How much do you spend on raw milk? - Mothering Forums
Forum Jump: 
Reply
 
Thread Tools
#1 of 112 Old 01-04-2010, 04:19 PM - Thread Starter
 
Elizabeth2008's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: California
Posts: 399
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I'm just curious how much people are spending to get raw milk. And if you buy raw milk cheese, butter, yogurt, etc. how much is that? In Santa Monica I can get Organic Pastures raw milk, but the cheapest it's available here is at the Farmer's Market for $14 a gallon. It's $20 a gallon at Whole Foods! Needless to say, I buy it at the Farmer's Market. I sometimes buy Straus non-homogenized milk instead for $9 a gallon.

Attachment-Parenting mom to darling DS : (January 2006). : : : : :
Elizabeth2008 is offline  
#2 of 112 Old 01-04-2010, 04:21 PM
 
TonyaW's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,393
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Raw Milk in Texas is anywhere from $8-10 dollars a gallon. I did buy some once that was $12, but that seems rare here.
TonyaW is offline  
#3 of 112 Old 01-04-2010, 04:26 PM
 
laohaire's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 7,369
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Wow, I can count myself lucky. $6/gallon here (direct from the farm; it can't be distributed in my state) or $3.50 for half gallon.

Homeschooling mama to 6 year old DD.

laohaire is offline  
#4 of 112 Old 01-04-2010, 04:37 PM
 
ebethmom's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: State of Grace
Posts: 3,710
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We pay $5/gallon. Technically, we pay for a share of the cow. It is illegal to sell raw milk here. We only live about 5 minutes from the dairy farmer. He sold his big operation last year and kept five or six cows back for personal use. We drive to his barn every Tuesday.
ebethmom is offline  
#5 of 112 Old 01-04-2010, 04:40 PM
 
LianneM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Melbourne, FL
Posts: 3,224
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$7.50/$8 per gallon including gas costs.

WAHMama to Allen (2-10-05) and Alexa (6-27-08)
LianneM is offline  
#6 of 112 Old 01-04-2010, 04:51 PM
 
abiyhayil's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 775
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
wow! My sister razzes me for paying $4/gal (cert. organic) at a farm down the road from my parents (who are a 30 min dr) I just make a weekly visit to my parents and the farm.

><> Mom to superhero.gif (6) hearts.gif (4) energy.gif (2) and baby.gif (born March!)
abiyhayil is online now  
#7 of 112 Old 01-04-2010, 04:53 PM
 
Drummer's Wife's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: Land of Enchantment
Posts: 11,823
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
It's $10 per gallon here.

ribboncesarean.gif cesareans happen.
Drummer's Wife is offline  
#8 of 112 Old 01-04-2010, 05:05 PM
 
CKHB's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 19
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$4/gallon from a NYS certified farm.
CKHB is offline  
#9 of 112 Old 01-04-2010, 05:11 PM
 
Aubergine68's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: in the soul's garden
Posts: 2,942
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
My fees work out to about 16 bucks Cdn per gallon, including delivery. I get cheeses/butter as extras sometimes though. Well worth it to me
Aubergine68 is offline  
#10 of 112 Old 01-04-2010, 05:48 PM
 
SuburbanHippie's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: finally out in the country
Posts: 1,853
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$5 gal here. The farm we get our milk from is still currently shut down thanks to the USDA.

Mom to REPlaySkateboard04HL.gif(12), bikenew.gif(7), energy.gif(5),  guitar.gif(4), baby.gif (born 7/8/11), dog2.gif, and chicken3.gif

 


 

SuburbanHippie is offline  
#11 of 112 Old 01-04-2010, 06:11 PM
 
hjrowan's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Devon, UK
Posts: 97
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
About $12 Gallon from WF or about $8.20 wholesale!!

Widowed mummy to T 6/08 and a crazy blue dog

hjrowan is offline  
#12 of 112 Old 01-04-2010, 07:40 PM
 
Peacemamalove's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Essex Junction,Vermont
Posts: 3,816
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We pay $5 a gallon for Certified Organic raw milk straight from the farm.

namaste.gif Practicing medicine Mama to four beautiful children 
Peacemamalove is offline  
#13 of 112 Old 01-04-2010, 08:15 PM
 
ursusarctos's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,498
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Hmm, I pay 3.50 euro/liter, which would make 14 euro/gallon I think, which would be close to 20 dollars/gallon I think? I never actually realized just how expensive it is. We don't drink much milk though so it's not really an issue, I just buy a liter here and there. In cooking I use organic unhomogenized since it's going to be heated anyway and it's a third of the price.

Oh, and when we buy raw milk it's labeled as "bath milk" since selling raw milk as food is illegal here. Like everyone buying that milk is bathing in it like some kind of medieval princess!

Me treehugger.gif and DH caffix.gif and sweet baby DD heartbeat.gif born 08/2011.

ursusarctos is offline  
#14 of 112 Old 01-04-2010, 08:16 PM
 
bobandjess99's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Northern IN
Posts: 5,912
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
...we pay a $20/year to purchase part of a cow, and then we pay $4.50/gallon in milking and boarding fees for the milk our cow produces.......

CPST
bobandjess99 is offline  
#15 of 112 Old 01-04-2010, 09:20 PM
 
elleystar's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Spearfish, SD
Posts: 814
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$4/gal for Jersey milk, and $4/lb for raw butter. I also get pastured eggs for $2.50/doz. It gets delivered to my house every week for a $1 delivery charge.

Life with a toddler: it's not so much the volume, it's the pitch!
elleystar is offline  
#16 of 112 Old 01-04-2010, 10:07 PM
 
Mirzam's Avatar
 
Join Date: Sep 2002
Location: Outside the hive mind
Posts: 7,296
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 3 Post(s)
If you are in Santa Monica, you should check out Rawesome Co-op. It is mind blowingly fabulous for raw dairy, butter, cheese and much, much more - including fresh made coconut cream, coconut cream kefir (heaven), meats, veggies, fruits, raw desserts. The milk, cream and butter is so far superior to Organic Pastures. I have to confess I have no idea how much the milk costs because we have to fly out to LA to buy and therefore don't get milk, (unless we need it while we are there), we get it locally ($8.00 a gallon), but it isn't anywhere near as good. We tend to stock up on butter, heavy cream, coconut cream and coconut kefir for the most part when we visit. I wish we lived where you do because it would be the main place we would buy our food.

I am not sure of the address, and DH is out so I can't ask him, but I will and edit my post. They are not online and are very, very low key. But oh so cool!!!!

ETA Rawesome is on Rose St.

Rainbow.giftstillheart.gifsmile.gif

 

"If you find from your own experience that something is a fact and it contradicts what some authority has written down, then you must abandon the authority and base your reasoning on your own findings"~ Leonardo da Vinci

Mirzam is online now  
#17 of 112 Old 01-04-2010, 10:39 PM
 
mamadelbosque's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Ohio, USA
Posts: 6,946
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I have a herd share and pay $22 a month per gallon of milk, so it comes out to ~$5 or so a gallon. We also get raw butter from them, which comes out to a ridiculous $15+ a pound (this is my dads thing... *I* don't have the money for it!!). I can also get raw sharp cheddar cheese for $6.99 a pound... I need to get back into the habbit of driving over there once a month for cheese, its SOO good!!!
mamadelbosque is offline  
#18 of 112 Old 01-04-2010, 11:35 PM
 
Pippi L.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Vancouver
Posts: 331
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Wow! Here's it's $17.50CAN (which is just under the US dollar now) per gallon. Organic unhomo. is $12 per gallon.
Pippi L. is offline  
#19 of 112 Old 01-05-2010, 01:16 AM
 
BetsyPage's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: In a thicket
Posts: 1,382
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I pay $8 gallon through my co-op, or $6.50 a gallon if I'm visiting my IL's close to the "source." (that is in the store btw.)

Worth every penny to me... though sometimes I still can't believe that I pay $8/gallon! We used to pay under $3 at Costco, but now my dd won't drink anything other than our raw milk lol.

An extrovert, married to my introverted dh since '01, mothering my girls C (2003) and G (2006).

 

Love homeschooling, reading, cooking (most of the time grain-free except for when I'm not ), lactivist, former and wanna-be cloth diaperer and baby-wearer...

BetsyPage is offline  
#20 of 112 Old 01-05-2010, 02:00 AM
 
Jodie's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Alabama
Posts: 719
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We pay $4/gal direct from farm, I bring my own container.
The milk is sold as calf milk.
Jodie is offline  
#21 of 112 Old 01-05-2010, 07:00 PM
 
artemis33's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pacific Northwest
Posts: 2,351
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
7.50 at a drop point or $12-14 at the grocery (same dairy). Thank goodness for the drop - which is also much closer to my house than the grocery anyway Milk is all that is available though - at least as far as I know.

mama to two sweet girliesdust.gifhearts.gifrainbow1284.gif 
artemis33 is offline  
#22 of 112 Old 01-05-2010, 07:26 PM
 
Chicky2's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: North Texas
Posts: 2,876
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$5/gallon for cow, $8/gallon for goat (but it's across the road!). I will soon, (hopefully this Fall!) have my very own milk factory right on my property! I'm so excited! Also, my neighbor is about to have more milk than she can do anything with, so I'm hoping the price will come down, lol. (They gift us milk all the time, so I'm not actually complaining, lol).

Happy Homesteading Homeschooling Homebirthing Beekeeping Dready (& a bit redneck even) Mama to 4 fab kids :  dd (23), dd (13), ds (11), dd (5)

Chicky2 is offline  
#23 of 112 Old 01-05-2010, 07:40 PM
 
midwestmom's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,008
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We currently pay $7/gallon as long as we bring container back next time. We buy from a friend b/c I believe it is technically illegal here too.

mama to Joshua (9), Lily (8), Jude (6) and Ava (6)

midwestmom is offline  
#24 of 112 Old 01-05-2010, 07:42 PM
 
Laniemama's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 478
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We pay $5/gal and a yearly herd share. Butter is $12/lb and cheese varries, but is around $5 for 8oz I think?? Or maybe its 4oz, not sure. My farmer comes to my area twice a month and I go and pick it up. He also sells meat (cow, pork, chicken, lamb), eggs, lard and some bulk dry goods. I am so lucky to have found them, I hardly shop at the grocery store anymore!

TF, BF, CD, HS, AP'ing Mama!

Laniemama is offline  
#25 of 112 Old 01-06-2010, 03:14 AM - Thread Starter
 
Elizabeth2008's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: California
Posts: 399
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by elleystar View Post
$4/gal for Jersey milk, and $4/lb for raw butter. I also get pastured eggs for $2.50/doz. It gets delivered to my house every week for a $1 delivery charge.
I really hate you right now...


Attachment-Parenting mom to darling DS : (January 2006). : : : : :
Elizabeth2008 is offline  
#26 of 112 Old 01-06-2010, 03:15 AM - Thread Starter
 
Elizabeth2008's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: California
Posts: 399
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Mirzam View Post
If you are in Santa Monica, you should check out Rawesome Co-op. It is mind blowingly fabulous for raw dairy, butter, cheese and much, much more - including fresh made coconut cream, coconut cream kefir (heaven), meats, veggies, fruits, raw desserts. The milk, cream and butter is so far superior to Organic Pastures. I have to confess I have no idea how much the milk costs because we have to fly out to LA to buy and therefore don't get milk, (unless we need it while we are there), we get it locally ($8.00 a gallon), but it isn't anywhere near as good. We tend to stock up on butter, heavy cream, coconut cream and coconut kefir for the most part when we visit. I wish we lived where you do because it would be the main place we would buy our food.

I am not sure of the address, and DH is out so I can't ask him, but I will and edit my post. They are not online and are very, very low key. But oh so cool!!!!

ETA Rawesome is on Rose St.

WOW - thank you for the tip! I've never heard of this place, but I will definitely go check it out. Thanks!!

Attachment-Parenting mom to darling DS : (January 2006). : : : : :
Elizabeth2008 is offline  
#27 of 112 Old 01-06-2010, 04:20 AM
 
durafemina's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: New Zealand
Posts: 832
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$2 (NZD) a litre
we get 8-10L a week (delivered to our house)

finally midwife mama to my home-birthed nurslings: Noemi Sakura 16.10.07 & Seder Pádraig 13.7.09 and partner to their lovely daddy
durafemina is offline  
#28 of 112 Old 01-06-2010, 04:36 AM
 
Smokering's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: New Zealand
Posts: 8,602
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 2 Post(s)
Nothing. We know a farmer. I bake him chocolate chip cookies to sweeten the deal, but it's not a must: he's said we can just have it, as long as we don't take too much or too often. I'd feel bad doing that, though, and I like baking: so, win-win!

If decomposition persists please see your necromancer.

Smokering is online now  
#29 of 112 Old 01-06-2010, 10:53 AM
 
elleystar's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Location: Spearfish, SD
Posts: 814
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Elizabeth2008 View Post
I really hate you right now...

I tend to get that reaction, lol.

I gotta say that the cost of living here is too expensive for our tastes, and if we stay we'll never be able to afford land of our own! But in the interim it's just wonderful to be able to have the good stuff so affordable. We're very lucky!

Life with a toddler: it's not so much the volume, it's the pitch!
elleystar is offline  
#30 of 112 Old 01-06-2010, 06:29 PM
 
abiyhayil's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 775
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I forgot to add that we make butter/yogurt/ ricotta/ice cream and cottage cheese from the milk we get. It's really worth the price to do it yourself at $12 a gallon especially!

><> Mom to superhero.gif (6) hearts.gif (4) energy.gif (2) and baby.gif (born March!)
abiyhayil is online now  
Reply

Tags
The Raw Truth About Milk , Food Items , Wallaby Yogurt

Quick Reply
Message:
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Mothering Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



User Tag List

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off