Mothering Forum banner

1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
Joined
·
810 Posts
Discussion Starter #1
If you have a family of 3--2 adults and a babe--what's your grocery budget? I'm talking just food here. We live in PA and our grocery budget is $200. At least, that's what I have it set to, but we may or may not make it. I'm hoping we don't go over... But this is the first month I'm tracking, and I just thought $200 sounded reasonable... <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/redface.gif" style="border:0px solid;" title="Embarrassment"> I thought maybe it would help to see what others' budget.<br>
TIA!
 

·
Registered
Joined
·
1,267 Posts
Ours was $250, when we were budgeting. We have slacked big time over the last year.<br><br>
We also had a garden and a pick your own CSA during the summer. Garden expenses became part of the grocery budget, but the CSA (only $200/season) was separate.<br><br>
We eat meat. Only DD gets the no-hormone milk.
 

·
Registered
Joined
·
4,315 Posts
we spend 4-5 hundred a month for dh and 1 (babe doesnt eat)
 

·
Registered
Joined
·
444 Posts
We spend about $150-$175/month for me, DH, and 15 month old
 

·
Registered
Joined
·
5,261 Posts
Mine is about $75-150, depending on the month and how much we're home.
 

·
Registered
Joined
·
7,237 Posts
About $200-250 a month for dh, dd (7) and me.<br>
We eat meat and eat at home for most of our meals.
 

·
Registered
Joined
·
3,744 Posts
Ours is $300-S400 a month. That's for me, DH & our four year old DD.
 

·
Registered
Joined
·
4,992 Posts
I try to keep it under $400 a month for DF and I. We also eat meat with most meals, and we snack a lot.
 

·
Registered
Joined
·
2,083 Posts
Ours is $200. I'm trying to get it down a bit, though.
 

·
Registered
Joined
·
386 Posts
I stay under $400 a month for me, dh and 4yo ds and that is for mostly organic, including meat. I inlcude household supplies like tp, dish soap, etc. in that budget as well.
 

·
Registered
Joined
·
3,101 Posts
I've found myself spending $300 and more per month, and that is just for myself and my child! And we don't eat meat. This month I've set myself at $250 to see how it goes...and it's not easy! I live in NY, and the prices around here are sad and bad. (I should add that amount needs to include household supplies, pet food, etc, as well.)
 

·
Registered
Joined
·
1,524 Posts
I'm in the south and we spend $400 a month for our family of three. That includes all household items too though, like shampoo, dish detergent, paper towels, etc... We eat meat, eat out a few times a week, and I don't shop at different stores for sales or clip coupons. (So we could do better!) <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/redface.gif" style="border:0px solid;" title="Embarrassment">
 

·
Registered
Joined
·
5,931 Posts
We are in RI and a family of 4 but the newborn doesn't eat food. So one nursing mama, a toddler, and a school age child and we spend about $200 a month for TONS of fruits and veggies and whole grains and I buy some convenience foods like nutri-grain bars and individual yogurts for those rushed mornings when it's too hectic for a real breakfast before the bus comes.
 

·
Registered
Joined
·
2,614 Posts
I am trying for $150/month for dh, 4yo dd and I. And then another $20 for dish soap/laundry soap/shampoo, and $15 for cat food.
 

·
Registered
Joined
·
1,506 Posts
Wow. I guess I'm the big spender. Our budget is $600 per month!<br><br>
But then, food is my big passion. I sacrifice almost all other luxuries so I can do my food thing. Also, we never eat out, so that's all meals. We eat locally and seasonally, but that includes things like locally-harvested sea salt at $5 for a small bottle. We also buy organic meat and eggs. It also includes all household supplies. So we have a really high food budget but almost no dining-out budget.<br><br>
We live in Nova Scotia and I have heard that food is expensive here, but I think I'm just trying to make excuses. Maybe I'll get inspired to try to get it down. I do cook and bake everything from scratch, including our bread. I wonder where our money is going??? Ouch. That's for 6-foot-tall dh, me and<br>
4 yo dd, who is not a big eater.
 

·
Registered
Joined
·
2,823 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>carfreemama</strong> <a href="/community/forum/post/10318991"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">Wow. I guess I'm the big spender. Our budget is $600 per month!<br><br>
But then, food is my big passion. I sacrifice almost all other luxuries so I can do my food thing. Also, we never eat out, so that's all meals. We eat locally and seasonally, but that includes things like locally-harvested sea salt at $5 for a small bottle. We also buy organic meat and eggs. It also includes all household supplies. So we have a really high food budget but almost no dining-out budget.<br><br>
We live in Nova Scotia and I have heard that food is expensive here, but I think I'm just trying to make excuses. Maybe I'll get inspired to try to get it down. I do cook and bake everything from scratch, including our bread. I wonder where our money is going??? Ouch. That's for 6-foot-tall dh, me and<br>
4 yo dd, who is not a big eater.</div>
</td>
</tr></table></div>
Food **is** expensive here. It's easy to spend a lot, especially if you're buying local and organic. We spend about $200-$250/month/family of 4 but it is *hard* work and very little organic (just what I can find reduced).
 

·
Registered
Joined
·
1,549 Posts
Oh! I was just thinking about this when I saw this thread. Why work schedule has just changed from an everning schedule to a early day schedule, so I finally feel like I have a bit of control over the family's food preparation. I've just begun to meal-plan, only grocery shop once a week & keep track of what we're spending.<br><br>
Right now we're about $300/month. I'm hoping that once we get into a better routine, I can reduce this a bit.<br><br>
That's for DP, myself & a 3 year old
 

·
Registered
Joined
·
1,021 Posts
We are probably in the $600 pluss range. I live in suburban seattle. Or as I like to say it the most expensive place on earth. We buy mostly organic. I spend typically $100 wk at trader joes and anywhere from $50-$70 at the other grocery store filling in the blanks. This also includes household expenses and an every other month trip to costco for paper products, etc. We also only drink organic milk.. no hormones here <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile">
 

·
Registered
Joined
·
810 Posts
Discussion Starter #20
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>Attila the Honey</strong> <a href="/community/forum/post/10318432"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">I am trying for $150/month for dh, 4yo dd and I. And then another $20 for dish soap/laundry soap/shampoo, and $15 for cat food.</div>
</td>
</tr></table></div>
OH WOW! <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/redface.gif" style="border:0px solid;" title="Embarrassment"><img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/duck.gif" style="border:0px solid;" title="Duck">: I *wish* I could do that!<br>
What do you eat? Asking out of curiosity here... When I get to the point of tracking everything purchased instead of just the money spent, I'll probably find things to cut out.
 
1 - 20 of 22 Posts
Top