Yeah, I think that it is $35 a month and you get the first 8 lessons of the curriculum, and then 4 more a month. And you can cancel whenever. My only problem is that this is way more expensive in the long run, but we are super broke now and that is a much smaller commitment right now...
I don't know but we are trying the online version for our 7th grader this year because we aren't sure if he is going to want to stay homeschooling or not so it's good for a trial run for us.
But for our younger ones I think I will just buy the hard copy because it is so much cheaper in the long run. I wonder if you can find a copy used somewhere cheap? I'm new to homeschooling so I don't know about such things...
A forum community dedicated to all mothers and inclusive family living enthusiasts. Come join the discussion about nurturing, health, behavior, housing, adopting, care, classifieds, and more!