Consumption being equal, I'd rank them equally. I'd evaluate how much of each you eat, perhaps by comparing estimated calories per week that you consume of each, and choose the one that you eat more of.
Originally Posted by Gale Force That's like choosing between your children. ![]() |
Originally Posted by Gale Force But I change my vote entirely if your children drink milk but don't like beef. |
Originally Posted by Zack419 BTW~ the outlay for the raw milk is $80 one time fee for the share $40 for the glass bottles and plastic lids they use for just our share, $20/mo for care of the cow, and a $10/yr fee for misc. Does this seem reasonable for a gal/ week?? I've never had to price out raw milk before b/c this is the only farm doing it ![]() |
Originally Posted by M&M-mom I can not say enough good things about raw milk. My daughter used to be miserably constipated. We used to have to put a diaper on her to have a BM and she would hug me and cry. From the day we swithced to raw milk, she has not had any digestive problems. It has been over a year. |