What's your monthy grocery budget? - Page 2 - Mothering Forums

Forum Jump: 
 
Thread Tools
Old 08-18-2007, 07:14 AM
 
KaraBoo's Avatar
 
Join Date: Nov 2001
Location: Alb-uh-kirk-ee
Posts: 4,481
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by female18- View Post
$200 a month maximum for myself and ds. You guys spend so much wow! I buy organic fruit when its available (apple and bananas), brand names usually too. Maybe its because there's only 2 of us.
Could be. Also, people eat differently and have different priorities foodwise. Also, food costs differ from place to place.
KaraBoo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
Old 08-18-2007, 09:10 AM
 
momuveight2B's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,375
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I spend about $700 for our family, that includes everything like TP and laundry soap. We don't have any pets. My two oldest kids are on their own so don't count but I have five at home including two teenagers. New baby will only breastfeed so no expense there.

We are able to get seasonal organic produce from a nearby farm very cheaply and that helps. I do almost all meal preparation at home using simple ingrediants.
momuveight2B is offline  
Old 08-20-2007, 05:16 PM
 
curlymom's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 35
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$1000 for our family of six. Three of my four kids are boys and eat a LOT and my husband buys protein powder for shakes, so I have to work hard at it to keep it within the $1000. It helps that we do an organic co-op. (This includes toiletries.)
curlymom is offline  
Old 08-20-2007, 05:25 PM
 
kittywitty's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: The Room of Requirement
Posts: 13,061
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 8 Post(s)
At least $600 a month. We try to cut it down, and I think this month we will hit $400 from eating a lot of mac & cheese and pancakes b/c money is incredibly tight.

Groceries here are expensive, I have 3 kids who eat like they are starving to death, a diabetic dh who eats us all under the table, and I'm pg.

I try to buy mostly fresh fruits & veggies and organic when possible. I have absolutely no room for storage (under 600 sq ft for all of us and a kitchen the size of my washer and dryer), so I can *not* buy bulk. That is a concern. We have WIC which helps now with milk and eggs. But they won't give us soymilk in IL on it, so we do that out of pocket (most of us are lactose intolerant).

We don't eat out a lot, but when we do we get it super cheap-$10 to $20 tops.

Even though we spend so much, it's still what the USDA says is average, we very rarely buy junk food (I splurged on some natural Cheetos and dh gets stuff for work-he has to have lots of food on hand with his diabetes).

I try desperately to cut it down each month, but I always fail.

AP Mom to 5 knit.gifhomeschool.giftoddler.gif
 
  

kittywitty is offline  
 
User Tag List

Thread Tools


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off