Mothering Forum banner
1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
3,755 Posts
Discussion Starter · #1 ·
We have all heard the debate on whether it is more expensive or less expensive to eat organic, healthy foods. My hypothosis is that it depends on where you live. I would love to see if that is true or not, but I need help from you ladies.<br><br>
I made a list of both packaged and fresh foods that all of us should be able to find in our local stores. Of course, there might be problems finding some of the fresh foods in local stores, but most of us should be able to see the difference in the packaged at least. So....print out the list, take it with you shopping this week and report back the prices you paid. Maybe we can draw some conclusions to this debate.<br>
---------------------------------------------------------------------------------<br><br>
Location:<br><br>
Fresh Organic Fruit:<br>
Apple<br>
Bananas<br>
Grapes<br>
Strawberries<br>
Peaches<br><br>
Packaged:<br>
Rice Dream Enriched Original (rice milk):<br>
Kashi Heart to Heart Cereal:<br>
Stoneyfield Farms 6-pack of YoBaby Organic Whole Milk Yogurt:<br>
Kettle Chips Organic Potato Chips (Lightly Salted), 5 oz:<br>
Hodgson Mills Whole Wheat Spaghetti, 16 oz:
 

·
Registered
Joined
·
812 Posts
Are you looking for the price of organic or conventional fruits and vegetables? Just trying to be consistent.<br><br>
Miranda
 

·
Registered
Joined
·
3,216 Posts
I already did shopping for this week. I don'remember all my prices, but here is what I remember. Allr prices are Whole Foods unless noted:<br><br>
Apples- organic Gala-$1.49/lb<br>
Yo Baby - $2.69 /$2.36( Hellmart )<br>
Grapes- organic - $2.49/lb<br>
Big tub of Stoneyfield Farms Yogurt (Whole Milk Vanilla - $2.99<br>
Organic Valley Chocolate Milk - $3.79<br><br>
I know that there are things here you didn't ask for, but this is what I bought this week. Yes, we are big on dairy and fruit.
 

·
Registered
Joined
·
3,755 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Miranda, I was thinking organic fresh fruits (and I changed the title to reflect that in above post).
 

·
Registered
Joined
·
4,081 Posts
JenniferZ<br><br>
I copied your posting into Notepad and printed it out. I'll post a run down next Tuesday or so. BUT, I don't think my local health food stores (Prana Foods on 1st Avenue & 7th St, Commodities on 1st Av. and 10th St. or the Co-op on 4th Street and 2nd Ave.) even sell potato chips in the 5 oz. size. I only buy, and I think they only sell, the large bags. If you're looking for packages to put into lunches, buy the larger bags and divvy them up into small ziplocks. (We have loads of them that I save from the herbs that my husband gets from the Chinese Medicine doctor. They've had some dried roots in them, but can be dusted out/rinsed out. Want me to send you some?<img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/orngtongue.gif" style="border:0px solid;" title="Stick Out Tongue"> --- I'm soooooo cheap and I <i>hate</i> to throw anything out in case it comes in handy later<img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile"> .)<br><br>
In general, I just buy stuff in large containers and we have metal or reusable plastic containers we pack stuff in for lunches/picnics.<br><br>
And Strawberries and Peaches are out of season here. Want me to price frozen? We've got apples, pears, avocados, bananas, I think persimmons soon. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/confused.gif" style="border:0px solid;" title="Confused">: Other stuff, too, just can't think of it off the top of my head.
 

·
Registered
Joined
·
7,524 Posts
Moving this to Good Eating forum for ya<img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/hippie.gif" style="border:0px solid;" title="hippie">
 

·
Premium Member
Joined
·
12,839 Posts
Rice Dream is $1.55- 1.89 a box depending on where I shop<br><br>
Organic apples are 99 cents to 2.49 a pound, depending again on the store. Also on the season.<br><br>
Organic beets are $1.99 a bunch year round
 

·
Registered
Joined
·
10,400 Posts
---------------------------------------------------------------------------------<br><br>
Location: Honest Weight Food Co-op, Albany, NY<br><br>
Fresh Organic Fruit:<br>
Apple Red Delicious, $1.39/lb. Golden, $1.99/lb. Gala, $1.29/lb (if you buy a several lb. bag)<br>
Bananas $0.79/lb. on sale, regular 1.19/lb.<br>
Grapes 2.99/lb.<br>
Strawberries 1/2 lb. $2.99<br>
Peaches 1.99/lb on sale, regular price not listed<br><br>
Packaged:<br>
Rice Dream Enriched Original (rice milk): 32 oz. on sale $1.89 regular $2.39<br>
Kashi Heart to Heart Cereal: $4.29<br>
Stoneyfield Farms 6-pack of YoBaby Organic Whole Milk Yogurt: they do not carry the 6-pack of YoBaby<br>
Kettle Chips Organic Potato Chips (Lightly Salted), 5 oz: $2.29 on sale, regular $2.79<br>
Hodgson Mills Whole Wheat Spaghetti, 16 oz: they do not carry this brand of spaghetti.
 

·
Registered
Joined
·
146 Posts
i don't buy the packaged foods but i can estimate pretty easily the fruits.<br><br>
let's see...<br>
apples are generally about 2.49/lb.<br>
bananas are usually about 79 cents per pound<br>
grapes very a lot here...anywhere from 2 to 4 bucks/pound<br>
strawberries....now they are cheap but in the beginning of the season NOT cheap! now they are 2.99 for a pint ( i think that's the size?) but earlier they were as much as 6 dollars<br>
peaches....vary greatly...<br><br>
sorry i'm guessing but i have a good idea of most of these fruits. IMO it can really be more expensive to buy organic but worth it, right?<br><img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/orngbiggrin.gif" style="border:0px solid;" title="orange big grin">
 

·
Registered
Joined
·
4,081 Posts
I buy different things depending on where I am.<br><br>
Prana Foods, First Avenue and St. Marks Place, NYC:<br><br>
green seedless grapes from california 2.88 / lb<br>
NY State concord grapes with seeds 1.90 / lb<br>
8.8 oz carton of Driscoll strawberries from california 2.92<br>
Gala apples $1.50 / lb<br><br>
Apple stand in NH across the river from Newbury, VT:<br>
(No certification, but organic and the cider is unpasteurized)<br><br>
Sell Gala, Macs, Tydeman, Cortland, & Paula Reds<br>
1/2 peck ( approx. 6 lbs ) $3.50<br>
1 peck ( approx. 12 lbs ) $4.50<br>
1/2 bushel ( approx. 24 lbs ) $8.00<br>
1 bushel ( approx. 48 lbs ) $14.50<br><br>
We got a 1/2 bushel and a 1/2 peck on Saturday. Eating a lot of apples, apple crisp, brown betty, applesauce, apple pancakes and drinking apple cider right now!
 

·
Registered
Joined
·
10,400 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;"><i>Originally posted by Jennifer Z</i><br><b>We have all heard the debate on whether it is more expensive or less expensive to eat organic, healthy foods.</b></td>
</tr></table></div>
Some people complain that natural foods are more expensive, but I disagree. The foods in natural food stores contain more nutrients per unit of volume, so it may look like less food for the same amount of money, but you're actually getting more nutrients per dollar. Not to mention the fact that healthy eating will save you in medical expenses down the road.<br><br><a href="http://devrock.5u.com/photo4.html" target="_blank">http://devrock.5u.com/photo4.html</a>
 
1 - 12 of 12 Posts
Top