So, this past week I decided that I wanted to try raw feeding with our 2 year old black lab. I'm so sick off all the dog hair everywhere, I was hoping that raw food might help with that.
I do have a couple of questions though. First of all, my dog doesn't understand what it means to chew her food. She's always been that way. She just inhales her food. We've been giving her chicken leg quarters (thigh in the morning and leg at night) this first week, and the first time, she almost ate the leg in just about two bites. So since, then, we've been holding it for her, not letting her swallow it unless she's chewed it. I'm so sick of this already! Yuck! Slimy cold chicken is not what I want to be holding so early in the morning. Can we teach her how to chew, on her own? without us holding anything for her?
My second question is about how you all keep the cost down. I've read so many people saying that feeding raw was cheaper then buying dog food. But we'd buy a bag of dog food for $35-40 and it'd last us at least 2 months if not a little longer. That's about $.65 cents a day. If we feed her 2% of her body weight a day, that's about 1 lb. And we got chicken leg quarters, 10 lb for $9. The cheapest cuts of meat (chicken backs) I can find at the grocery store is $.79/lb. Am I not looking for the right things? or maybe I shouldn't be shopping at the grocery store?
any tips you guys can give would be so appreciated! I really want this to work.
I do have a couple of questions though. First of all, my dog doesn't understand what it means to chew her food. She's always been that way. She just inhales her food. We've been giving her chicken leg quarters (thigh in the morning and leg at night) this first week, and the first time, she almost ate the leg in just about two bites. So since, then, we've been holding it for her, not letting her swallow it unless she's chewed it. I'm so sick of this already! Yuck! Slimy cold chicken is not what I want to be holding so early in the morning. Can we teach her how to chew, on her own? without us holding anything for her?
My second question is about how you all keep the cost down. I've read so many people saying that feeding raw was cheaper then buying dog food. But we'd buy a bag of dog food for $35-40 and it'd last us at least 2 months if not a little longer. That's about $.65 cents a day. If we feed her 2% of her body weight a day, that's about 1 lb. And we got chicken leg quarters, 10 lb for $9. The cheapest cuts of meat (chicken backs) I can find at the grocery store is $.79/lb. Am I not looking for the right things? or maybe I shouldn't be shopping at the grocery store?
any tips you guys can give would be so appreciated! I really want this to work.