Joined
·
1,165 Posts
Hello all...
I see lots of talk on this board and others about buying organic milk. I try to buy all organic with my other foods, but this is the one thing I have trouble with because of the cost. A non-organic gallon costs $2.25 and organic costs $5.50+ ! We go through 2-3 gallons a week sometimes.
I am looking for the reasons why it's worth it to buy organic milk. Actually, my husband is! I'm sold on it, but does anyone have websites, etc. that talk about the dangers of non-organic so that I can show him? Also, what about cheeses and other dairy?
Thank you in advance!
sara
I see lots of talk on this board and others about buying organic milk. I try to buy all organic with my other foods, but this is the one thing I have trouble with because of the cost. A non-organic gallon costs $2.25 and organic costs $5.50+ ! We go through 2-3 gallons a week sometimes.
I am looking for the reasons why it's worth it to buy organic milk. Actually, my husband is! I'm sold on it, but does anyone have websites, etc. that talk about the dangers of non-organic so that I can show him? Also, what about cheeses and other dairy?
Thank you in advance!
sara