Mothering Forum banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
320 Posts
Discussion Starter · #1 ·
I know I probably spend more than average, ($280 every two weeks) But I'm trying to eat all natural, organic as much as possible. I've seen people claim really low budgets but can it be done while eating healthy (and not spending all day in the kitchen???) What is a reasonable amount? How do you do it?<br><br>
TIA
 

·
Registered
Joined
·
3,560 Posts
I aim for $100 a week. No more than $125. That is average. I buy things when their on sale to use later. Do freezer cooking, meal planning, all that to help out with the cost.
 

·
Registered
Joined
·
670 Posts
I am for $100 a week, too. I meal plan for one week, and then look at what's left in our pantry or fridge and meal plan from that for the next week. That way we don't waste food! We get fresh, in-season fruits and veggies every week either through a farmer's market or the grocery store if I'm feeling rushed. We do a lot of scratch cooking... homemade pop tarts are delicious! I can't remember the last time I bought 'convenience' foods (like, individual wrapped cookies, cakes, etc.). I bake a lot. Baked goods are easy, can be very healthy, and are very portable.<br>
Actually, this morning I made banana raisin whole wheat muffins. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile"> They're awesome.<br><br>
We get a local butcher's meat box for $40... I'd like to get that to once a month, but lately it's just been as-needed. I refuse to buy meat from the grocery store. Also, buying meat in bulk and freezing drastically cuts costs.<br><br>
We do buy soda for DH, but it's only because he buys it at work if we don't. Vending machine = more expensive than grocery store. Also, it's his 'treat' and he doesn't get many so I let it slide. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/wink1.gif" style="border:0px solid;" title="wink1"><br><br>
We use powdered milk for cooking. It's cheaper than 'real' milk and works just as well. We don't drink it, but baking and cooking works fine with it. We freeze eggs when there's a good deal (soon, we won't have to buy eggs at all.. yay chickens!). We freeze bread. I buy bulk potatoes and use a whole bag to make mashed potatoes that can be frozen... potatoes are a big staple in this house, lol!<br>
We eat a lot of fresh stuff. Try to avoid processed crap as much as possible, it's expensive.<br><br>
Okay, so there's my novel. Lol! Hope that helps!
 

·
Registered
Joined
·
3,560 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>riaketty</strong> <a href="/community/forum/post/12367098"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;"><br>
We use powdered milk for cooking. It's cheaper than 'real' milk and works just as well. We don't drink it, but baking and cooking works fine with it. We freeze eggs when there's a good deal (soon, we won't have to buy eggs at all.. yay chickens!).</div>
</td>
</tr></table></div>
How do you freeze the eggs? Also can you find organic powdered milk? We only use it for cooking but I've never looked into the powdered kind.
 

·
Premium Member
Joined
·
3,787 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>riaketty</strong> <a href="/community/forum/post/12367098"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">We do a lot of scratch cooking... homemade pop tarts are delicious!</div>
</td>
</tr></table></div>
Can we get the recipe? We don't eat them but my nephew loves them, so my SIL lets him eat them for breakfast one day a week. Maybe if I could make a healthier version for her he wouldn't have to eat the store-bought kind at all.
 

·
Registered
Joined
·
5,702 Posts
I spend about 350-400 a month. We eat almost entirely organic but I do a lot from scratch (except sandwich bread and tortillas). This is my general budget:<br><br>
$100 raw milk and eggs from the local farm<br>
$50 produce from a local organic co-op<br>
$25 more organic produce<br>
$75 meat (we buy 1/4 side of beef and large chickens a couple times a year but this is the portion we eat in a month)<br>
$100-150 other groceries
 

·
Registered
Joined
·
670 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>wife&mommy</strong> <a href="/community/forum/post/12367129"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">How do you freeze the eggs? Also can you find organic powdered milk? We only use it for cooking but I've never looked into the powdered kind.</div>
</td>
</tr></table></div>
Eggs are easy! Crack 'em, scramble them up, stick them in ice cube trays, and freeze. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile"><br><br>
ETA: Here's a great resource for freezing eggs! <a href="http://www.georgiaeggs.org/pages/freezingeggs.html" target="_blank">http://www.georgiaeggs.org/pages/freezingeggs.html</a><br><br>
As for organic powdered milk, I'm sure it's out there somewhere, but I've honestly never looked for it. I'd check out whole foods or even look around online.<br><br>
And here's the poptart recipe!<br><br>
Homemade poptarts: <a href="http://www.bigoven.com/157999-Homemade-Pop-Tarts-recipe.html" target="_blank">http://www.bigoven.com/157999-Homema...ts-recipe.html</a><br><br>
I've substited honey for sugar with no problems, but otherwise I go by that recipe. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile"> It takes a few tries to get the hang of it, but after that it's easy and fairly quick!
 

·
Registered
Joined
·
709 Posts
We eat traditional foods, scratch, raw dairy, gluten free and mostly organic.<br><br>
I spend about $1,400 a month on 7 people...3 adults & 4 kids (soon to be 5)
 
1 - 8 of 8 Posts
Top