help with meal planning - Mothering Forums

Forum Jump: 
 
Thread Tools
#1 of 3 Old 06-03-2007, 04:14 PM - Thread Starter
 
leahr's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
So I need help i don't like to cook for more then 20 minutes in this heat. i need to start some meal planning.(got to save some money) I have never done this before. so i need enough dinner meals for a week which are not breakfasty, or take more then 20 minutes, and inexpensive.
leahr is offline  
#2 of 3 Old 06-03-2007, 04:53 PM
 
BetsyS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: world of craziness
Posts: 5,387
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
This isn't the cheapest meal, but it's really good when it's hot. It was originally shrimp cocktail, but we add enough water to eat it like a soup. It feeds the 2 of us two meals, and we are big eaters.

12-16 ounces shrimp (I buy already cooked at Aldi for $3.49 for 12 ounces)
Juice of 5 limes (I get limes 5-6/$1)
1 cup ketchup (1/3 of a bottle, so 33 cents)
Mexican hot sauce to taste (I use a few tablespoons--it makes it hot)
1 onion, diced (50 cents)
1 avocado, diced (50 cents)
1 cucumber, peeled, seeded, and diced (50 cents)
1 jalapeno, diced (10? cents)
1/2-1 bunch cilantro, diced (3/$1 here)

Mix all this up, add enough water to make it the consistence of soup, then let it hang out and the flavors marry int he fridge for 2 hours or so. We eat it with saltines or tortilla chips.

So, the total is $7 for 4 really, really tasty servings. I think our large Mexican population makes some of the stuff cheaper here than other places, though.
BetsyS is offline  
#3 of 3 Old 06-03-2007, 04:58 PM
 
BetsyS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: world of craziness
Posts: 5,387
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
And, to balance that, we often eat cheaper stuff.

Burritos
refried beans (50 cents--I use dried beans, cook int he crock pot, then refry them)
cheese (1/2 of an 8 oz block at $1.49 per block, so 75 cents)
tortillas (around $1, but I can make them for cheaper)
salsa (1/2 of a jar at $1.99/jar, so $1)
sour cream (maybe 1/4 container at $1 each, so 25 cents)

So, that's $3.50 for 4 servings as well. And actually, I can salsa in the summer, so my cost on that is lower.

Beans and rice (one of our favorites)
Hot rice (??Less than 50 cents for a pot)
Beans (50 cents for 1/2 lb)
Onion (50 cents)

So, that's $1.50. We will eat these plain, but sometimes we add cornbread or salsa and cheese or just hot sauce. You can use black beans, blackeyed peas, pinto beans, kidney beans (not my fave), or any other type beans. If you cook these early in the day, you can mix the rice, beans, cut up onion, and a jalapeno (we like hot stuff ) with a vinagrette, and you have a cold salad that is tasty.
BetsyS is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Drag and Drop File Upload
Drag files here to attach!
Upload Progress: 0
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Mothering Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



User Tag List

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off