Mothering Forum banner

I just spent $146 on groceries

730 Views 19 Replies 12 Participants Last post by  root*children
And I buy a lot of my fruits and veggies from a produce stand this time of year so that doesn't even include everything.

Does anyone have any frugal grocery suggestions? Sometimes I think we should just go vegetarian. We can't afford anything but the cheapest meat anyway! It is so frustrating.
1 - 20 of 20 Posts
We DID go about 90% veg...we still eat occasional fish and poultry. Dry pintos are REALLY cheap and full of protien, can be substituted for most recipes that call for ground beef too.
See less See more
at least where I live veggie are NOT cheaper than meat. beans, pasta, rice, etc. is cheap...but the other parts are not.
You're right, kerc, veggies aren't cheap. My husband keeps saying he'll borrow my neighbor's rototiller so I can get a garden going, and it'll be too late if he doesnt' do it within the next few days. It would be nice to have a garden going for veggies at least in good weather, and I'd like to learn to can my own veggies for the winters.

I think it's because my daughter is now eating a lot of food. And she eats what we eat - which is fresh meat and vegetables. We actually eat a lot of vegetables but almost every dinner has meat in it too. I can't possibly make enough broccoli because she loves it so much, and she'll eat a whole chicken breast and still be hungry.
Quote:

Originally Posted by mamazee
I think it's because my daughter is now eating a lot of food.



There are a ton of things you can grow in a pot:
tomatoes
cucumbers
sweet potatoes
beans
peas
lettuce

You could get stuff started without a rototiller. try freecycle for planters and buy some dirt (which you'd likely need anyhow to supplement the stuff in your yard).
See less See more
That's alot! How long of a time period were you buying for? Were you buying anything bulk that was on sale? Do you use a pricebook?
I'm really watching our grocery expenditures lately and I'm sad to say but I'm at like $200 per week. I think food is more expensive in the city.

I'm starting to think that $150 a week should be my next goal. Sad, huh?
We spend $175-$200 for 2 weeks (there are 4 of us & 1 BFing babe). I plan a menu (including things for DH's lunch) and make a grocery list from the menus. If it's not on the grocery list, it doesn't go in the cart. We have a large garden, so that helps w/veggies, we base our menus largely on the sale items, and we get a lot of produce at farmers market, since we buy organic.
I look at the ads online for my local grocery stores. I will sometimes go to 5 different grocery stores in a week in order to save money. We buy whatever is on sale. If my boys want grapes but peaches are on sale, peaches it is. My oldest is learning a lot from this practice. He helps me find the deals. If something is a really good sales and it is an item we eat a lot of, I buy as many as I can.

Yes, groceries do cost more in the city.
I don't think groceries cost more in the city. I suppose it depends on location really.
I think it really costs more if you're really rural, b/c there is no competition. We have 2 groceries, 2 natural foods, and Super walmart. When I visit my mom in Omaha (land of a billion grocery stores), prices vary by item, but round out to about the same. The sales in Omaha are slightly better, b/c of all the competition.

We spend about $30-$50/week for groceries for a family of 4 (like others, this does include DH's stupid lunch *needs* for work).
30-50 dollars a week on groceries for a amily of 4! Please tell all your secrets.
See less See more
price book! We only buy the "dirty dozen" organic as far as produce. And selective dairy organic. Make our own soymilk, bread, etc.
uh oh! Dh is home after being gone a week... gotta go!
What's price book?

*erin*
Do you buy anything that has more than one ingredient in it? That's where costs tend to add up-
Price book ala Tightwad Gazette. Haven't read it? READ IT!!! The Complete Tightwad Gazette by Amy Dacyczyn. Almost all libraries have it or have access to it.

Price booking is recording what all foods you buy and what their lowest prices are at different stores when they go on sale (or the prices at Sam's Club, etc.). Then when you see XX food is on sale for the cheapest of the whole year, you can buy enough to last you the year. GEt it? Not a great explanation, but there is a toddler climbing on me right now. There is a thread on this forum about price books somewhere...
Oh, cool, thank you. I will definatly get that book! I tryed menu planning last week... we are struggling, but I've got to figure out how to reduce what we spend! Thanks again


*erin*
See less See more
We spend between $45 and $70 per week and feed two adults, one teen, and a baby just beginning solids.

Our rule is to buy foods as minimally processed as possible, eat two non-meat meals a week, buy fruit on sale, buy produce in-season and no prepared foods (like frozen dinners, already baked baked goods, etc).

What really cut down our grocery bill is cutting out the processed and prepared foods. For example I can buy a pound of cous cous for the price of two boxed mixes. Similar savings can be found when you make your own rice dishes instead of buying boxed mixes. Another healthy bonus is you aren't getting any added artificial flavors or colors.

--Kari
Quote:

Originally Posted by *green*faery*
Oh, cool, thank you. I will definatly get that book! I tryed menu planning last week... we are struggling, but I've got to figure out how to reduce what we spend! Thanks again


*erin*
You can buy that book for next to nothing on Half.com

Tightwad Gazette
See less See more
If you're going to actually buy the book, DON"T buy just the first one. Get The Complete Tightwad Gazette. It's all 3 volumes in one fat book. Excellent value!
1 - 20 of 20 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top