Mothering Forum banner
1 - 1 of 1 Posts

· Registered
Joined
·
693 Posts
I found the easiest way to stay in my budget is to plan out Breakfast, Lunch and Dinners for the whole month- then just buy what you need for that week. I spend about $60- $75/week this way- but that does include soap/toilettries, etc. and I don't buy organic. Dh takes leftovers for lunch at work and the kids are eating at school now.
I saved about $80 each month when I started cooking breakfast for the family- instead of going w/ cold cereal or toast.
 
1 - 1 of 1 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top