How much do you spend on raw milk? - Page 4 - Mothering Forums

Forum Jump: 
Reply
 
Thread Tools
#91 of 112 Old 01-29-2011, 08:07 AM
 
rawm's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: New York
Posts: 1
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

joy.gif My son eats no sugar and no salt.  I'm looking for friends in the area.  Friends up to five or six or ten years old are fine.  He is three and a half.  He eats raw fats too: bone marrow, ..

rawm is offline  
#92 of 112 Old 02-08-2011, 10:52 AM
 
~Amy~'s Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: Riverview, NB
Posts: 508
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

I just recently found a source locally.  It's $8/gallon...no cow share fee, although it is illegal to sell here.  It's a bit of a drive & we have to pick up at the farm, but a friend and I are going to alternate weeks so it shouldn't be too bad.


Tandem nursing, Baby-wearing, Co-sleeping, Car seat-checkin' (CRST) Mama to my sweet boys, Peter (4.20.08) and Jasper (4.25.11).
~Amy~ is offline  
#93 of 112 Old 02-09-2011, 11:51 AM
 
krankedyann's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Buried in recipes in Asheville, NC
Posts: 2,406
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

Our raw milk is $9 a gallon, driven in from another state.


KerryAnn @ CookingTF dot com - Nutrient dense foods your kids will LOVE!  Real Food Cooking School and Lactofermentation Classes now live! Use coupon code "CTF" for 20% off.

krankedyann is offline  
#94 of 112 Old 02-09-2011, 12:37 PM
 
Pariah's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: My happy place.
Posts: 2,797
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

Ours is $6 a gallon and $3.25 a half gallon.

 


stillheart.gif = Pariah, Super Mom + The Amazing Wiggy (1/06)superhero.gifangel.gif  (6/08)  52 Projects: 0/52  Decluttering Challenge: 37/2013

Pariah is offline  
#95 of 112 Old 02-09-2011, 06:09 PM
 
ChicoYaYa's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: NorCal
Posts: 13
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

almost $8.50 a half-gallon at the local health food store. anywhere from $7 to $10 a gallon, depending on the cow share. (that's just the actual milk cost. gas to pick it up, the annual board and care fee varies, depending on the farmer.)

ChicoYaYa is offline  
#96 of 112 Old 02-09-2011, 07:58 PM
 
~Boudicca~'s Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: New England
Posts: 3,721
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

$8 a gallon from my local farmer.

~Boudicca~ is offline  
#97 of 112 Old 02-10-2011, 01:19 PM
 
kewpie80's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Utah
Posts: 1,058
Mentioned: 47 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 12 Post(s)


I live in NC too.  Do you get it near Raleigh/Durham by chance?  Would you mind if I PMed you for more info?  I have been looking for a co-op in my area and I found one, but I'm totally new to this whole thing and feel lost.

Quote:
Originally Posted by chrissy View Post

Ours is $4/gallon, which is a bargain, I think!  It's not legal in my state, NC.  We get it as part of a co-op, provide our own jars and pick up every 2 weeks.

 

We also get eggs through this co-op for $2.75/dozen.  I don't know all their details, but they are at least fresh and local.  They're good, but not the very best I've ever had.




Me: 33 PCOS Him: 33 vericocele
13 long years of TTC using various methods before the twins finally came - Too much history to list
IVF #1 11 weeks
IVF #2 Liam and Maisie (now 2 years old)
IVF #3 BFN and no frosties
IVF #4 BFP!!!! Twins again!

***4***8***12**16***20***24*** 28***32***36***40
kewpie80 is offline  
#98 of 112 Old 02-10-2011, 10:47 PM
 
Milkymommi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Wherever the Wind Blows
Posts: 1,645
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

Pregnant and TOTALLY drinking raw milk. I try to get in at least 3 cups a day. Sooooooo amazingly delish.

 

We pay just under 7.00 a half gallon... but that's including a 2.00 bottle deposit. So, if you rinse and return each time it's about 5.00 a half. So 10-ish bucks a gallon. Our fam of 6, blasts through 2 gallons a week. We could do more too LOL! We do have to also drive a state away to get it. About a 40 minute drive but we can make more than half of our grocery purchases at that co-op too while we're there so the trip is well worth the gas money.


Ima to Mizz.Jonas- 14, Isman- 12,Javsar- 9, Nani Gweesa- 4 and Baby Micah born into the Universe sleeping at full term Oct. 19th 2008 and Partner to Abba ~ belly.gif8/2011  Grateful to be Dead  broc1.gif
Milkymommi is offline  
#99 of 112 Old 02-11-2011, 10:03 AM
 
Pirogi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 964
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

Wow, haha.  Our family of two adults and a preschooler goes through 7 gallons every two weeks!

Pirogi is offline  
#100 of 112 Old 02-22-2011, 03:21 PM
 
SandraMort's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Kingston, NY
Posts: 174
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

Wow, I'm feeling so grateful now.  I pay $4/gallon for raw milk (only semi pastured, but affordable and legal, so I'll take what I can get) and $2/dozen for roaming happy chicken eggs.  That's in Kingston NY.

SandraMort is offline  
#101 of 112 Old 02-24-2011, 05:41 PM
 
adobe mom's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

$16 per gallon.  ouch!  but so worth it.

adobe mom is offline  
#102 of 112 Old 02-27-2011, 10:04 AM
 
mcgee's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Austin, TX
Posts: 210
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

I pay $7.50 a gallon for a local farm, but it's about a 30 minute drive, one way. I buy fairly small blocks of raw organic cheddar for almost $8 each. A dozen organic eggs from cage free chickens is $4.00, and the 10 oz roll of raw organic butter is $3.75. They sell bigger butter rolls too, along with grass-fed beef and pork. I can also buy raw nuts, local honey, and produce there. For the most part though, I prefer to grow our produce or buy it at a farmer's market that's closer to our home.

mcgee is offline  
#103 of 112 Old 02-28-2011, 11:06 AM
 
hconry's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$10 per gallon. I have a drop- off nearby every other week. Worth it for my boys.
hconry is offline  
#104 of 112 Old 03-03-2011, 01:26 PM
 
goldenwillow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: In the trees
Posts: 1,127
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

I am in the islands of NW Washington and our Jersey supplier that unfortunately uses GMO grains is about $10 a gallon.  The organic non GMO is around $12 and comes from over the mountains.  A friend of mine whom we have been going through for awhile has Guernseys and we were paying $6.  Both cows are preggo now so no more for awhile, sigh...


'09   
goldenwillow is offline  
#105 of 112 Old 03-04-2011, 08:04 PM
 
mummao3's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

We pay only $5 a gallon, from a farmer down the street, and $3 for eggs unfortunately its illegal here. so of course we buy on the DL.

mummao3 is offline  
#106 of 112 Old 08-11-2011, 03:37 PM
 
WuWei's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: In the moment
Posts: 11,492
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

Did you all see this?

>>The fact that it's mothers leading the charge should give the bureaucrats and lawyers at the FDA and L.A. County district attorney cause for concern, says Mark McAfee, owner of Organic Pastures Dairy Co., the largest raw milk producer in the country. "Moms from the east and west coast and everywhere in between are uniting," he says. "If a coalition of moms take on the behemoth FDA over food rights ... oh Jesus."<<



Pat


I have a blog.
WuWei is offline  
#107 of 112 Old 08-12-2011, 06:46 AM
 
icn2u74's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

I am in rural Oklahoma and buy raw milk locally from an Amish farmer.. He is not certified, but I can tell you that the taste is amazing and my cream line is always 3-4 inches deep. The animals are treated humanely and the sustainability factor keeps me coming back. I pay $2.50 a gallon and get a half of a cup of butter with every gallon, so essentially I'm paying $2.50 for a stick of butter and 3/4 of a gallon of milk, plus the buttermilk after churning butter which I'm using to make mozzarella cheese. The cows are beautifully sweet Jersey's, always munching on grass when I see them and the milk is never more than 12 hours old when I buy it!

icn2u74 is offline  
#108 of 112 Old 08-12-2011, 12:55 PM
 
LCBMAX's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 944
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

$8 per gallon, $10 per pound of butter

 It's brought here from a bordering state.

I suspect I could get it cheaper if I could find a more local farmer, but none seem to exist.

 

If anyone in NM knows of a better deal, please pm me!


Mom of one child (2008), wife of one husband, tender of dogs, cats and chickens. Household interests: ocean life (kid), bitcoins (husband), simplifying (me).

LCBMAX is offline  
#109 of 112 Old 08-13-2011, 05:59 PM
 
LadyofFlowers's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)

I pay $7 a gallon and get it from the farm here in Oregon.

LadyofFlowers is offline  
#110 of 112 Old 08-15-2011, 08:43 AM
 
WuWei's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: In the moment
Posts: 11,492
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I asked Amanda Rose to coin a raw milk consumer guide to help us know our farm. This is a FREE guide which can be downloaded through August. SHARE this to other raw milk moms to know what to ask and look for regarding safety of raw milk sourcing. http://www.traditional-foods.com/sourcing/raw-milk/


Pat


I have a blog.
WuWei is offline  
#111 of 112 Old 08-16-2011, 09:48 PM
 
Milkymommi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Wherever the Wind Blows
Posts: 1,645
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)



 

Quote:
Originally Posted by Milkymommi View Post

Pregnant and TOTALLY drinking raw milk. I try to get in at least 3 cups a day. Sooooooo amazingly delish.

 

We pay just under 7.00 a half gallon... but that's including a 2.00 bottle deposit. So, if you rinse and return each time it's about 5.00 a half. So 10-ish bucks a gallon. Our fam of 6, blasts through 2 gallons a week. We could do more too LOL! We do have to also drive a state away to get it. About a 40 minute drive but we can make more than half of our grocery purchases at that co-op too while we're there so the trip is well worth the gas money.


Adding an update... we now moved accross to the state where it is legal to purchase raw milk. However, we're now paying 5.80 a half gallon. There *is* a farm where we can grab it at a mere 4.25 a half  BUT it's a 30 minute drive thus defeating the purpose lol We've also bumped up our consumtion to 2 1/2 to 3 gallons a week. I look forward to having dairy goats at some point so we don't have to limit!!
 

 


Ima to Mizz.Jonas- 14, Isman- 12,Javsar- 9, Nani Gweesa- 4 and Baby Micah born into the Universe sleeping at full term Oct. 19th 2008 and Partner to Abba ~ belly.gif8/2011  Grateful to be Dead  broc1.gif
Milkymommi is offline  
#112 of 112 Old 08-16-2011, 09:53 PM
 
Milkymommi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Wherever the Wind Blows
Posts: 1,645
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)


Quote:
Originally Posted by mummao3 View Post

We pay only $5 a gallon, from a farmer down the street, and $3 for eggs unfortunately its illegal here. so of course we buy on the DL.



How awesome that you have the opportunity in state and at such amazing prices!!!

 


Ima to Mizz.Jonas- 14, Isman- 12,Javsar- 9, Nani Gweesa- 4 and Baby Micah born into the Universe sleeping at full term Oct. 19th 2008 and Partner to Abba ~ belly.gif8/2011  Grateful to be Dead  broc1.gif
Milkymommi is offline  
Reply

Tags
The Raw Truth About Milk , Food Items , Wallaby Yogurt

Quick Reply
Message:
Drag and Drop File Upload
Drag files here to attach!
Upload Progress: 0
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Mothering Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



User Tag List

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off