Mothering Forum banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
1,332 Posts
Discussion Starter · #1 ·
I'm a frequent buyer with Fronteir....so I know about saving with them.<br><br>
However, I'm wondering more about trips to the grocery store.... the kind I have to make AT LEAST 5 times a week with three kids who eat like their starving in all of their waking hours. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/winky.gif" style="border:0px solid;" title="Wink"><br><br>
We've just made the switch to organics on dairy, snacks, and many of our meals. DH is perplexed by the price increase... and I really don't want have to defend the choice due to finances being tight.<br><br>
So, is there a way to save on these products? Is there a better place to buy them?<br><br>
I thought about maybe going to their websites and requesting coupons...
 

·
Registered
Joined
·
1,336 Posts
If you buy anything from Organic Valley, sign up for their newsletter online<img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/thumb.gif" style="border:0px solid;" title="thumbs up"> They offer good coupons that are printable. Also, there is a company that some people buy from called Azure Standard. I would love to get in on one of those, but I would have to be up by 6am on the delivery date, and I just can't do that.
 

·
Registered
Joined
·
3,185 Posts
instead of switching to the organic version of what you usually buy, change your buying habits. for example, i was feeling snacky this week so i made roasted chickpeas instead of buying chips. much cheaper, healthier and more filling.<br><br>
the other way to keep costs down is knowing people. my friends have an uncle who is an organic, free-range chicken farmer. they get meat & eggs at barely above cost, and so do i. so my super-crunchy (well, the shells, anyways) eggs cost 50 cents less than the bad ones in the store.
 

·
Registered
Joined
·
891 Posts
Eliminate the prepackaged "snacks" and make them yourself. We snack on homemade granola bars (that I put LOTS of good stuff in), fruit and homemade hummus. Usually the only prepackaged things I buy are canned stuff for cooking and a bag of chips and salsa for my dh to snack on. <img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/eyesroll.gif" style="border:0px solid;" title="roll"><br>
Also, as suggested, buying local is always so much better (IMO) then even buying organic. A lot of farmers practice organic, but can't afford to get the organic label.<br>
Oh and also, try to eliminate running to the store so much. I do big shopping every two weeks and just get the perishables (fruit and eggs) once in between.<br><br><br>
Wendi
 

·
Registered
Joined
·
5,022 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>josybear</strong> <a href="/community/forum/post/10799926"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">the other way to keep costs down is knowing people. my friends have an uncle who is an organic, free-range chicken farmer. they get meat & eggs at barely above cost, and so do i. so my super-crunchy (well, the shells, anyways) eggs cost 50 cents less than the bad ones in the store.</div>
</td>
</tr></table></div>
This. Get involved in a local CSA or other organic community group. You don't have to be a producer to be involved. Once you know people, you will either get a lot of things for free, or be able to trade things.
 

·
Registered
Joined
·
224 Posts
I don't live in the States, so some things may not apply there- rather than buying certified organic, I buy at the local market. Vegetables (some, atleast) are much cheaper there. Some stores put things on sale here an hour before the store closes on the last day before the expiration date- that's usually when I go shopping. It may also be cheaper to buy things from your local farmer (if there is one). Good luck!
 

·
Premium Member
Joined
·
1,362 Posts
We're having problems with how much we spend on food. We eat almost all organic (except citrus because the organic looks so bad) and go to the store every other day to get more fruits and vegetables. Both boys (2 and almost 6) are on a diet for Candida, so rice is out as a cheap food. Of course, so is anything prepared. Our substitutions aren't cheaper, though. Our market is open all year round (we're in NY), but they aren't cheaper than the grocery store here, not even in the summer. We're taking money out of savings because our food bill is so insanely high. Luckily, we'll have a little garden this year, so that will help for next year. Oh, the other thing, is that we do a meat coop through a local health food store. We get a bulk mixture of organic meat for 5.79/lb. These boys go through a lot of it, though.
 

·
Registered
Joined
·
1,336 Posts
I hear you sarasprings. It seems like I am at the grocery store or health food store on an almost daily basis. It is absolutely insane the amount of money that we spend on food in our household, and we have one child. I can see it getting worse actually, as the economy seems to be in real trouble <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/greensad.gif" style="border:0px solid;" title="greensad">. I can't wait to plant my garden, because that really takes part of the burden away for at least a few months. But, food is just not something that I am able to skimp on. We can make cuts elswehere if need be.
 
1 - 8 of 8 Posts
Top