Mothering Forum banner

1 - 20 of 64 Posts

·
Registered
Joined
·
11,719 Posts
You're going to get a wide range on this one. It depends on how important buying organic is to you, if you coupon, if you're counting toiletries/paper product/pet foods, and location.<br><br>
I spend about $300 per month for a family of 5. Non-organic (not readily available), I use coupons when I can, I'm including toiletries and I'm in Ohio if that helps any.
 

·
Registered
Joined
·
953 Posts
We were budgeting and was reading several articles about a realsitic r cudgeting. We figured for our family of 5 we should spend 500/mo. BUT i never come close. I shop at several differetn store with my ads and coupons. On any giving month i spend about 150-175 for the month and save about 150-200 in coupons and ads. I always save at least dollar for dollar. and I get alot of stuff for free. I shop only at store that double coupons unless there is a MASSIVE sale. I buy all my meats and veggies at sprouts. The prices are great, and I love the meats that have no hormones and antibiotics used. Maybe we should spend more each month and we would eat a bit better, but for now, 500 per month is NOT realistic......
 

·
Registered
Joined
·
5,729 Posts
Discussion Starter · #4 ·
lol<br>
I was told that it should be 500 too and dh and I are disagreeing over this so thought I would get some feedback from frugal mamas<br>
I have been waay under that lately
 

·
Registered
Joined
·
1,242 Posts
and we are budgeting $60/wk for food and toiletries. I have a family of 4... one big dh, one 8 yo eating me out of house and home, and a wee 2 yo. I'm in Tn and we do grow a lot of our own veges in the summer so I freeze and can. HTH. We don't buy all organic either. Cant afford it yet but one day. We are about to buy a cow this fall though...well half a cow. LOL
 

·
Registered
Joined
·
627 Posts
Here in Southern California (it is really expensive) <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/angry.gif" style="border:0px solid;" title="angry"> . I am trying to stay under the $400 mark. We eat mostly all organics and I am trying to be better at preparing things from scratch <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/shy.gif" style="border:0px solid;" title="innocent"> . I would love to get under the $400 mark like many of you who I have seen posting,( with many more family memeber than my three almost four) I am learning! That is why I am here.<br>
We do have a Trader Joes here which helps in the organic department, but there is so much packaging it drives me nutty! But it is great for the natural cleaners and such! <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile"><br>
So for now I would say $400 for me... but I would love it to be at about $300 <img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/happytears.gif" style="border:0px solid;" title="happytears">: !<br>
Thanks for the post!<br>
Kathleen in San Diego<br>
DS 02/00<br>
EDD 10/05<br><img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/Rainbow.gif" style="border:0px solid;" title="rainbow peace">
 

·
Registered
Joined
·
1,159 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>litlwons</strong></div>
<div style="font-style:italic;">Here in Southern California (it is really expensive) <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/angry.gif" style="border:0px solid;" title="angry"> . I am trying to stay under the $400 mark. We eat mostly all organics and I am trying to be better at preparing things from scratch <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/shy.gif" style="border:0px solid;" title="innocent"> .<br>
We do have a Trader Joes here which helps in the organic department<br>
Kathleen in San Diego</div>
</td>
</tr></table></div>
I'm in SoCal too (links in sig)! We're in Ventura County, about an hour NW of LA.<br><br>
We buy mostly at Trader Joe's, about once a month or every 6 weeks at Whole Foods Market (since it's further away), and occasionally at the "regular" groceries (Albertson's, Ralph's, Vons).<br><br>
We're eating increasing amounts of organics, although it's all my doing, as dh couldn't care less.<br><br>
We're doing under $400/month.
 

·
Registered
Joined
·
2,086 Posts
I spend about $100-$150 on my family of 5 (well dd2 is mainly bf exclusivley but starting a few things now and then) We don't eat organic and do buy dog food for 3 dogs, plus water softner salt, and tolitries. I got to about 4 differant stores each time i shop 1 time a month. I get my tide and dog food from sams club, some times a few differant items now and then. I get my canned stuff from aldies and dry boxed stuff there too. I buy all my meat from a butcher store so it's A GREAT price IMO. I buy all our breads at a bread store and freeze. I also get wic so that helps with milk, and some things like that. then i get whatever is left like cleaning stuff ect from walmart or the dollar store. I don't have time for coupons so this is what works for us.
 

·
Registered
Joined
·
19,261 Posts
<img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/lurk.gif" style="border:0px solid;" title="lurk">:
 

·
Registered
Joined
·
6,061 Posts
<img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/bag.gif" style="border:0px solid;" title="Bag">: I spend on average $200/ Month for me and my DH and I buy on sale too. Guess I need to start being more frugal.
 

·
Premium Member
Joined
·
19,789 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>Starr</strong></div>
<div style="font-style:italic;"><img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/bag.gif" style="border:0px solid;" title="Bag">: I spend on average $200/ Month for me and my DH and I buy on sale too. Guess I need to start being more frugal.</div>
</td>
</tr></table></div>
<img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/biglaugh.gif" style="border:0px solid;" title="laugh">: Then I don't even know what I would qualify as.<br><br>
"All Your Worth" (by the authors of "The Two Income Trap") say the USDA estimates a family of four to need $650 monthly to eat. I think that is WAY too high and would get you excellent food w/out shopping bargains.
 

·
Registered
Joined
·
627 Posts
Wow I am spedning way too much! I am in the right place! I can't wait to learn!<br>
Kathleen <img alt="" class="inlineimg" src="http://www.mothering.com/discussions/images/smilies/smile.gif" style="border:0px solid;" title="smile">
 

·
Premium Member
Joined
·
1,362 Posts
We spend just under $400 a month on average for 3 of us (in upstate NY). We are almost completely organic and it's expensive no matter what the month. Even during the summer, buying things locally at the farmer's market still expensive -- just better quality. We buy staples on sale at the health food market and one coop that's 30 miles away, but still...<br><br>
We changed garden plots this year so we can grow more food (last year we had a plot, but wood chucks wiped us out) because that's really the only thing I can think to do at this point. DH doesn't want to go vegetarian, but we really don't eat much meat at this point. Unless it's hamburgers, we eat less than a 3oz serving of meat at a meal and stretch it with beans, rice, and vegies. We only eat meat 3ish times a week.<br><br>
I get our staples on sale at the heath food store and we buy local, organic grass-fed beef, but I think it's a pretty good price.
 

·
Registered
Joined
·
628 Posts
I have a family of 5 (two adults, 13 yo, 10 yo, 5 yo) and we spend $400 a month on groceries and basic paper/cleaning/toiletry items.<br><br>
I keep a price book, read weekly specials in flyers and online. I shop at Costco, our local grocery stores, a few "damaged freight" discount grocery outlets, and I buy a lot of baking staples and beans/grains from a bulk wholesaler. I try to cook from a scratch a lot. I rarely use coupons.
 

·
Registered
Joined
·
3,971 Posts
We spend $400 a month (which is kind of embarrassing, really), the vast majority is non-organic. I think it's because DH always goes on these extra shopping trips after I've already gone and bought everything we need. Plus when I do vegitarian meals he'll usually insist on eating something else. I've been unable to reel him in. If it were just me doing all the shopping it would be less than $400 a month b/c I only spend about $80 a week, so that would be $320, and I'd be willing to get that down a bit too. That's for all food and most toiletries, since I rarely make seperate trips for toiletries. We don't have pets.
 

·
Registered
Joined
·
1,405 Posts
I'd be embarrassed to post what I spent last month on groceries. I had fallen off the wagon with Quickbooks and hadn't looked at my budgets since December. Geez, and I wondered where all my money was going!<br><br>
I am realizing that this is the biggest part of our budget where I have to learn to save.<br><br>
I am thinking of joining costco for dry goods. I don't know what they sell there yet, but I'm sure some stuff is OK.<br><br>
The big mistake I made is thinking I could go to Whole Foods every other week or every third week.<br><br>
I used to shop exclusively at Trader Joe's and it was much less pricey.<br><br>
I think our biggest mistake is that I over-shop and end up throwing stuff out. I started a little garden plot this year, but I should get another one going because it's not big enough to grow all that much.<br><br>
Any good advice for saving $$ on groceries? We do eat meat and fish...<br><br>
Thanks!
 

·
Registered
Joined
·
5,233 Posts
Oh man now i feel like crap LOL! We spend about $800 a month or more for just my husband and I and my 11 month old who is about 99% breastfed <img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/bag.gif" style="border:0px solid;" title="Bag">: .<br><br>
We eat mostly organic and have expensive taste LOL!. WHen it was just DH and I, I would cook maybe 6 nights a week gourmet style and often times with company. Now that we don't entertain really at all (exept my parents), our bill hasn't gone down any which is odd :LOL.<br><br>
mommyofshmoo, I'm in Seattle area too! Except not in the city so the closest whole food store is a good 15 min drive. Luckily the grocery I shop at has a huge organic section.<br><br>
We eat things like expensive fish and cheese which really adds up, but we can't seem to give things up. I should really start trying to budget more.
 

·
Registered
Joined
·
1,405 Posts
<div style="margin:20px;margin-top:5px;">
<div class="smallfont" style="margin-bottom:2px;">Quote:</div>
<table border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="99%"><tr><td class="alt2" style="border:1px inset;">
<div>Originally Posted by <strong>425lisamarie</strong></div>
<div style="font-style:italic;">Oh man now i feel like crap LOL! We spend about $800 a month or more for just my husband and I and my 11 month old who is about 99% breastfed <img alt="" class="inlineimg" src="/img/vbsmilies/smilies/bag.gif" style="border:0px solid;" title="Bag">: .<br><br>
We eat mostly organic and have expensive taste LOL!. WHen it was just DH and I, I would cook maybe 6 nights a week gourmet style and often times with company. Now that we don't entertain really at all (exept my parents), our bill hasn't gone down any which is odd :LOL.<br><br>
mommyofshmoo, I'm in Seattle area too! Except not in the city so the closest whole food store is a good 15 min drive. Luckily the grocery I shop at has a huge organic section.<br><br>
We eat things like expensive fish and cheese which really adds up, but we can't seem to give things up. I should really start trying to budget more.</div>
</td>
</tr></table></div>
Don't feel bad, I'm in the same boat- but I know it's those WF runs doing it because we were closer to $600 before.<br><br>
I've decided Silk soymilk is a luxury we can't live without. That and Bunny crackers/Annie's mac and cheese.<br><br>
I wanted to tell you that driving to Trader Joe's would be really helpful for you. The ones in Seattle have great selections of Frozen fish. They'll have Ahi and Mahi Mahi for under $4 per pound. They sometimes have wild salmon and sashimi grade swordfish.<br><br>
TJ's also has a pretty good cheese selection and CHEAP!<br><br>
The "expensive tastes" stuff is really, really, really, the best buy at Trader Joe's. It's almost a challenge to spend more than $22 per bag on groceries nomatter what's in the bag there.<br><br>
I'm going to try to aim for closer to $500 per month, I could live with that. $400 would be great, but seem unattainable for now. That, and I'll stick to consignment for clothes.
 

·
Registered
Joined
·
2,328 Posts
Well I have a family of 7(although one is EB) and we spend about 800-900$ a month on groceries. Thats with eating about half natural and organic foods and half at a regular store for some basics and deli meat.
 

·
Registered
Joined
·
3,758 Posts
DH and I figure we need about $400 a month to buy organic and whole foods, but unfortunately we rarely have that much money to spend so we usually get what we really need to buy organic (like the top ten worst things to buy conventional) and get the rest regular. Some months we spend less than $100 total. What really helps us spend less is making a menu for the month and then only trying to do one big trip with a few smaller trips for produce throughout the month--then we aren't having to run to the store daily. We also don't buy convenience foods and we eat a lot of beans and grains. We would love to have a garden, but we rent a townhouse and there is no room for one.
 
1 - 20 of 64 Posts
Top