Mothering Forum banner

1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Discussion Starter · #1 ·
<p>I live in the upstate of South Carolina and I'm trying to find the lowest prices for bulk food items.  I've started a price book and I can't beat Aldi & Sam's for their prices on the basics.  It seems to me that I should be able to buy 50# bags of rice and beans for less if I buy in bulk.  I'm having a hard time finding anything online.  The co-ops that are around specialize in health foods so their prices are higher than what I can find at Sam's & Aldi<br><br>
For those of you frugal mamas out there, where do you buy your staples?<br><br>
Here are the main staples I'm looking for including the cheapest price I've found:<br><br>
Whole Grain Rice ($0.35/lb @ Sam's)<br>
Whole Oatmeal ($0.80/lb @ Aldi)<br>
Pinto Beans ($0.46/lb @ Sam's)<br>
Powdered Milk (Still looking)<br>
Flour ($0.28/lb @ Aldi)<br>
Coffee Beans (Still looking)<br><br><br>
It doesn't have to be organic or health food, but we do want to pass on the animal feed.  <img alt="ROTFLMAO.gif" src="http://files.mothering.com/images/smilies/ROTFLMAO.gif"></p>
 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Discussion Starter · #2 ·
<p>Has anyone ever ordered staples from a restaurant supply distributor through a restaurant?</p>
 

·
Registered
Joined
·
2,855 Posts
<p>I haven't but I'm subbing to see what others say...</p>
 

·
Registered
Joined
·
491 Posts
<br><br><div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>amicamom</strong> <a href="/community/forum/thread/1283919/your-sources-for-inexpensive-bulk-food-staples#post_16097512"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a><br><p><br>
Whole Grain Rice ($0.35/lb @ Sam's)<br>
Whole Oatmeal ($0.80/lb @ Aldi)</p>
</div>
</div>
<p><br>
Aw, man! Our Sam's doesn't carry whole grain rice. Just white/jasmine/etc. And when you say whole oatmeal, do you mean just "not rolled", or steel cut, etc? I think the best I've found for oatmeal there is maple flavored instant packages. <span><img alt="irked.gif" src="http://files.mothering.com/images/smilies/irked.gif">  But our Sam's does do great for Sugar, vinegar and baking soda (for cleaning). I know I shouldn't buy sugar 25 lbs at a time, but at that price (I don't have my price book, but I think it's .52/lb) I <em>must</em>.</span></p>
 

·
Registered
Joined
·
2,778 Posts
"My" prices aren't that good but I go to Costco for bulk things like rice, beans, oats, and rice milk.
 

·
Registered
Joined
·
289 Posts
<p>those bulk prices look really good to me, OP!</p>
 

·
Registered
Joined
·
13 Posts
<p>Honeyville Grain store.  I think its cheaper if you buy in person, not online.</p>
<p> </p>
<p>I bought steel cut oatmeal there, 50# for about 50cents a lb.</p>
 

·
Registered
Joined
·
1,417 Posts
<p>I don't order alot of bulk staples, but when I do I do so through the health food store in the next town over.  They charge a very small mark-up on the bulk price, maybe 10%?  I order 50 lb bags of organic oatmeal and 25 lb bags of organic sugar.  I know many of you don't do organic.  I think they also sometimes have non-organic, particularly with grains.  I don't make my own breads anymore, but I used to get flours this way as well.  It is much easier than the food co-op I used to be a part of and the prices are nearly as good.  Plus they get delivery in a couple of days and will hold it for me for a day or so until I can get it.  Not all of them do this (my town's doesn't) so you might want to call around and see what you can come up with.  I don't pay anything at all for shipping because it comes with their regular order. </p>
 

·
Registered
Joined
·
2,855 Posts
<p>That is a fabulous idea.  I must call my HFS and see if they offer this!<br>
 </p>
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>EmsMom</strong> <a href="/community/forum/thread/1283919/your-sources-for-inexpensive-bulk-food-staples#post_16106823"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/community/img/forum/go_quote.gif" style="border:0px solid;"></a><br><br><p>I don't order alot of bulk staples, but when I do I do so through the health food store in the next town over.  They charge a very small mark-up on the bulk price, maybe 10%?  I order 50 lb bags of organic oatmeal and 25 lb bags of organic sugar.  I know many of you don't do organic.  I think they also sometimes have non-organic, particularly with grains.  I don't make my own breads anymore, but I used to get flours this way as well.  It is much easier than the food co-op I used to be a part of and the prices are nearly as good.  Plus they get delivery in a couple of days and will hold it for me for a day or so until I can get it.  Not all of them do this (my town's doesn't) so you might want to call around and see what you can come up with.  I don't pay anything at all for shipping because it comes with their regular order. </p>
</div>
</div>
<br><br>
 

·
Registered
Joined
·
4,426 Posts
<p>I'm also in the Upstate. I generally like the quality of bulk items offered at Costco more than the stuff at Sam's - and quality matters when you plan to eat 50 pounds of it! Don't overlook the savings on bulk produce as well - when I buy a Costco-sized veggie or fruit package, I double my recipes or freeze the excess, and have a lower grocery bill later in the month. </p>
<p> </p>
<p>Sallie and Brent at Thicketty Mountain Farms are currently offering beef in bulk - whole, half and quarter beeves. I have been buying their chicken for some times and plan to buy their beef. <a href="http://www.facebook.com/ThickettyMountainFarms" target="_blank">http://www.facebook.com/ThickettyMountainFarms</a>. This is not organic food as far as I know - just clean, responsibly produced food. </p>
<p> </p>
<p>I really like Aldi for regular grocery items at a low price. Also Trader Joe's if you can resist impulse buys. I think it makes sense to try and buy clean dairy and eggs from our local suppliers (Happy Cow or Starr Family Farms milk $5/gallon, eggs around $3/dozen from several local suppliers, both at the State Farmer's Market in Greenville), since industrial milk and eggs are so very sketchy.</p>
 
1 - 12 of 12 Posts
Top