How much does raw honey cost in your area? - Mothering Forums

Forum Jump: 
 4Likes
 
Thread Tools
#1 of 18 Old 07-13-2007, 02:50 AM - Thread Starter
 
artemis33's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pacific Northwest
Posts: 2,355
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Just curious because I was browsing at one of our farmer's markets today and the guy that I like the most - partly because he packages everything in GLASS instead of plastic - woohoo - charges $60 for a gallon (12lbs at $5/lb) for regular raw honey or $40 for raw creamed honey in a 6 lbs jar (what is that - 6 something/lb?). I tasted his raw creamed honey today and it was sooooooo good. He gets it down to 200 microns and it is smooth and sweet...I talked to this guy for a long time - AND he had the cutest little bunny friend along with him , so I felt kind of bad leaving without buying anything - but this is a lot of money to drop at once, so I need to plan a little for it. This guy last year also said I could arrange to get beeswax from him if I was interested He's my favorite here, in an area where we are lucky to have several to choose from.

Anyway, this is quite a bit of cash, so just wondering how this compares everywhere else??? We're in a large metro area (Seattle) so I expect it will be somewhat more.

mama to two sweet girliesdust.gifhearts.gifrainbow1284.gif 
artemis33 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
#2 of 18 Old 07-13-2007, 11:44 AM
 
quietserena's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: MidMO
Posts: 5,371
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I don't ever buy it in quantities that large. I just can't afford to! I usually buy a quart and the price has been anywhere from $15 to $25 which would seem to compare to what you saw.

There are a lot of bee keepers in my area too so that can give one some choice.

What might be driving the price atm is that bee colonies have been dying out all over the country. I keep hearing about it but I don't know whether it's reached where you are. I don't think they know why it's happening either.
quietserena is offline  
#3 of 18 Old 07-13-2007, 12:03 PM
 
erin_d_a's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Some military installment.
Posts: 433
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I usually buy by the quart also and it is around fifteen dollars a quart.
erin_d_a is offline  
#4 of 18 Old 07-13-2007, 01:54 PM
 
krankedyann's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Buried in recipes in Asheville, NC
Posts: 2,283
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Wow! I pay less than $15 for 5 lbs!

KerryAnn @ CookingTF dot com - Nutrient dense foods your kids will LOVE!  Real Food Cooking School and Lactofermentation Classes now live! Use coupon code "CTF" for 20% off.

krankedyann is offline  
#5 of 18 Old 07-13-2007, 02:06 PM
 
kallyn's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: central PA
Posts: 1,508
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
You are making me really miss Seattle farmer's markets!!!

I think that price sounds normal for Seattle (lived there for a year). Here in PA I get some local raw honey that is like $7 for 12oz, so your price is cheaper than mine.

Me love.gif, DH guitar.gif, and DD baby.gif9/27/10!
kallyn is offline  
#6 of 18 Old 07-13-2007, 02:32 PM
 
momto l&a's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Idaho
Posts: 13,100
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I buy from Azure and pay around $25 for dark honey, one gallon.
momto l&a is offline  
#7 of 18 Old 07-13-2007, 02:34 PM
 
ani'smommy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: co-housing
Posts: 3,190
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Wow, I think I pay about $15 for 1/2 gallon.
ani'smommy is offline  
#8 of 18 Old 07-13-2007, 02:48 PM
 
tinuviel_k's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,290
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
If I go to the grocery and buy it in glass jars it s VERY expensive: about $10 a pound. :
if I go to our co-op grocery and buy it in bulk (they have a big vat and you fill up your own container) it is $3.50 a pound for raw, local honey.
tinuviel_k is offline  
#9 of 18 Old 07-13-2007, 03:12 PM
 
snowbunny's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: The Mountains
Posts: 1,564
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I pay about $12 per quart, and it's like eating perfumed flowers. It's the most beautiful honey I've ever tasted.

I blog traditional foods and Weston A Price at Nourished Kitchen. See my healthy recipes.
snowbunny is offline  
#10 of 18 Old 07-14-2007, 04:26 PM
 
JElaineB's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 827
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I paid around $23-$25 for a gallon of local raw honey direct from the beekeeper last August. It was in a plastic jug but once we got it home we transferred it into a clean glass gallon jug we had. He charges more per quantity for smaller amounts because of increased cost of packaging for smaller amounts. I wonder if prices are up this year because of the colony collapse problem?
JElaineB is offline  
#11 of 18 Old 07-14-2007, 04:37 PM
 
kdmama33's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Exactly Where I Need to Be
Posts: 1,876
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I pay about $25 for a gallon of raw honey. I'd agree with the PP, though, that honey prices are most likely higher than ever right now (especially in certain parts of the country) because of the issues with the colonies dying off.
kdmama33 is offline  
#12 of 18 Old 07-15-2007, 12:51 AM
 
BakingMama's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Maryland
Posts: 446
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I had been paying at least $15/quart I think, but I can't seem to find my regular raw honey guy at my local farmer's market. So, we got some raw honey today from a different person close by for only $8 for a quart. WOW, it is so good you'd think it was worth $800. The best honey I've ever had. So creamy, smooth and light in texture, it's a keeper!

Mama to two kiddos on the go!
BakingMama is offline  
#13 of 18 Old 07-15-2007, 02:03 AM
 
ILoveTwins's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: The beautiful driftless region of WI
Posts: 98
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We sell our beautiful, light raw honey for $24/gal. Its very yummy!
ILoveTwins is offline  
#14 of 18 Old 07-15-2007, 02:57 AM
 
MamaLeslie's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Big Smog, Canada
Posts: 242
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I pay $25 for a gallon or $90 for 5 gallons. I love my raw honey, but I wish I didn't have to buy it in plastic. Everone I have seen locally sells it in plastic buckets or tiny glass jars.
MamaLeslie is offline  
#15 of 18 Old 07-15-2007, 11:41 AM
 
Pinky Tuscadero's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 2,270
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I pay $50 a gallon for organic honey in a big glass jar. I love my reusable gallon jar!

mama to 4 boys, 2 kitties and 42 chickens
Pinky Tuscadero is offline  
#16 of 18 Old 07-15-2007, 04:30 PM
 
Taedareth's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: FKA the "land of the free"
Posts: 2,219
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
If you buy it at the health food store, $6 per pound. If you go directly to the bee farm, $15 per gallon, I think (haven't done it yet).
Taedareth is offline  
#17 of 18 Old 08-19-2014, 11:17 AM
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 1
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
bee die off

Its happening because of places like Monsanto creating and using GMO crops. The chemicals in these plants pollen and nectar is what is causing the bee die off or Colony Collapse. I too sell my Raw Honey from East Texas for about the same. Backwoods Bee Farm Diana,Texas
rabidsquirrel is offline  
#18 of 18 Old 08-21-2014, 07:10 AM
 
luckiest's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: TX
Posts: 860
Mentioned: 31 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 47 Post(s)
I buy local raw honey through a co-op and get it for $6/lb. same stuff sells retail for $10-12/lb.



Living and loving in ATX with DH (of 7 years) and DS (3.5)
luckiest is online now  
Reply

User Tag List



Forum Jump: 

Posting Rules  
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off