Let's talk money... - Page 2 - Mothering Forums

Forum Jump: 
Reply
 
Thread Tools
#31 of 56 Old 10-04-2006, 04:25 PM
 
Plummeting's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 6,373
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Nicolena, ITA about buying direct from the producer and I would do it if that were even an option where I live, but it so is not for most things. I can get milk, butter, cheese, eggs, chicken and beef all from local sources that don't use synthetic pesticides or fertilizers. However, if I buy fruits and veggies from local sources, they will be conventionally grown. There are no organic growers selling at the pitifully small farmer's market in my tiny city. The nearest place to buy organic produce straight from the grower is two hours away, so not even possible on a regular basis. Hell, I can't even do that once a month, because it just costs too much money to gas up the car for a two hour drive to buy groceries. Plus, if I drive two hours and back to buy food, what net gain is there in terms of the environment, after I've wasted all that gas? None, I imagine, so the planet is better off if I buy the trucked in organics at the HFS, because at least gas is saved when they all come in together. It's frustrating, though, because with USDA organic standards being what they are, you never even know if the produce is *really* organic or not. I look for produce that's been certified by other organizations, but some things only come to my area USDA certified.
Plummeting is offline  
#32 of 56 Old 10-04-2006, 04:30 PM
 
Tcarwyn's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Between the 'burbs and the boonies
Posts: 764
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Well, I'll chime in too since I am in to frugality/voluntairy simplicity AND NT
the first thing that helped me spend less is planning: Before I shop I see what is in the fridge and freezer then plan 7 breakfasts, 7 lunches and 6 dinners (assuming one dinner will be left overs). I only shop once a week on the same day.
Then I buy in bulk as much as I can without giving up freshness. That means we buy 1/4 grassfed beef every 9-10 months or so ( $550), 1 bucket of raw honey every year or so ($60) and other things when they are on sale ( butter etc). We dont eat huge amount of grains ( I dont tolerate gluten well and we are kindof inbetween paleo diet and NT...) but the ones I buy are alway whole, and organic (I mean, two pounds of oats for $1.20...) I dont get raw milk ( thinking about it, here it means getting a cow share and I run a inhome daycare and it would be againast the rules for me to give the kids raw milk, yogurt, butter etc, so I would end up buying dubble...)but I get the not homogenized, VAT pastuerized amish, grassfed milk at $3 per half gallon, make my own kefir and yogurt.
We eat lots of eggs,(like 4-5 mornings a week and often for dinner once a week, the organic high omega 3 ones) and I reuse bones...roast a chicken, eat the meat then make broth with the bones, eat the steak save bones for broth...)
Not all our fruits and veggies are organic but all the top ones in pesticides are. I buy seasonally as much as possible and eat the healthy but cheap ones ( cabbage, kale, brussel sprouts etc)

We hardly ever eat out, I cook all meals for all family members from scratch ( I plan, plan, plan)

We are a family of 4, I also feed 3 extra kids, 4 days a week, breakfast, lunch, and two snacks and our budget is around $125 per week. But I COULD spend a whole lot more

Tanya
Tcarwyn is offline  
#33 of 56 Old 10-04-2006, 05:30 PM
Banned
 
accountclosed3's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 11,906
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
i plan, i bargain shop, i source and i make things on my own.

my hsuband eats 3000 cals a day--that's like two people. we still spend just under $200/week or 10 days. are there places that we might be able to cut back a bit? maybe. but so far,we haven't found it.
accountclosed3 is offline  
#34 of 56 Old 10-04-2006, 05:43 PM
 
newcastlemama's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: My happy place
Posts: 3,988
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by nicolena View Post
well before i tell you what i spend, i'll tell you an article i read recently that helps me justify it. it was in natural home magazine--it said that the price of non-organic food is unrealistically low. in 2004 we spent less than 10% or our annual income on food in america, compared with 23% in 1929 and 24% curretly in mexico. the article says we pay twice for food--once at the store and once to the ira. and they government pays farmers not to produce (this pisses me off so much). .
I read the same article. It made me think that us Americans are over-spending on things that don't matter and being too cheap when it comes to our bodies.

We are doing the best we can right now. I get local grassfed beef from the very nice butcher. It is actually CHEAPER than Raley's (the major grocery chain here). We only buy free-range eggs. I try and make it to the farmer's market and I am looking into a CSA. My philosphy right now is to focus on whole foods and get local/organic when possible with time and $.

We are hoping to start working our property this spring to get the highest quality for the lowest price.

Jennifer

homebirth.jpg<>< Mama to DS, DD, and a new baby girl 4/1! homeschool.gifmdcblog5.gif

newcastlemama is offline  
#35 of 56 Old 10-04-2006, 06:00 PM
 
Mrshawwk's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Redmond, Wa
Posts: 746
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
It's so funny, I've been thinking to myself to start a similar thread.

My biggest cost helper is store-hopping. Fred Meyer (I think it's Kroger elsewhere in the country) has a great natural/organics food section and they almost always have something marked down. I don't think things get sold as often as they would like so they mark things down that are close to their experation dates. Nothing makes me happier to get a couple pounds of raw milk cheese at 50% off!

Then I do the hfs's, get their sales, stock up when I can. I'm lucky to have several of them close so I can easily go from one to the other. I also keep an eye on the ads of regular grocery stores, like this week one store has organic bananas .50/lb.

I also like a store called Grocery Outlet, last week I got 12 lbs of organic butter for $2.49 each, not bad! They also have various amounts of other organic products, some better than others. Organic processed food is still processed food.

I also only buy certain things organic, all things that my baby will eat is organic, but meats I only worry about hormone/antiB free. We get raw milk for $5.00/gal and eggs sometimes free, sometimes $3.00/dozen from the farm.
We shop sales and do without a lot of stuff. But then I get my beautiful yellow milk and say, okay, it's worth it.

What about coops like Azure Standard? I've not heard anyone mention it, so I'm wondering if it's worth looking into.

Oh, I got an excellent deal on organic tea for my kombucha and organic vanilla on eBay. If you do that make sure you add shipping into the final cost.

Happy shopping!
Mrshawwk is offline  
#36 of 56 Old 10-04-2006, 06:50 PM
 
stayinhmma's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Reno, NV
Posts: 46
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Been doing the organic/whole food thing as much as possible for about a month now. Feel great physically, and mentally knowing I'm doing the best for my family. I'm new to the threads so please excuse my ignorance, what does NT stand for?
stayinhmma is offline  
#37 of 56 Old 10-04-2006, 07:00 PM
 
Panserbjorne's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Great North
Posts: 12,080
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We do co-ops, several of them. I end up spending about $200 a week, but we can't at all afford that. I need to figure out how to tone it down. EricaLeigh-I have to know...what are you buying? If I could use your budget we wouldn't be so destitute...
Panserbjorne is offline  
#38 of 56 Old 10-04-2006, 07:03 PM
 
Ruthla's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Long Island, NY
Posts: 47,599
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 3 Post(s)
Quote:
Originally Posted by stayinhmma View Post
Been doing the organic/whole food thing as much as possible for about a month now. Feel great physically, and mentally knowing I'm doing the best for my family. I'm new to the threads so please excuse my ignorance, what does NT stand for?
NT= Nourishing Traditions, a cookbook/ book on food philosophy that's inspired many of us to make changes to the way we eat (either directly via the book or indirectly via this website learning from others who were influenced by that book.)

Ruth, single mommy to Leah, 19, Hannah, 18, and Jack, 12
Ruthla is offline  
#39 of 56 Old 10-05-2006, 12:32 AM
 
mamabohl's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Newport News, VA, USA
Posts: 1,322
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
nicolena did you really say $1900? That wasn't a typo?

Genie, mama to T (4/02), I (10/04) and T (7/09)
 
 
 

mamabohl is offline  
#40 of 56 Old 10-05-2006, 11:36 AM
 
saratc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Northern Virginia
Posts: 1,620
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Nicolena's expenditures don't seem that outrageous. DH and I are spending $800 to $900 a month on average for just the 2 of us. This includes farmer's markets, mail order items such as raw honey, oils and herbs and any nutritional supplements. I think it varies a lot on location. One of my coworkers who live about 1 1/2 hours away from me in a much more rural area pays a lot less for everything including food and gas; even pet boarding is cheaper -- he paid $9 a day to board his dog, and where I am, it's $16 a day.

I'm in the DC metro area and currently paying $5.50 a dozen for pastured eggs at the farmer's market.
saratc is offline  
#41 of 56 Old 10-05-2006, 11:47 AM
 
mamabohl's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Newport News, VA, USA
Posts: 1,322
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by saratc View Post
Nicolena's expenditures don't seem that outrageous. DH and I are spending $800 to $900 a month on average for just the 2 of us. This includes farmer's markets, mail order items such as raw honey, oils and herbs and any nutritional supplements. I think it varies a lot on location. One of my coworkers who live about 1 1/2 hours away from me in a much more rural area pays a lot less for everything including food and gas; even pet boarding is cheaper -- he paid $9 a day to board his dog, and where I am, it's $16 a day.

I'm in the DC metro area and currently paying $5.50 a dozen for pastured eggs at the farmer's market.

I *think* you could order from quail cove farms...their pastured eggs are $2.15 a dozen if you buy a case, and just a bit more if you don't. www.quailcovefarms.com

Genie, mama to T (4/02), I (10/04) and T (7/09)
 
 
 

mamabohl is offline  
#42 of 56 Old 10-05-2006, 03:10 PM - Thread Starter
 
Sharondio's Avatar
 
Join Date: Apr 2002
Location: Massachusetts
Posts: 586
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I vote this thread be made a sticky, or another thread started on "Budget NT" and made a sticky. I know it's an on-going concern of mine.
Sharondio is offline  
#43 of 56 Old 10-05-2006, 05:01 PM
 
pampered_mom's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Somewhere short of crazy
Posts: 4,535
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I think a "Budget NT" sticky would be a great idea, Sharondio!
pampered_mom is offline  
#44 of 56 Old 10-05-2006, 07:18 PM
 
nicolena's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: dorchester, ma
Posts: 368
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
i think a budget NT thread would be a great sticky--esp if we announced sales, maybe? because $1900 was NOT a typo, but i think it was a couple hundred higher than usual. and we get free veggies from my fil's garden sometimes. but we're selling our house and looking for some land so we, too, can grow the freshest for the cheapest.
nicolena is offline  
#45 of 56 Old 10-05-2006, 07:27 PM
 
Kaitnbugsmom's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: Indiana
Posts: 2,997
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by momto l&a View Post
:

We pay 2.5 for a gallon of raw whole milk
We pay about 23 for a gallon or raw dark honey
Eggs are free range and if we bought them would be a 1 a doz but being they are our chickens who knows what they cost us
We buy grass fed beef burger for about 2 a lb

We live in Idaho but may be moving to California so I will be curious to see what the prices of stuff is there.

$2.50 for a gallon of raw milk? I'm jealous.

From what I've read, I think the answer to your curiosity can be summed up in two words. sticker.shock
Kaitnbugsmom is offline  
#46 of 56 Old 10-06-2006, 12:08 AM
 
Join Date: Aug 2006
Location: Palm Desert, CA
Posts: 1,186
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Wow I don't feel alone anymore haha! We used to spend $50 a week for just my husband and I...and now I spend double that and I don't even buy ALL organic and raw. I wish I could affoard to go all out, but I feel good making the steps I have made to convert to NT. I buy raw milk (Trader Joe's non-homogonized Cream Top while Organic Pastures was on recall) but can't affoard $7.50 for 8oz of raw butter...especially since we eat more than that in just a week now. Instead I buy Organic Valley organic pasteurized cultured butter for $5.99/lb. I buy free range chicken, grass fed beef and the best eggs I can find.
I also found a list somewhere (need to find it again) in a magazine that claims that if you buy and eat this list of organic produce....you could manage to cut out around 90% of the pesticides consumed even if you ate an extensive list of non-organic produce because they aren't very heavily pesticided. I also buy Trader Joe's Greek Style whole milk yogurt and Ezekiel 4:9 bread since I work full-time and don't have time to make bread and yogurt.

Ahh well....I too am convinced it is worth it for our health and happiness and as more funds become available once we have our credit cards paid off I'll be going all out.

Happily married to DH for 6 years, in process to foster-adopt 3 children DD4, DS3 and DS2. We may be bringing half brother age 9 one day as well! We are not infertile, we just have decided that since there are precious children who need homes there is no need for us to have biological children.

nicolelynn is offline  
#47 of 56 Old 10-06-2006, 12:26 AM
 
MyLittleWonders's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Always learning something new.
Posts: 8,275
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Nicolelynn, where do you get your free range chicken and your grass fed beef? Do you buy them locally in the Palm Desert area? We are out in Long Beach and are going to start buying only pastured chickens and grass-fed beef by the 1/4 steer. So far, though, it looks like I'm going to have to do mail-order, but if you get your things locally, it's not that far of a drive for us to do that one day - kind of like a little homeschooling field trip!

 Me + dh = heartbeat.gif ds (7/01), ds (11/03), ds (6/06)
and dd born 11/21/10 - our T21 SuperBaby ribbluyel.gif heartbeat.gif
MyLittleWonders is offline  
#48 of 56 Old 10-06-2006, 12:56 AM
 
newcastlemama's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: My happy place
Posts: 3,988
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by nicolelynn View Post
I also found a list somewhere (need to find it again) in a magazine that claims that if you buy and eat this list of organic produce....you could manage to cut out around 90% of the pesticides consumed even if you ate an extensive list of non-organic produce because they aren't very heavily pesticided. I also buy Trader Joe's Greek Style whole milk yogurt and Ezekiel 4:9 bread since I work full-time and don't have time to make bread and yogurt.

Ahh well....I too am convinced it is worth it for our health and happiness and as more funds become available once we have our credit cards paid off I'll be going all out.
Ohh..do find that article. I would like to get pastured chickens when we can afford it . We have 2 house payments right now, but hopefully someone will buy our old house soon.

homebirth.jpg<>< Mama to DS, DD, and a new baby girl 4/1! homeschool.gifmdcblog5.gif

newcastlemama is offline  
#49 of 56 Old 10-06-2006, 02:32 AM
 
Mrshawwk's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Redmond, Wa
Posts: 746
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Speaking of saving money in the long run, my grandpa got really sick last year and and was in the hospital for 8 days. He told me today that he got the bill for $113,000, no joke! Thankfully for him his insurance covers all of it. Then something else happened and there was another bill for $50,000. So, yeah, I think I'll spend more now and avoid that later.
Mrshawwk is offline  
#50 of 56 Old 10-06-2006, 01:25 PM
 
Bekka's Avatar
 
Join Date: Nov 2001
Location: Virginia
Posts: 2,233
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by saratc View Post
I'm in the DC metro area and currently paying $5.50 a dozen for pastured eggs at the farmer's market.
I'm in the DC metro area too (eastern Loudoun), and I get my eggs from Salatins--farm delivery once every 5-6 weeks. I'm paying about $3/doz. altho' usually I get medium eggs, which are about $1.75.
Bekka is offline  
#51 of 56 Old 10-06-2006, 02:14 PM
 
holliq's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: My heart is on "The Mountain!"
Posts: 55
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I found this shoppers guide to pesticides in produce. I printed it off and carry it in my purse. I looked up the complete list that ranked about 50 fruits and veggies and I listed a few more on my guide that I printed out.

Hope I can post this link: http://www.foodnews.org/walletguide.php

I hope this helps!
holliq is offline  
#52 of 56 Old 10-06-2006, 07:34 PM
 
saratc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Northern Virginia
Posts: 1,620
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Quote:
Originally Posted by Bekka View Post
I'm in the DC metro area too (eastern Loudoun), and I get my eggs from Salatins--farm delivery once every 5-6 weeks. I'm paying about $3/doz. altho' usually I get medium eggs, which are about $1.75.
How do I get in touch with Salatins? Do they have a website? I'm in Ashburn so they *should* deliver to me if they deliver to you.
saratc is offline  
#53 of 56 Old 10-06-2006, 07:37 PM
 
pampered_mom's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Somewhere short of crazy
Posts: 4,535
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
They do have a website. It's at www.polyfacefarms.com

I've only ever read about Polyface Farm/Joel Salatin in books discussing his farming methods, etc. There's a picture of him on the website - it's not what I pictured in my mind. Isn't it funny how that works?
pampered_mom is offline  
#54 of 56 Old 10-06-2006, 10:09 PM
 
newcastlemama's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: My happy place
Posts: 3,988
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Thanks for the link HOLLIQ!

homebirth.jpg<>< Mama to DS, DD, and a new baby girl 4/1! homeschool.gifmdcblog5.gif

newcastlemama is offline  
#55 of 56 Old 10-17-2006, 11:52 PM
 
Bestbirths's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Lyme-Autism Connection Conference
Posts: 2,232
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
we spend a lot on food...I'd hate to say maybe 1,600 on up to 3,000 a month on food and supplements...some days every two days we would spend $150. For eight people. I seriously need to budget shop. I just paid $3.50 a lb for organic apples, but if I drove 40 minutes over I could pay 99 cents a lb for organic apples. Dh could pick the less expensive organic apples on his way home from work. He volunteered do the shopping on his way home like this to save. $6 a gal for raw goat milk, $28 a gal for raw honey. I quit buying the free range eggs to save, and just get the store bought ones now. We don't even eat organic meat, but 20% the time. We had an opprotunity to get 1/4 an organic beef and didn't have the cash for it at the time. Yesterday purchased non organic strawberries for $4 and two artichokes for $4 each. $3.50 for two organic cucumbers. $5.00 for a container of grape juice or cider. I would save money if we would eat with the seasons, so we hope to start doing that more. A few days ago...I just bought lots of squash. I don't even know the names of them...the store didn't even know the names of them. We're getting replacement windows on Monday and I have to get smarter about buying food like some of you are doing, buying online and using CSA's and co ops and things. I bought a gallon of coconut oil and got a gallon free...but unfortunately I got the tropical traditions and I think they are the expenisve one.
Bestbirths is offline  
#56 of 56 Old 10-18-2006, 03:53 PM
 
Brookesmom's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: metro Detroit
Posts: 628
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Kerrygold is around $5.00 here- I think I've only found it at Whole Foods. I get Straus (it's grassfed) organic butter instead, since it's the same price and originates closer to home. Yeah, I sure miss not having the competition of Trader Joes here.

-Kelly

Quote:
Originally Posted by azdesertrn View Post
What is the normal price near you? At Trader Joe's here I think it is always $2.49. (I just looked a a receipt to double check) but I think it is usually $3.49 at a few other local stores.
Just curious.

Kaye
Brookesmom is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Drag and Drop File Upload
Drag files here to attach!
Upload Progress: 0
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the Mothering Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



User Tag List

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off