Mothering Forum banner

1 - 20 of 51 Posts

·
Registered
Joined
·
892 Posts
Discussion Starter · #1 ·
So I was watching one of those shows on TLC about one of the families with the 13 kids and she spends 100.00-150.00 a week on food because they hunt for meat throughout the year....And for veggies they have a garden, so they save big there too...<br><br>
Anyways, I am just interested to see if anyone else does that to help keep food on the table, or to save money on meat....
 

·
Registered
Joined
·
3,328 Posts
I imagine many families buy the slab of meat (why can't I think of the name for this?). It costs quite a bit at the beginning (a couple of hundred dollars, depending on the meat type and weight), but then you can freeze it and use it as needed of course. We've thought about doing this.<br><br>
Just an idea.. not sure if that's what those families specifically do.
 

·
Registered
Joined
·
329 Posts
As the deep freezer queen, I do buy whole animals. A cow, a few pigs, and 20 or so chickens....saves a TON of money.<br><br>
Before this I would buy something when it was REALLY on sale. And stockpile it. It wasn't a few months untill I had a freezer full of meats and would ONLY buy whats on sale and eat out of the freezer.<br><br>
Also, sometimes the meat section has a "marked down" going out soon pile, check there...I usually snap up what we'll eat and then freeze it.<br><br>
Also, we have hunters in the family...so I'd get packages of deer, duck, and turkey on occasion.<br><br>
And if you have a butcher shop, check out their package deals....Our has like a 6 items for X amount, 10 items for Y amount and 20 items for Z amount. Figure out the price per pound, and only get items in the package that are normally above the per item price. For instance if it comes down to $2.10 a pound, I am certainly not going to be putting hamburger in the package, but I will take center cut pork chops, cube steak, chuck roast, tilapia, and boneless skinless chicken breast.<br><br>
Steph
 

·
Premium Member
Joined
·
1,550 Posts
Eat less meat. <img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/duck.gif" style="border:0px solid;" title="Duck">: No seriously. We are omniviores and we love our meat, but we only have it for dinner 3-4 nights a week. And in smaller portions.<br><br>
Other than that, buy on sale and freeze. Get a freezer if you don't already have one.
 

·
Registered
Joined
·
2,823 Posts
Meat is very expensive here. I stock up on things when they are 99 cents a pound. Of course that is a very rare occurance so now I mostly buy reduced items. It's funny as we eat meat every day but I never seem to buy it. After we eat all of what's in the freezer, we are going to see about buying a side of something. We only have a little freezer so we need the room.
 

·
Registered
Joined
·
5,307 Posts
We buy what's on sale and freeze it, too. I have a certain price that I like to buy at, and when it gets to that price or cheaper, I buy alot. For instance, we like bone-in chicken breasts (they taste better to me, plus there is a bone to make stock from). They go on sale for $1/lb. I'll buy easily 20 lbs and freeze them in meal size portions.<br><br>
The other thing I've started doing is comparing per-serving costs. For instance, those same chicken breasts are about a pound each (with bone). For us (2 adults and one itty bitty eater), 2 breasts will give me one supper for the 2 of us, plus an extra lunch or supper for just me. My dh travels once a week, so I cook for one on those nights. That's 3 servings for $2, 67 cents each.<br><br>
Ground beef at $1/lb (rare lately, but it happens) usually gives me 4 servings for that 1 lb, at only 25 cents each.<br><br>
We like some pricier stuff, too, so I try to balance it out when I'm meal planning. A shrimp meal, a crawfish meal, steaks, and andouille sausage (all our splurges) just isn't going to happen all in the same week. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/lol.gif" style="border:0px solid;" title="lol">
 

·
Registered
Joined
·
6,099 Posts
I'm vegetarian, I have a zero meat budget <img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/duck.gif" style="border:0px solid;" title="Duck">:
 

·
Registered
Joined
·
5,307 Posts
Oh, and forgot to add, if I'm making something fairly spice-heavy with ground beef (spaghetti, sloppy joes, chili, picadillo, etc), I mix the beef half and half with TVP. You can sort of tell it's there, but it's not offensive, and where I live, it's much cheaper.
 

·
Registered
Joined
·
7,800 Posts
When I have priced buying whole animals or a side of something, it's significantly more money than what I pay buying on sale and markdowns and stockpiling then.
 

·
Registered
Joined
·
1,179 Posts
I am vegetarian, but DH is not. I buy meat at a wholesale/restaurant supply place. I only go every 3 to 6 months and stock up. The prices are not always cheaper -- for example Thanksgiving turkey was cheaper in the stores -- but some items are substantially cheaper, like ground turkey for $1/pound and boneless, skinless chicken breast for $1.49/pound (the next cheapest for that is Costco and it is $2.49/pound). The downsides are that you have to buy in volume (the chicken breast is a 42 pound box), they only accept cash or mastercard, and you really need to know what you want because you walk into a warehouse tell the guy your shopping list and they go in the back and pull it for you. The selection is unbelievable and if they don't have something, you can special order it a day or two before hand and they will get it for you since the slaughterhouse processing all this meat is just around the corner from where the warehouse is.
 

·
Premium Member
Joined
·
8,322 Posts
We also buy on sale and then freeze portion sizes to make up for it. Or we plan our meals around meat sales. This year we are buying a side of beef though.
 

·
Registered
Joined
·
1,933 Posts
One note about hunting, although I understand it is a fun hobby for some, it is not grocery shopping, and if you add up all expenses associated with meat processing, hunting license, guns, ammo, camp gear, etc etc it is not a money savings... however if you can have a hobby that at least partially offsets the cost by providing something to the family that is cool. I am just saying, I doubt hunting saves money, but it does transfer some money from the food fund to the fun fund.<br><br>
like last year they used to have frozen 1lb tubes of 97% ground turkey for 78 cents. It was delicious (I prefer ground turkey to ground beef) and we had it in maybe 60% of our meals. The price went way up and it is not as good anymore.<br><br>
Now we buy the 93% ground beef, it is like 2 something a pound, but it tastes better than the higher fat stuff and it makes 5 servings, whereas the higher fat stuff makes 4 (because the fat cooks off). Our typical meals aren't that frugal at maube $0.90 - $1.00 per serving<br><br>
I actually like TVP but we already use soybean flour noodles, and I thik that may just be too much soy for one meal. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/orngbiggrin.gif" style="border:0px solid;" title="orange big grin">
 

·
Registered
Joined
·
7,813 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>ShaggyDaddy</strong> <a href="/community/forum/post/8189062"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">One note about hunting, although I understand it is a fun hobby for some, it is not grocery shopping, and if you add up all expenses associated with meat processing, hunting license, guns, ammo, camp gear, etc etc it is not a money savings... however if you can have a hobby that at least partially offsets the cost by providing something to the family that is cool. I am just saying, I doubt hunting saves money, but it does transfer some money from the food fund to the fun fund.<br></div>
</td>
</tr></table></div>
This assumes your needing to buy everything every year. When taken care of properly you'd only buy camping gear and guns like every 20 years. You may not need a hunting license where you live either. I know my dad has enough land that he can do hunting for fowl, deer, rabbit and a few other things and my mom and step dad bought land and can do the same without a licence. I've also never known anyone to pay to process game unless your a city dweller who doesn't know how<img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile">
 

·
Registered
Joined
·
6,061 Posts
We buy half a slab of beef in the fall from our neighbor who has organic beef. Since we know them we get about 250 lbs. of meat for $250. Then we are able to tell the locker plant how we want it cut and wrapped in what portions.<br><br>
Dh also hunts deer so we usually end up with a lot of venison as well. But you do need to take into consideration the $ for the hunting which does add up.<br><br>
Chickens tend to go on sale here pretty quick. Also there is a woman in town who raises them that you can buy direct from.<br><br>
For veggies I usually do a garden but with building this summer that isn't going to happen. Luckily there are a lot of farmer markets during the summer that I can stock up on.
 

·
Registered
Joined
·
149 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>ShaggyDaddy</strong> <a href="/community/forum/post/8189062"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">One note about hunting, although I understand it is a fun hobby for some, it is not grocery shopping, and if you add up all expenses associated with meat processing, hunting license, guns, ammo, camp gear, etc etc it is not a money savings... however if you can have a hobby that at least partially offsets the cost by providing something to the family that is cool. I am just saying, I doubt hunting saves money, but it does transfer some money from the food fund to the fun fund.<br></div>
</td>
</tr></table></div>
<br>
DH goes deer hunting up in the UP of Michigan every couple of years. He tells me he's going to get us meat for the coming year. It's the most expensive meat we buy (airfare, rent a car, hunting license, etc)! And that's if he gets a deer.<br><br>
He does it mainly to see his friends who live up there. Now, for those guys it's probably pretty cost effective.
 

·
Registered
Joined
·
3,959 Posts
My cousin has brought home several small critters he shot with a gun purchased by our great-great-grandfather. Manufactured 1890. It's a rimfire .22, so ammo is less than a nickel a round. And he processes those small critters himself. Takes about ten minutes.
 

·
Registered
Joined
·
892 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Yes hunting can be expensive especially if you are just starting out or going to another state to hunt (out of state licenses are expensive). My boss hunts quite a bit and they hardly ever buy meat either.<br><br>
He procesess his own meat too and most hunters I guess usually do unless they don't know how.
 

·
Registered
Joined
·
2,029 Posts
A lot of people I know buy beef from the Chico State Meat Lab. It's from the local college, it's organic grassfed and cheap. I guess they teach students how to be farmer's and then sell the meat. They are only open on thursday mornings I believe. This is a local thing of course, but maybe you have one at a university near you.<br><br>
Also, Holiday Market has a meat sale every friday, I usually check that out.<br><br>
I usually buy whole chickens and cook them in a crockpot. I usually get about 4 dinners out of it. <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/winky.gif" style="border:0px solid;" title="Wink">
 

·
Registered
Joined
·
2,172 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>sallyg6</strong> <a href="/community/forum/post/8189404"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a></div>
<div style="font-style:italic;">DH goes deer hunting up in the UP of Michigan every couple of years. He tells me he's going to get us meat for the coming year. It's the most expensive meat we buy (airfare, rent a car, hunting license, etc)! And that's if he gets a deer.<br><br>
He does it mainly to see his friends who live up there. Now, for those guys it's probably pretty cost effective.</div>
</td>
</tr></table></div>
Unless you count the insane amountof beer that the average Yooper drinks during deer hunting. And all the money they non-hunting family members spend going to my local mall (in WI) that weekend.<br><br>
Lot of people around here know how to process game, but gladly pay for others to do it.
 
1 - 20 of 51 Posts
Top