Mothering Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
503 Posts
Discussion Starter #1
Hi, I'm trying to do a much better job at planning our meals and shopping trips. So, since this is our weekend with DSS (+my little man, who is with us full-tim) I thought I would specifically shop and plan our menu for the weekend (btw, we have DSS eow), so please tell me how I could do better:<br><br>
Commissary shopping trip = $47.00<br><br>
Friday night:<br>
Pizzas (semi-homemade, bought crusts pre-made $2.99 ea for 3 packages, 2 cans of pizza sauce $.75 ea, 1 green bell pepper $.62, 1 red pepper $.98,1 red onion $.58, 4 bags of shredded cheese $1.49 ea -30 coupon for each 2, 3 bags of pepperoni @ .79 ea-I was able to freeze a bag as the pizzas didn't need all bags)<br><br>
snack: Oatmeal chocolate chip cookies (Duncan Hines package mix @ $1.25)<br><br>
Saturday:<br>
Breakfast-homemade cinnamon rolls (yielded 6 pans, so breakfast for Sunday)<br>
Beverages: Tang<br><br>
Lunch-<br>
Reheated 2 pizzas from last night<br><br>
Snacks-<br>
Cookies from last night<br><br>
Dinner-<br>
Enchiladas (1 lb beef $2.07, 2 cans tomato sauce $.22 ea, 2 enchilada seasoning packets $.45 ea, 2 pkgs flour tortillas $.99 ea, 2 bags of shredded cheese $1.49 ea - $.30 coupon for 2), Saffron Rice (2 pkgs @ .58 cents ea)<br>
Beverages: water<br><br>
Evening Snack-<br>
Popcorn (popped on stove from our neverending jar of popcorn bought eons ago)<br><br>
Sunday:<br>
Breakfast - Cinnamon rolls<br>
Beverages- Tang<br><br>
Lunch:<br>
PB & J sandwiches (bread WW $1.51 loaf, PB already have, J already have)<br>
Veggie Stix ($3.49 bag)<br>
Beverages: Tang<br><br>
Snacks:<br>
Cookies from Friday night<br><br>
Dinner:<br>
Bisquick Cheeseburger Pie (their all-time favorite) I only had to buy the ground beef ($2.07) and using the leftover cheese from pizza night.<br><br>
So, the grocery total is not entirely correct that I spent at the Commissary, as I scored some extra deals that I needed to stock up on (ie: baking spray that was $1.69 a can and had attached coupons for $1.00 off each) and a few other things...milk and a dozen eggs too.<br><br>
But, all given...I'm able to feed the munchkins and two grown adults for about $40.00 for a weekend and for all meals/snacks.<br><br>
Does that sound good? Or do you see any areas that need blatant improvement?<br><br>
Thanks for your insight!<br><br>
-Kim
 

·
Registered
Joined
·
1,421 Posts
Looks good to me. If you had extra coupons for the cookies, bread, tang or pizza crust that would have been awesome. You could also make your own pizza dough and make cookies. I know your mix isn't expensive but the ingredients aren't much over the long run (with choc chips being an exception) and they taste better.
 

·
Registered
Joined
·
2,930 Posts
It depends on what your goals are. Do you want the cheapest possible or do you want cheap and prepackaged? You are eating a lot of processed food. Without a lot of work you could make more from scratch and eat a lot healthier. It is very easy to make pizza crust and sauce. Plus buying stuff like preshredded cheese is a lot more then buying a block and shredding
 

·
Premium Member
Joined
·
1,550 Posts
For $40, I would say that is good but it is not all you could afford for the same amount of money. I figured it as 2.5 days with 4 people, so $4 per person per day. I would suggest baking cookies, pizza dough and the like from scratch. Kids love helping with stuff like that, IME. Also, I count maybe 2-3 servings of vegetable and fruit in there for the whole weekend. I am trying to say this as gently as possible, but it is doable to serve a lot more nutrition for the same or less money. I would consider serving homemade pizza and using the savings to serve a salad with the pizza and top the pizzas with more veggies. Then add in some fruit for breakfast and lunch (apple slices, canned peaches, orange slices?) and some veggies/fruit on the side on the Cheeseburger Pie (perhaps frozen green beans and some cooked carrots) and the Enchiladas (sliced tomatoes, sauteed onions and mushrooms or something).<br><br>
A can of frozen orange juice made with 1 1/2-2 times the water suggested is a Tang alternative.<br><br>
I personally would need more veggies and fruit to feel healthy. The meals are mainly starch and meat and there is a lot of sugar.<br><br>
Just throwing out thoughts, do with them what you will...you are to person that knows what works best for your particular diets and eaters. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile">
 

·
Registered
Joined
·
503 Posts
Discussion Starter #5
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>kijip</strong> <a href="/community/forum/post/10266833"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">For $40, I would say that is good but it is not all you could afford for the same amount of money. I figured it as 2.5 days with 4 people, so $4 per person per day. I would suggest baking cookies, pizza dough and the like from scratch. Kids love helping with stuff like that, IME. Also, I count maybe 2-3 servings of vegetable and fruit in there for the whole weekend. I am trying to say this as gently as possible, but it is doable to serve a lot more nutrition for the same or less money. I would consider serving homemade pizza and using the savings to serve a salad with the pizza and top the pizzas with more veggies. Then add in some fruit for breakfast and lunch (apple slices, canned peaches, orange slices?) and some veggies/fruit on the side on the Cheeseburger Pie (perhaps frozen green beans and some cooked carrots) and the Enchiladas (sliced tomatoes, sauteed onions and mushrooms or something).<br><br>
A can of frozen orange juice made with 1 1/2-2 times the water suggested is a Tang alternative.<br><br>
I personally would need more veggies and fruit to feel healthy. The meals are mainly starch and meat and there is a lot of sugar.<br><br>
Just throwing out thoughts, do with them what you will...you are to person that knows what works best for your particular diets and eaters. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile"></div>
</td>
</tr></table></div>
Argh...sorry. I usually serve green beans with the cheeseburger pie as a side, but this time had corn on hand. But, I think I will also serve a side salad (we always have 2-3 bags in our fridge.).<br><br>
We generally serve water with meals,but since I had a huge cansiter of Tang left over from the holidays (I make a jarred "friendship tea" for people) I thought I would serve it just as a change to their taste buds.<br><br>
Pizza crusts are just too time-consuming for us...we both work full-time and Friday is pizza night for us (we had purchased a pizza oven from William Sonoma a couple of years ago and the cost of that has already been covered by not ordering pizzas as we usually did) so at the end of a long work week, making pizza dough is not high on my priority list.<br><br>
Thank you all for the insight! I apppreciate all the hints/tips!! <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile">
 

·
Premium Member
Joined
·
3,325 Posts
If you don't want to go totally homemade with the pizza crust another alternative is using the mixes for pizza crust. They retail for around 69 cents a pouch here and make one crust each. You only add water and you'll have your crust in under five minutes with no kneading. Just mix the water and the crust mix and let it sit for a few minutes.<br><br>
I know not everyone here at MDC is into whole foods eating, but I sort of shared kijip's concern that the menus were high in processed foods and low in fruits and vegetables.<br><br>
I don't want to come across as criticizing your choices, because you did do a great job of planning and shopping.<br><br>
If, however, you want to learn to increase the nutritional value of the foods a great place to visit here at MDC is the Nutrition and Good Eating forum or the Meal Planning forum. Both seem to focus on planning meals that are also nutritionally dense. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/love.gif" style="border:0px solid;" title="love">
 

·
Registered
Joined
·
2,998 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>KariM</strong> <a href="/community/forum/post/10269604"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;"><br>
I know not everyone here at MDC is into whole foods eating, but I sort of shared kijip's concern that the menus were high in processed foods and low in fruits and vegetables.</div>
</td>
</tr></table></div>
I thought the same thing but it's true that not everyone is that focused on it so it's really up to you. (for example - do you serve fresh green beans or canned?)<br><br>
My other comment is on the bagged salad - I never buy it like that b/c I feel like it rots very quickly but I assume it's also cheaper to buy a head of lettuce or whatever. Maybe I am wrong though?
 
1 - 7 of 7 Posts
Top