby. We raise our own cattle, hogs and chickens so I guess if you added in the butchering fees it would up it a bit. We also have a 1 acre garden which really helps us out.

My oldest leaves for the USN in a couple of weeks so that may actually cut us down a bit.
inquisitive momma is offline  
Reply

User Tag List

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off