Felt food and $$ - Mothering Forums

Forum Jump: 
 
Thread Tools
Old 08-12-2009, 04:15 PM - Thread Starter
 
mrsfrenchy's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: In the snow
Posts: 1,001
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I'm thinking of making DD some felt food for Christmas but I'm wondering how much more expensive it will be to make the felt food than just to buy the plastic crap.

I know it varies by what quality felt I get, etc, but can someone give me a range of how much i'd be spending to make some various fruits and veggies, a couple of sweets, a few slices of pizza, a couple of chicken legs, that kind of thing? Just the basics?

student momma to two great girls

mrsfrenchy is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
Old 08-12-2009, 08:07 PM
 
SageR's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 984
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Hi - I made my boys some felt food with thrift store finds. I bought a couple pairs of white wool trousers and felted them in the washing machine. I cut up another sweater to stuff the pieces. After buying some Wilton cake dye and vinegar for color my total was about $15. I bought some patterns on Etsy for another $15, but you don't have to do that.

treehugger.gif homemaker mama to jumpers.gif and stork-boy.gif due in March

 

SageR is offline  
Old 08-12-2009, 08:15 PM
 
sapientia's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: TN
Posts: 2,170
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I have used the felt from wal mart that is like .30 a sheet-and i just looked at a lot of pics online of other felt food (etsy is great) and used stuffing. I've bought some patterns but that is just cause I really get into making the cakes and stuff.
I think you could make some neat stuff with about $20. def.

Wife, mom to 6 great kids!...avid crafter, music lover,  reader, gardener!

 

homeschool.gif h20homebirth.gif novaxnocirc.gif homebirth.jpg

 

sapientia is offline  
Old 08-14-2009, 11:03 PM
 
ElaineBenes's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: American Miniature
Posts: 80
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
It can easily cost less than $5 to make a bunch of felt food. Joann's and the other craft stores regularly have felt sales, like 5 sheets for $1, or if you need a lot of one color buy a yard on clearance. Just use food you have around the house for patterns - like a piece of bread to make the bread shape. I found the felt sewed very easily. (I am more of a crafter than a sewer). Also, the felt at the craft store was made in the USA from recycled bottles - I know this is not the good wool stuff but I was happy using a recycled product and not making heirloom quality toys.

HTH
ElaineBenes is offline  
Old 08-17-2009, 01:20 PM
 
RollerCoasterMama's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: the burbs
Posts: 5,399
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 50 Post(s)
Quote:
Originally Posted by ElaineBenes View Post
It can easily cost less than $5 to make a bunch of felt food. Joann's and the other craft stores regularly have felt sales, like 5 sheets for $1, or if you need a lot of one color buy a yard on clearance. Just use food you have around the house for patterns - like a piece of bread to make the bread shape. I found the felt sewed very easily. (I am more of a crafter than a sewer). Also, the felt at the craft store was made in the USA from recycled bottles - I know this is not the good wool stuff but I was happy using a recycled product and not making heirloom quality toys.

HTH
This exactly. If you're happy with the craft-felt...you can make a whole lot for very little money! And there are lots of tutorials online. Once you get the basic idea, you'll realize that there are just a couple of shapes used and it's all about size and color at that point!
RollerCoasterMama is offline  
Old 08-31-2009, 12:31 AM
 
4evermom's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: PA
Posts: 8,752
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 4 Post(s)
I prefer the craft felt because I don't need to worry about moths getting them or little ones being allergic to wool.

Mom to unschooling 4everboy since 8/01
4evermom is offline  
Old 09-01-2009, 05:18 PM
 
glitterdaisymom's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Kansas Prairie
Posts: 31
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
$7 bought me 25 sheets of probably 12 different colors of felt.... I have felt food coming out the wazoo... I think I can make about the same amount as, if not more than, the huge food basket I found on etsy for $90.

The felt I bought was just the crafter's felt from Joann's.

~..~*`*~.,.~**~: JEN :~**~...~*`*~..~
Wife to Dave; SAHM to Lily (7/07) and Nathan (10/09); One HAPPY Family
glitterdaisymom is offline  
Old 09-03-2009, 07:23 PM
 
justmama's Avatar
 
Join Date: Dec 2002
Location: beginning anew
Posts: 5,727
Mentioned: 3 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 21 Post(s)
I bought the felt sheets at our local joann fabric for literally pennies and just winged it. They came out AWESOME and my girls play with them daily almost a year later. They recently had a sleepover with an 11 and 8 year old at our house and even those older kids played with our playfood.:

treehugger.gifjog.gifgreenthumb.gifknit.gifnamaste.gif

justmama is online now  
 
User Tag List

Thread Tools


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off