What is your grocery budget? - Page 3 - Mothering Forums

Forum Jump: 
 
Thread Tools
Old 05-01-2011, 08:54 AM
 
youngspiritmom's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Home :)
Posts: 494
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)


Quote:
Originally Posted by catnip View Post

We're a family of 3, and average about $500 a month for groceries.



We are  family of 3 and spend $200 an month......we spend $100 every two weeks. It's VERY modest. I wish we had a budget for more. Sometimes we will spend closer to $300, but we shoot for $200.


Mothering my sweet preschool boy luxlove.gif and my new arrival bfinfant.gif

youngspiritmom is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
Old 05-01-2011, 08:47 PM
 
matte's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: (upper) Manhattan
Posts: 126
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

We are a family of two, with one on the way (and soon, so I'm eating a lot). We average $125/ two weeks in the big shopping trip and then some smaller purchases in between, maybe totaling another $30/wk, max. To me this seems semi-extravagant, and there are definitely places that I could cut. However, I choose not to. We are in Manhattan.

matte is offline  
Old 05-04-2011, 08:31 PM
 
amnesiac's Avatar
 
Join Date: Dec 2001
Location: at the end of the longest line
Posts: 4,879
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Dh & I have 3 teenagers. I spend $200-250 weekly. That includes all our food (for 3 meals a day - we all pack lunches), toiletries, cleaning supplies, beer/wine, etc. If I had to keep it under $200 I could but we endulge a bit since our current financial situation allows us to.
amnesiac is offline  
Old 05-08-2011, 02:23 PM
 
elmh23's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Where it's hot!
Posts: 9,270
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

I spend about $400-$450 for 2 adults, a 6-year-old who seems to be constantly going through a growth spurt, a 4-year-old who doesn't eat a whole bunch and a 1-year-old who eats a lot for a 1-year-old.  We also spend between $50-$100 a month on eating out, usually less.

 

We do not eat organic.  I shop at Costco for disposable diapers and wipes, soda when it's cheaper there (yeah, I could do without that but I won't), trash bags, toilet paper, etc.  I try to only go once a month or every other month because I can easily spend our entire pay check there if I'm not careful.  It's really close to me though so that's harder said than done.

 

Menu planning has done a lot for me.  I do a month at a time, repeating popular meals every couple weeks and having food catagories (roasts on Sunday, breakfast on Tuesdays, pasta on Fridays, fill in the rest.)  I still shop weekly though.


Mama of three.
 
elmh23 is offline  
Old 05-08-2011, 03:18 PM
 
littlest birds's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: a dream-filled fixer-upper
Posts: 2,894
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

$550 per month for a family of six and still whittling it down. 

 

Our kids are older and we homeschool (homeschooling makes a substantial difference!).  I don't go premium with much, but there are certain things we do.  Like pasture butter.  Local free range eggs.  Sprouted bread.  Real maple syrup.  But then there are a lot of more mainstream foods in the mix too including some meats and a lot of canned foods.  Nonorganic potatoes and onions.  I get a lot of bulk foods and discounted items.  We don't regularly drink juices or coffee or sodas or alcohol and buy the cheapest bulk boxes of decaf tea.  We garden and grow greens and berries and peaches and various extras.  I mostly shop every two weeks in the next city so I pantry-stock and can skip things when they are not on sale and at least triple quantities when they are on sale.  Not sure whether I need a chest freezer but it may happen.      


ME&treehugger.gifHE... loving our: wild.gifdd(18) ~~violin.gifds(13) read.gifdd(13)~~ peace.gifdd(10)
 
 

littlest birds is offline  
Old 05-15-2011, 11:11 AM
 
mom2mygirls's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Texas
Posts: 3,356
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

We spend 2,000 a month on groceries for a family of six two adults and four kids we buy grass fed meats from a place online and we buy all organic stuff.


Mom to  Rachel 15 Kimberly 12 Chloe 10 and Nathaniel 8
mom2mygirls is offline  
Old 05-15-2011, 05:59 PM
 
MindfullyFrugal's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 10
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

Our total budget for food and toiletries is about $400 per month but I am really trying to shave it down. It's hard to get fresh, organic food for that price here -- and forget about organic meat. I think next year we will look into buying half a cow.

MindfullyFrugal is offline  
Old 05-16-2011, 08:32 AM
 
youngspiritmom's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Home :)
Posts: 494
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)


Quote:
Originally Posted by littlest birds View Post

$550 per month for a family of six and still whittling it down. 

 


I find this outstanding, even with your own garden crops. Good for you, littlest birds.


Mothering my sweet preschool boy luxlove.gif and my new arrival bfinfant.gif

youngspiritmom is offline  
 

Tags
Meal Planning , Budget , Family , Gardening
User Tag List

Thread Tools


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off